Pomnik w Shugborough Hall od stuleci budzi konsternację. Nikt nie zdołał rozszyfrować zdobiącej go inskrypcji

Strona główna » Nowożytność » Pomnik w Shugborough Hall od stuleci budzi konsternację. Nikt nie zdołał rozszyfrować zdobiącej go inskrypcji

Inskrypcji z pomnika w Shugborough Hall do dziś nie udało się nikomu rozszyfrować. Jaką skrywa tajemnicę? Co stoi za niezrozumiałym ciągiem liter? I co ma on wspólnego z mottem „Et in Arcadia ego”?

W połowie XVIII wieku brytyjski arystokrata Thomas Anson (1767–1818) wzniósł w ogrodzie swej posiadłości Shugborough Hall pomnik zwany monumentem pasterzy. Dzieło wykonał ceniony holenderski rzeźbiarz Peter Scheemakers.


Reklama


Pieniądze na monument wyłożył jednak nie Thomas Anson, lecz jego brat George – słynny admirał i pogromca floty hiszpańskiej, zdobywca słynnego galeonu z Manili, przewożącego bogactwa z Azji.

Sarkofag w raju

Od początku było zagadką, co monument właściwie upamiętnia. Na pomniku znajduje się płaskorzeźba z pasterzami pochylającymi się nad tajemniczym sarkofagiem. Jest wyraźnie inspirowana XVII-wiecznymi obrazami francuskiego artysty erudyty Nicolasa Poussina znanymi pod nazwą „Et In Arcadia Ego”.

Pomnik w Shugborough Hall
Pomnik w Shugborough Hall
Posiadłość Shugborough Hall znajduje się w hrabstwie Staffordshire.
Posiadłość Shugborough Hall znajduje się w hrabstwie Staffordshire (Google Maps).

To tytułowe zdanie – znaczące tyle, co „I ja w Arkadii” czy też „I ja w Raju” (w domyśle: „byłem” lub „jestem”) – zostało również wyryte między owymi arkadyjskimi pasterzami na kamiennym monumencie.

Poniżej ich sylwetek umieszczono zagadkowy ciąg liter. Umieszczone są w dwóch liniach: O.U.O.S.V.A.V.V oraz D.M. Ten ostatni skrót zapewne został zaczerpnięty z rzymskich nagrobków. To dedykacja poświęcona bóstwom opiekuńczym domu (w języku łacińskim „Dis Manibus”).


Reklama


Pozostałych liter nie rozszyfrowano, choć brali się za to między innymi Karol Darwin, Karol Dickens i czołowi kryptolodzy (w tym ponoć nawet specjaliści z odległego raptem o sto mil Bletchley Park, czyli słynnej brytyjskiej Rządowej Szkoły Kodów i Szyfrów).

Wciąż nie wiadomo, czy O.U.O.S.V.A.V.V to dedykacja, jak D.M., czy raczej wskazówka dla poszukiwaczy skarbów. Czy w miejsce kropek trzeba wstawić pojedyncze litery, czy są tam dokończenia całych wyrazów? Wszystko wydaje się tutaj zagadkowe. Nawet rogata głowa wyryta nad tablicą: czy to antyczne bóstwo czy demon?

Pasterze pochyleni nad napisem Et in Arcadia ego
Pomnik w Shugborough Hall. Pasterze pochyleni nad napisem „Et in Arcadia ego”.
Tajemnicza inskrypcja poniżej płaskorzeźby.
Tajemnicza inskrypcja poniżej płaskorzeźby.

Od ezoteryki do hiszpańskiego złota

Na dodatek tak się składa, że skopiowane na monumencie obrazy Poussina od XVII stulecia fascynowały rozmaitej maści ezoteryków. Przy tym nawiązywały on do jeszcze innego dzieła: starszego o jakieś dwadzieścia lat obrazu autorstwa Guercina, jednego z mistrzów włoskiego baroku.

Tam także widać pasterzy, symbole śmierci (czaszka, i to z widoczną raną) oraz wieloznaczne hasło „Et in Arcadia ego”.


Reklama


Dopatrywano się w tym wszystkim odniesień do zakazanej przez Kościół wiedzy, herezji i tajnych stowarzyszeń. A skoro Ansonowie mieli znajomości w kręgach masonerii, więc zaraz pojawiły się teorie mówiące o sekretnym znaczeniu „Monumentu pasterzy”, zrozumiałym tylko dla wolnomularzy.

Czy jednak tylko dla nich? W zależności od takiej czy innej teorii spiskowej, szyfr O.U.O.S.V.A.V.V ma prowadzić do miejsca ukrycia Świętego Graala, Arki Przymierza, prawdziwego grobu Jezusa, skarbów starożytnego Rzymu wywiezionych przez Wandalów lub Wizygotów albo… do złota zdobytego przez admirała Ansona na Hiszpanach i ukrytego gdzieś na morzu.

Przeczytaj też o najdziwniejszych kandydatach do polskiego tronu. Wolna elekcja przyciągała wyjątkowych oryginałów.

***

Powyższy tekst publikujemy we współpracy z redakcją magazynu „Focus Historia Ekstra”. Więcej o zadziwiających teoriach spiskowych w najnowszym numerze (3/2021).

Autor
Adam Węgłowski
Dołącz do dyskusji

Jeśli nie chcesz, nie musisz podawać swojego adresu email, nazwy ani adresu strony www. Możesz komentować całkowicie anonimowo.


Reklama

Wielka historia, czyli…

Niesamowite opowieści, unikalne ilustracje, niewiarygodne fakty. Codzienna dawka historii.

Dowiedz się więcej

Dołącz do nas

Rafał Kuzak

Historyk, specjalista od dziejów przedwojennej Polski. Współzałożyciel portalu WielkaHISTORIA.pl. Autor kilkuset artykułów popularnonaukowych. Współautor książek Przedwojenna Polska w liczbach, Okupowana Polska w liczbach oraz Wielka Księga Armii Krajowej.

Wielkie historie w twojej skrzynce

Zapisz się, by dostawać najciekawsze informacje z przeszłości. Najlepsze artykuły, żadnego spamu.