Redakcja
Kamil Janicki
Historyk, pisarz i publicysta, redaktor naczelny WielkiejHISTORII. Autor książek takich, jak Pańszczyzna. Prawdziwa historia polskiego niewolnictwa, Wawel. Biografia, Warcholstwo czy Cywilizacja Słowian. Jego najnowsza książka to Życie w chłopskiej chacie (2024). Strona autora: KamilJanicki.pl.
Rafał Kuzak
Historyk, specjalista od dziejów przedwojennej Polski. Współzałożyciel portalu WielkaHISTORIA.pl. Autor kilkuset artykułów popularnonaukowych. Współautor książek Przedwojenna Polska w liczbach, Okupowana Polska w liczbach oraz Wielka Księga Armii Krajowej.
Stali publicyści
Dariusz Kaliński
Specjalista od II wojny światowej i działań sił specjalnych, a także jeden z najpoczytniejszych w polskim internecie autorów z tej dziedziny. Autor bestsellerowej "Czerwonej zarazy". W sierpniu 2018 roku na księgarskie półki trafił "Bilans krzywd". Współautor "Polskich triumfów" i "Polskich bogów wojny".
Grzegorz Kantecki
Historyk, absolwent Uniwersytetu Jagiellońskiego.
Anna Kasperowicz
Krakowska historyczka. Miłośniczka dwudziestolecia międzywojennego, kotów i dobrego rocka.
Daniel Musiał
Absolwent historii. Autor ponad 200 artykułów popularnonaukowych. Interesuje się głównie XIX wiekiem oraz II wojną światową.
Zuzanna Pęksa
Absolwentka filologii polskiej, specjalność filmoznawstwo. Miłośniczka biografii gwiazd, krwawych morderców oraz dyktatorów. Publicystka "Tele Tygodnia". Jej teksty można przeczytać również na łamach Interii, Onetu i Wirtualnej Polski.
Paweł Stachnik
Dziennikarz i redaktor, absolwent Uniwersytetu Jagiellońskiego. Autor wielu artykułów historycznych. Napisał książkę Ludzie 4 czerwca poświęconą wydarzeniom 1989 roku.
Aleksandra Zaprutko-Janicka
Historyczka i pisarka. Autorka książek poświęconych zaradności polskich kobiet w najtrudniejszych okresach naszych dziejów. W 2015 roku wydała „Okupację od kuchni”, a w 2017 – „Dwudziestolecie od kuchni”. Napisała też „Piękno bez konserwantów” (2016). Obecnie jest dziennikarką Interii.
Inni autorzy z największą liczbą publikacji
Maria Procner
Absolwentka Uniwersytetu Wrocławskiego, publicystka, redaktorka, autorka artykułów popularnonaukowych. Związana m.in. z magazynami „Świat Wiedzy Historia”, „Świat Wiedzy Kosmos” oraz „Sekrety Medycyny”.
Agata Sosnowska
rocznik 83, absolwentka filologii polskiej na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego, studentka psychologii klinicznej w Akademii Ekonomiczno - Humanistycznej w Warszawie, współwłaścicielka szkoły języka polskiego dla cudzoziemców Warszawskie Centrum Rozwoju. Zakochana w historii przedwojennej Warszawy, true crime stories, Podlasiu i kulturze amerykańskiej prowinicji. Pisze więcej, niż mówi, bo to mniej męczące. Chce być znaną i bogatą pisarką.
Anna Winkler
Doktor nauk społecznych, filozofka i politolożka. Zajmuje się przede wszystkim losami radykalizmu społecznego. Interesuje się historią najnowszą, historią rewolucji i historią miast, a także kobiecymi nurtami historii. Chętnie poznaje dzieje kultur pozaeuropejskich.
Eksperci i pisarze
Alberto Angela
Włoski paleontolog, dziennikarz i popularyzator historii. Autor książek takich jak Jeden dzień w starożytnym Rzymie i Imperium. Podróż po cesarstwie rzymskim.
Robert F. Barkowski
Historyk i pisarz zamieszkały w Berlinie. Specjalizuje się w dziejach Słowiańszczyzny i Skandynawii w średniowieczu. Autor książek z serii Historyczne Bitwy: Poitiers 732, Krucjata połabska 1147, Połabie 983 oraz najnowszej Konungahella 1135 (Bellona 2020).
Przemysław Barszcz
Leśnik, prezes Polskiej Fundacji Przyrodniczo-Leśnej, lubiący pisać – nie tylko o przyrodzie. Współautor książek Tajemnice dzieł sztuki, Wielkie sekrety arcydzieł sztuki oraz Sekretna galeria. Co artyści ukryli w swoich arcydzieł
W. Bernard Carlson
Historyk techniki z doktoratem Uniwersytetu Pensylwanii. Autor trzech książek, w tym biografii Nikoli Tesli przetłumaczonej na dziewięć języków. W Polsce ukazała się ona jako Tesla. Geniusz na skraju szaleństwa (Wydawnictwo Poznańskie 2020).
Myke Cole
Amerykański pisarz, były żołnierz i znawca historii antycznej. W Polsce ukazała się jego książka Legion kontra falanga. Epicka walka piechoty starożytnego świata (Rebis 2020).
Andrzej Fedorowicz
Dziennikarz-freelancer. Pasjonat historii techniki, wyjątkowych biografii i podróży. Publikował w czasopismach takich jak m.in. „Super Express”, „Focus”, „Polityka”, „Newsweek Historia”, „Uważam Rze Historia”, „Wsieci Historii”. Autor m.in. książek Podróżnicy. Wielkie wyprawy Polaków , Buntowniczki. Niezwykłe Polki, które robiły, co chciały oraz Druga Rzeczpospolita w 100 przedmiotach. Zmarł w grudniu 2020 roku.
Niall Ferguson
Historyk, profesor uniwersytetów Harvarda, Oxfordu, Stanforda. W 2004 roku tygodnik "Time" uznał go za jednego ze stu najbardziej wpływowych ludzi na świecie. Autor między innymi takich książek jak: Imperium. Jak wielka Brytania zbudowała nowoczesny świat; Potęga pieniądza. Finansowa historia świata; Cywilizacja. Zachód i reszta świata oraz Rynek i ratusz. O ukrytej sieci powiązań, która rządzi światem.
Anna Fifield
Szefowa pekińskiego biura „The Washington Post”, wcześniej piastowała podobne stanowisko w Tokio. Przygodę z dziennikarstwem rozpoczęła w Nowej Zelandii w „Rotorua Daily Post”, przez 13 lat pisała również dla „Financial Times”. Pełniła rolę korespondentki w Bejrucie, Teheranie i w Seulu. Wielokrotnie podróżowała do Korei Północnej. W Polsce ukazała się jej książka Wielki Następca. Niebiańskie przeznaczenie błyskotliwego towarzysza Kim Dzong Una (SQN 2020).
Simon Jenkins
Brytyjski dziennikarz, publicysta obecnie związany z "The Guardian" i autor licznych książek. W Polsce ukazała się jego pozycja Krótka historia Europy. Od Peryklesa do Putina (Rebis 2020).
Iwona Kienzler
Pisarka, autorka ponad osiemdziesięciu książek, leksykonów i słowników, przede wszystkim o tematyce historycznej.
Sławomir Koper
Pisarz i publicysta, autor książek historycznych, popularyzator historii. Jego książki wielokrotnie trafiały na listy bestsellerów i osiągnęły łączną sprzedaż sięgającą kilkuset tysięcy egzemplarzy. Uhonorowany Srebrnym Krzyżem Zasługi i odznaką Zasłużony dla Kultury Polskiej.
Jacek Kowalski
Doktor habilitowany i profesor nadzwyczajny Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Historyk sztuki specjalizujący się w zagadnieniach mediewistycznych, tłumacz literatury starofrancuskiej, miłośnik kultury staropolskiej. Autor wielu książek w tym pozycji Średniowiecze. Obalanie mitów.
Lech Kowalski
Polski historyk, autor takich publikacji jak Jaruzelski. Generał ze skazą, Cze. Kiszczak. Biografia gen. broni Czesława Kiszczaka, Korpus Bezpieczeństwa Wewnętrznego a Żołnierze Wyklęci. Walka z podziemiem antykomunistycznym w latach 1944-1956, Bezpieka pogranicza. Wywiad Wojsk Ochrony Pogranicza oraz Tajna historia Biura Ochrony Rządu.
Grzegorz Kucharczyk
Profesor nauk humanistycznych, Kierownik Pracowni Historii Niemiec i Stosunków Polsko-Niemieckich IH PAN w Poznaniu. Autor kilkudziesięciu prac naukowych, w tym książek: Niemcy i racja stanu; Laicyzacja Francji w latach 1871-1914; Pierwszy holocaust XX wieku, Hohenzollernowie, Chrystofobia. 500 lat nienawiści do Jezusa i Kościoła oraz Prusy. Pięć wieków.
Jill Lepore
Amerykańska historyczka, profesor Harvardu, publicystka magazynu The New Yorker. W Polsce ukazała się jej książka pt. My, naród. Nowa historia Stanów Zjednoczonych (Wydawnictwo Poznańskie 2020).
Joanna Łenyk-Barszcz
Filozof i kulturoznawca, autorka książek Poza horyzont. Polscy podróżnicy, Sekretny dziennik lasu, Tajemnice dzieł sztuki, Wielkie sekrety arcydzieł sztuki oraz Sekretna galeria. Co artyści ukryli w swoich arcydzieł.
Jarosław Molenda
Pisarz i publicysta. Jest autorem ponad trzydziestu książek popularno-naukowych o tematyce historycznej i podróżniczej, dziennikarzem magazynu „Dookoła Świata”. Napisał m.in. „Podróżniczki. Dziewczyny, które nie znały granic” i "Gorszycielki. Dziewczyny, które łamały tabu i konwenanse".
Serhii Plokhy
profesor historii. Dyrektor Ukraińskiego Instytutu Badawczego na Uniwersytecie Harvarda. Autor licznych prac naukowych. W Polsce nakładem Znaku Horyzont ukazały się do tej pory książki pod tytułem Ostatnie imperium. Historia upadku Związku Sowieckiego, Kwestia rosyjska. Jak budowano naród i imperium oraz Czarnobyl. Historia nuklearnej katastrofy.
Maciej Rosalak
Historyk i dziennikarz (obecnie „Historia Do Rzeczy”). Napisał setki artykułów popularyzujących historię. W „Rzeczpospolitej” redagował liczne dodatki i cykle historyczne. Autor książek Reduty Września; Tsunami historii oraz Wielkie zarazy ludzkości.
Tomasz Stańczyk
Dziennikarz i publicysta, specjalizujący się w tekstach historycznych. Pracownik Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku. Współpracował z „Rzeczpospolitą”, „Uważam Rze Historia”, „Pamięć.pl” oraz portalem dzieje.pl. Obecnie związany jest z miesięcznikiem „Historia do Rzeczy”. Współautor książki „Ostatnie lata polskiego Lwowa”.
Adam Zamoyski
Historyk, dziennikarz i publicysta. Absolwent uniwersytetu w Oksfordzie. Autor między innymi takich książek jak „Szopen”, „Paderewski”, „Warszawa 1920”, „Orły nad Europą”. W sierpniu 2019 roku do księgarń trafił Napoleon. Człowiek i mit.
Świadkowie historii
Jerzy Dynin
Michał Krupa
Były więzień Łubianki oraz sowieckiego łagru Peczora, z którego udało mu się uciec i po długiej wędrówce dotrzeć do Iranu. Po wojnie osiadł w Wielkiej Brytanii. Autor wspomnień Płytkie groby na Syberii.
Andriej Pogożew
Były żołnierz Armii Czerwonej. Latem 1941 roku dostał się do niemieckiej niewoli. Trafił do Auschwitz, gdzie spędził kilkanaście miesięcy. W listopadzie 1942 roku wziął udział w udanej masowej ucieczce radzieckich jeńców. Autor wspomnień Ucieczka z Auschwitz.
Eva Schloss
Była więźniarka Auschwitz-Birkenau, ocalała z Holocaustu. Córka Ottona Franka i przyrodnia siostra Anne Frank. Autorka autobiografii pt. After Auschwitz (Obiektyw 2020).