Chlodwig I. Król, który uczynił z Franków prawdziwą potęgę

Strona główna » Średniowiecze » Chlodwig I. Król, który uczynił z Franków prawdziwą potęgę

Chlodwig I był bez wątpienia największym władcą z dynastii Merowingów. W czasie trzydziestoletnich rządów udało mu się podbić niemal cała Galię. To właśnie on ulokował stolicę w Paryżu i uczynił z Franków średniowieczną potęgę. Bez jego osiągnięć trudno byłoby sobie wyobrazić późniejsze sukcesy Karolingów i budowę odrodzonego imperium na zachodzie.

Po upadku cesarstwa zachodniorzymskiego w 476 roku w Europie powstały państwa założone przez królów panujących nad barbarzyńskimi plemionami. W Galii prym wiedli Burgundowie, Frankowie, Wizygoci i Alemanowie, konkurujący zapalczywie ze sobą o wpływy i zdobycze terytorialne.


Reklama


Legenda o Merowechu

Spośród nich po wielu walkach na czoło wybili się Frankowie, zlepek wielu przeważnie germańskich szczepów, tworzący w Galii królestwo pod rządami dynastii Merowingów. Początki tej dynastii są owiane w mrokach niezapisanych dziejów, na temat jej protoplasty i założyciela o imieniu Merowech krąży ciekawa legenda.

XIX-wieczne wyobrażenie Chlodwiga I (François-Louis Dejuinne/domena publiczna).
XIX-wieczne wyobrażenie Chlodwiga I (François-Louis Dejuinne/domena publiczna).

Opowieść zaczyna się od króla szczepowego Chlodio i jego nieznanej z imienia żony. Owa niewiasta podczas spaceru nad brzegiem morza natknęła się na potwora morskiego, Kwinotaura. Bestia jak to bestia, rzuciła się na piękną kobietę, nie żeby ją pożreć dosłownie, lecz w miłosnym napadzie. Spłodziła Merowecha, w którego żyłach płynęła krew boskiej bestii, co miało sugerować nadprzyrodzone zdolności wszystkich jego potomków, czyli królów z dynastii Merowingów.

Pobicie Syagriusza

Galię podbił właściwie Chlodwig I (466–511), władca z merowińskiej dynastii, panujący początkowo nad niepozornym, mało znaczącym odłamem Franków zwanych salickimi, ze stolicą w mieście Tournai (na terenie dzisiejszej Belgii).


Reklama


Na początek zaatakował leżące na zachód od jego ziem gallorzymskie  państwo w północnej Galii mieniące się królestwem Syagriusza (430–486). Syagriuszowi przyznaje się nimb ostatniego rzymskiego władcy w Galii, pochodzącego w prostej linii z tradycyjnej rzymskiej rodziny.

Dzierżył tytuł króla Rzymian, Romanorum rex, co potwierdza historyk Grzegorz z Tours 5  w swym dziele Decem libri historiarum (10 Ksiąg Historii), spisanym zaledwie kilkadziesiąt lat po śmierci Syagriusza. W bitwie pod Soissons w 486 roku Syagriusz został doszczętnie pokonany przez frankijską armię Chlodwiga i wnet po tym stracony.

Artykuł stanowi fragment książki Roberta F. Barkowskiego pt. Poitiers 732 (Bellona 2020).
Artykuł stanowi fragment książki Roberta F. Barkowskiego pt. Poitiers 732 (Bellona 2020).

Jego wojska przeszły po bitwie na stronę Chlodwiga, a to oznaczało niemały wzrost potęgi militarnej ambitnego Merowinga, jeżeli wziąć pod uwagę, że były to ostatnie tradycyjne rzymskie kohorty, świetnie uzbrojone i wyszkolone. Dzięki zwycięstwu powierzchnia królestwa Franków zwiększyła się o ponad połowę.

Pokonanie Alemanów i Wizygotów

W ręce Chlodwiga wpadły olbrzymie dobra materialne, liczne kopalnie, wszystkie gallorzymskie oddziały graniczne oraz prosperujące w najlepsze rzymskie fabryki oręża. Obrotny król Franków potrafił mądrze wykorzystać zdobyte środki. W następnych latach pokonał Alemanów oraz wypędził z Galii Wizygotów, pokonawszy ich w bitwie pod Vouillé w 507 roku.


Reklama


Wizygoci wycofali się bezpowrotnie na Półwysep Iberyjski, zatrzymując sobie tylko Septymanię, po północnej stronie Pirenejów. Chlodwig powiększył swe królestwo o najlepszy kąsek Galii, Akwitanię. Bezpośrednio po tym pokonał i zmusił do posłuszeństwa władców pozostałych frankońskich szczepów.

Chrzest i stolica w Paryżu

Chlodwig nie zaniedbał również spraw wiary i w 497 roku pozwolił się ochrzcić, przyjmując wiarę rzymsko-katolicką dla siebie i całego królestwa Franków. Chrystianizując podległe mu ludy, pozyskał wysoko wykwalifikowanych urzędników w administracji państwa w osobach wykształconych elit kościelnych. Wraz z przyjęciem chrześcijaństwa dla wszystkich podległych Chlodwigowi Franków rozpoczął się proces asymilacji między germańskimi Frankami a Gallorzymianami.

XIX-wieczne wyobrażenie chrztu Chlodwiga (domena publiczna).
XIX-wieczne wyobrażenie chrztu Chlodwiga (domena publiczna).

Po tych wszystkich wyczynach Chlodwig przeniósł stolicę do Paryża i został jedynym władcą wielkiego terytorialnie państwa Franków. Tylko dwa skrawki nie weszły bezpośrednio w skład jego ziem: Bretania w północno-wschodniej Galii, znajdująca się jedynie w sferze wpływów Merowingów, oraz wspomniana Septymania.

Po śmierci króla Chlodwiga I w 511 roku, bez wątpienia najsłynniejszego merowińskiego władcy, terytorium państwa podzielili między siebie jego synowie.

Źródło

Artykuł stanowi fragment książki Roberta F. Barkowskiego pt. Poitiers 732 Jej nowe wydanie ukazało się w 2020 roku nakładem wydawnictwa Bellona.

Jedna z najważniejszych bitew średniowiecza

Ilustracja tytułowa: Chlodwig prowadzący swoje w bitwie z Alamanami pod Tolbiac (Ary Scheffer/domena publiczna).

Autor
Robert F. Barkowski

Reklama

Wielka historia, czyli…

Niesamowite opowieści, unikalne ilustracje, niewiarygodne fakty. Codzienna dawka historii.

Dowiedz się więcej

Dołącz do nas

Kamil Janicki

Historyk, pisarz i publicysta, redaktor naczelny WielkiejHISTORII. Autor książek takich, jak Pańszczyzna. Prawdziwa historia polskiego niewolnictwa, Wawel. Biografia, Warcholstwo czy Cywilizacja Słowian. Jego najnowsza książka to Życie w chłopskiej chacie (2024). Strona autora: KamilJanicki.pl.

Rafał Kuzak

Historyk, specjalista od dziejów przedwojennej Polski. Współzałożyciel portalu WielkaHISTORIA.pl. Autor kilkuset artykułów popularnonaukowych. Współautor książek Przedwojenna Polska w liczbach, Okupowana Polska w liczbach oraz Wielka Księga Armii Krajowej.

Wielkie historie w twojej skrzynce

Zapisz się, by dostawać najciekawsze informacje z przeszłości. Najlepsze artykuły, żadnego spamu.