Zachodnia brama grodu wawelskiego. Fragment wizualizacji wykonanej przez studio MM Interactive

Jeden z najbardziej imponujących grodów Słowian. Tak wyglądał 1000 lat temu

Strona główna » Średniowiecze » Jeden z najbardziej imponujących grodów Słowian. Tak wyglądał 1000 lat temu

Na wapiennej skale nazywanej dzisiaj Wawelem pierwszy gród mógł powstać już w głębokiej starożytności, za sprawą kultury nazywanej łużycką. Swój stołeczny ośrodek mieli tu także Wiślanie. Dopiero jednak za sprawą dynastii Piastów, która zajęła Małopolskę u schyłku X wieku, Wawel stał się twierdzą z prawdziwego zdarzenia – potężną nie tylko z powodu ulokowania na szczycie nieprzystępnego wzniesienia, ale też dzięki linii imponujących umocnień. I prawdziwie niezwykłą na tle innych słowiańskich grodów regionu.

Szczyt wzgórza wawelskiego ma 4 hektary powierzchni. Około roku 1016, za panowania Bolesława Chrobrego, całą tą przestrzeń zaczęto otaczać nowym wałem.


Reklama


Jego trzon stanowiły przynajmniej dwa rzędy ogromnych skrzyń. Każda miała około 4,5 metra szerokości i 1,5 metra długości. Wypełniono je piaskiem, gliną i kamieniami, by w ten sposób zapewnić stabilność całej konstrukcji.

Skrzynie zostały obsypane ziemią, ponad nie wystawało zaś przedpiersie, drewniana osłona, zza której dało się prowadzić ostrzał albo obserwację. Dodatkową linię obrony stanowiła jeszcze palisada z cienkich pni młodych drzew.

Przekrój wału skrzyniowego. Ilustracja z książki Wawel. Biografia.

Wawelski wał skrzyniowy musiał robić wielkie wrażenie na przybyszach. U podstawy był gruby nawet na 15 metrów, w górę zaś piął się na 7–8 metrów, podwyższając skarpy Wawelu o przeszło jedną trzecią.

Do jego usypania potrzeba było nie tylko wielkiej siły roboczej, ale też niebagatelnych ilości ziemi. W miarę możliwości wybierano ją z terenu samego wzgórza. W efekcie wewnątrz umocnień powstała jeszcze swoista fosa, głęboka na niespełna metr i szeroka na kilka metrów.


Reklama


W pierścieniu wałów zamknięto całą powierzchnię skały. Badania najlepiej zachowanych próbek drewna sugerują, że prace albo przebudowy trwały przez niemal dwie dekady.

Unikat na tle wszystkich słowiańskich grodów regionu

O linię umocnień dbano, bo też skrywała ona gród, który w pierwszej połowie XI wieku nie miał sobie równych w całym państwie.

Za czasów Mieszka I w Wielkopolsce, znającej dotąd tylko prostą, drewnianą architekturę, zaczęto wznosić pierwsze kamienne konstrukcje według wzorów przeszczepionych z zagranicy. Było ich bardzo niewiele.

Zachodnia brama grodu wawelskiego. Fragment wizualizacji wykonanej przez studio MM Interactive
Zachodnia brama grodu wawelskiego. Fragment wizualizacji wykonanej przez studio MM Interactive (rys. M. Orkisz).
Wawel romański. Plan przygotowany przez Kamila Janickiego na potrzeby książki Wawel. Biografia.
Najstarsza kamienna zabudowa i obwód wałów Wawelu. Plan przygotowany przez Kamila Janickiego na potrzeby książki Wawel. Biografia. Opisywane rotundy znajdują się pod numerami 3 i 4.

W Poznaniu, gdzie najprawdopodobniej znajdowała się główna rezydencja piastowskich książąt, namierzono ruiny pałacu z kaplicą oraz katedry. Na Ostrowie Lednickim czy w Gnieźnie poszukiwania archeologiczne przyniosły nawet skromniejsze rezultaty.

Dla porównania na Wawelu do dzisiaj natrafiono już na pozostałości nie dwóch czy trzech, ale aż kilkunastu kamiennych konstrukcji z najwcześniejszego okresu. I lista ta stale się wydłuża.


Reklama


To ogromnie wiele nie tylko na tle Polski, ale i całej Słowiańszczyzny. Tak wielu kamiennych budowli nie wnoszono nigdzie w regionie. Nawet w Czechach, które w X wieku stanowiły największą potęgę w rejonie Karpat i na północ od nich odnaleziono ślady niespełna dziesięciu kamiennych konstrukcji z tego stulecia.

Wawel był unikatem. I choć powstało już wiele teorii na ten temat, to wciąż nie wiadomo z pewnością dlaczego gród, który nie pełnił nawet roli głównej siedziby księcia rozbudowano do takiego stopnia.

****

Tekst powstał w oparciu o moją nową książkę pt. Wawel. Biografia. To pierwsza kompletna opowieść o historii najważniejszego miejsca w dziejach Polski.

Autor
Kamil Janicki

Reklama

Wielka historia, czyli…

Niesamowite opowieści, unikalne ilustracje, niewiarygodne fakty. Codzienna dawka historii.

Dowiedz się więcej

Dołącz do nas

Kamil Janicki

Historyk, pisarz i publicysta, redaktor naczelny WielkiejHISTORII. Autor książek takich, jak Pańszczyzna. Prawdziwa historia polskiego niewolnictwa, Wawel. Biografia, Warcholstwo czy Cywilizacja Słowian. Jego najnowsza książka to Życie w chłopskiej chacie (2024). Strona autora: KamilJanicki.pl.

Rafał Kuzak

Historyk, specjalista od dziejów przedwojennej Polski. Współzałożyciel portalu WielkaHISTORIA.pl. Autor kilkuset artykułów popularnonaukowych. Współautor książek Przedwojenna Polska w liczbach, Okupowana Polska w liczbach oraz Wielka Księga Armii Krajowej.

Wielkie historie w twojej skrzynce

Zapisz się, by dostawać najciekawsze informacje z przeszłości. Najlepsze artykuły, żadnego spamu.