Mieszko II Lambert w wyobrażeniu Jana Matejki.

Polska po odejściu Bolesława Chrobrego. Jedna decyzja zaważyła na losach dynastii Piastów i jej państwa

Strona główna » Średniowiecze » Polska po odejściu Bolesława Chrobrego. Jedna decyzja zaważyła na losach dynastii Piastów i jej państwa

Bezpośrednio po przejęciu władzy w 1025 roku następca Bolesława Chrobrego i nowy władca Polski Mieszko II Lambert dążył, jak można sądzić, do zachowania spokoju na wszystkich granicach państwa. Przez pierwsze lata stosunkowo krótkich rządów faktycznie mu się to udawało. Potem było już jednak znacznie gorzej. Jeden błąd przesądził o jego upadku i kryzysie dynastii Piastów.

Od razu po śmierci wielkiego ojca Mieszko II koronował się na króla, co – podobnie jak w przypadku Chrobrego – nie spodobało się kierowniczym kołom niemieckim, uważającym postępowanie Piasta za czystą uzurpację. Wśród niezadowolonych znajdował się cesarz Konrad II, który niedawno objął tron niemiecki (1024).


Reklama


Pierwszy konflikt z braćmi

Niewykluczone, iż niezadowolenie z tego, co dokonało się w Polsce, próbowali wykorzystać bracia Mieszka II, starszy Bezprym oraz młodszy Otton, którzy solidarnie wystąpili przeciwko królowi.

Do końca nie wiadomo, o co im chodziło. Przypuszcza się, iż obaj domagali się wydzielenia im przez Mieszka dzielnic (lub powiększenia zasięgu istniejących), zaś Bezprym jako najstarszy z synów Bolesława Chrobrego aspirował do przejęcia władzy zwierzchniej w państwie.

Mieszko II Lambert w wyobrażeniu XIX-wiecznego artysty.
Mieszko II Lambert w wyobrażeniu XIX-wiecznego artysty.

O ile król mógł jeszcze się zgodzić, jak wolno przypuszczać, na pierwszy z postulatów, o tyle realizacja drugiego w ogóle nie wchodziła w rachubę. W tych warunkach musiało dojść do konfrontacji między zwaśnionymi braćmi, z których każdy kierował się własnym interesem.

Złudny sukces

Rozgrywki w łonie dynastii piastowskiej poważnie zagrażały spoistości i jedności monarchii. Istniało nawet ryzyko włączenia się w nie obcych państw, realizujących własne cele. Ostatecznie do tego nie doszło, co najprawdopodobniej stanowiło pokłosie szybkiego rozprawienia się Mieszka II z opozycją.


Reklama


Pokonani Bezprym i Otton, co odnotowano w źródłach, zostali przepędzeni przez króla z Polski i zbiegli na Ruś, co – jak później się okazało – niosło za sobą ważkie konsekwencje dla dalszych dziejów dynastii i kraju.

Przesadna pewność siebie?

Mieszko II po rozprawieniu się z rodziną musiał czuć się dostatecznie silny, skoro w 1028 roku zaatakował z nieznanych bliżej powodów Saksonię, skąd przywiózł mnóstwo łupów i wielu jeńców.

Mieszko II Lambert w wyobrażeniu Jana Matejki.
Mieszko II Lambert w wyobrażeniu Jana Matejki.

Cesarz Konrad II odpowiedział błyskawicznie na wrogie poczynania Piasta, urządzając w 1029 roku wyprawę odwetową, która ostatecznie zakończyła się kompromitacją niemieckiego oręża. Nie dziwi zatem, iż Konrad dążył w przyszłości do pomszczenia doznanej przewagi, wyczekując dogodnej okazji do wyruszenia przeciwko znienawidzonemu sąsiadowi.

Imperator, nie mogąc samemu zmusić Mieszka II do uległości, zaczął szukać zewnętrznych sojuszników. Ogromną przysługę wyświadczyli mu bracia polskiego króla, którzy pośredniczyli w zawarciu przymierza niemiecko-ruskiego. Zdaniem fachowców ukonstytuowało się ono najpóźniej w 1030 roku.


Reklama


Pakt ponad głową Piasta

Nie są znane warunki tego porozumienia, ale wiemy, że było ono wymierzone bezpośrednio w Mieszka. Przekonuje o tym chociażby lektura kroniki kapelana cesarskiego Wipona, który pod błędną datą (1032) zapisał:

Mieszko jednak prześladował swego brata Ottona i przepędził go na Ruś. Kiedy Otto spędził tam nieco czasu, zmuszony wieść życie w nędznych warunkach, poprosił cesarza Konrada o okazanie mu łaski, by za jego wstawiennictwem i pomocą mógł wrócić do ojczyzny. Cesarz wyraził na to zgodę i postanowił, że razem zaatakują Mieszka: z jednej strony on sam z wojskiem, z drugiej zaś Otto.

Źródło

Powyższy tekst stanowi fragment książki Mariusza Sampa pt. Polska i Ruś Kijowska. Sąsiedztwo ognia i miecza (Bellona 2024).

WIDEO: Największe miasta średniowiecznej Europy

Autor
Mariusz Samp

Reklama

Wielka historia, czyli…

Niesamowite opowieści, unikalne ilustracje, niewiarygodne fakty. Codzienna dawka historii.

Dowiedz się więcej

Dołącz do nas

Kamil Janicki

Historyk, pisarz i publicysta, redaktor naczelny WielkiejHISTORII. Autor książek takich, jak Pańszczyzna. Prawdziwa historia polskiego niewolnictwa, Wawel. Biografia, Warcholstwo czy Cywilizacja Słowian. Jego najnowsza książka toŚredniowiecze w liczbach (2024).

Rafał Kuzak

Historyk, specjalista od dziejów przedwojennej Polski. Współzałożyciel portalu WielkaHISTORIA.pl. Autor kilkuset artykułów popularnonaukowych. Współautor książek Przedwojenna Polska w liczbach, Okupowana Polska w liczbach oraz Wielka Księga Armii Krajowej.

Wielkie historie w twojej skrzynce

Zapisz się, by dostawać najciekawsze informacje z przeszłości. Najlepsze artykuły, żadnego spamu.