"Dzieje Rumunów". Rozległe korzenie późno zrodzonego państwa

Strona główna » Materiał partnera » "Dzieje Rumunów". Rozległe korzenie późno zrodzonego państwa

13 listopada trafi do sprzedaży najnowszy Pomocnik Historyczny POLITYKI Dzieje Rumunów.

Rumunia jest stosunkowo młodym państwem, powstała w połowie XIX w., ale swych korzeni od początku istnienia poszukiwała w starożytności. Bywało, że genealogie te silnie mitologizowano.

Nie zmienia to faktu, że kraj objął ziemie na wielkim pograniczu kultur, z bogatą przeszłością, gdzie odcisnęły się wszelakie polityczno-społeczne zwroty w dziejach Europy Południowo-Wschodniej. Rumunia i Rumuni są spadkobiercami tej historycznej spuścizny.

Jak ta spuścizna wyglądała i wygląda, jak Rumuni się w niej mościli i moszczą, co do niej dodawali i dodają oraz jakie koleje losu przechodziło ich państwo – o tym opowiadamy w tym Pomocniku.

Zamów nowy Pomocnik Historyczny „Polityki”.
Zamów nowy Pomocnik Historyczny „Polityki”.

Dziś Rumunię odkrywa coraz liczniejsze grono Polaków, wyjeżdżając tam w celach turystycznych, poznawczych, niektórzy decydują się też na zamieszkanie na ziemiach karpacko-naddunajskich i podjęcie tam pracy. Podążmy zatem za ich ciekawością do Rumunii.

Zapraszamy do lektury, a także do wysłuchania uzupełniającej wydanie rozmowy Agnieszki Krzemińskiej z Bogumiłem Luftem w cyklu POLITYKA o historii: https://www.polityka.pl/podkasty/politykaohistorii/

Pomocnik Historyczny POLITYKI Dzieje Rumunów już w sprzedaży wersji papierowej, cyfrowej i w formie audiobooka:

  1. Od 13 listopada w dobrych punktach sprzedaży prasy
  2. Już teraz zamówisz w sklepie internetowym POLITYKI: https://sklep.polityka.pl/dzieje-rumunow.html
  3. Od 12 listopada w serwisie internetowym POLITYKA.PL – o ile jesteś już subskrybentem wersji Premium lub Uniwersum.

To wydanie Pomocnika Historycznego ukazuje się dzięki wsparciu finansowemu Rumuńskiego Instytutu Kultury w ramach programu Publishing Romania.

Na drugim końcu Karpat


Reklama

Wielka historia, czyli…

Niesamowite opowieści, unikalne ilustracje, niewiarygodne fakty. Codzienna dawka historii.

Dowiedz się więcej

Dołącz do nas

Kamil Janicki

Historyk, pisarz i publicysta, redaktor naczelny WielkiejHISTORII. Autor książek takich, jak Pańszczyzna. Prawdziwa historia polskiego niewolnictwa, Wawel. Biografia, Warcholstwo czy Cywilizacja Słowian. Jego najnowsza książka to Życie w chłopskiej chacie (2024). Strona autora: KamilJanicki.pl.

Rafał Kuzak

Historyk, specjalista od dziejów przedwojennej Polski. Współzałożyciel portalu WielkaHISTORIA.pl. Autor kilkuset artykułów popularnonaukowych. Współautor książek Przedwojenna Polska w liczbach, Okupowana Polska w liczbach oraz Wielka Księga Armii Krajowej.

Wielkie historie w twojej skrzynce

Zapisz się, by dostawać najciekawsze informacje z przeszłości. Najlepsze artykuły, żadnego spamu.