Portret szlachecki z ok. 1700 roku. Zbiory Muzeum Narodowego w Lublinie.

Dziwne szlacheckie porady sprzed ponad 300 lat. Doskonale pokazują jak przez wieki zmieniło się… wszystko

Strona główna » Nowożytność » Dziwne szlacheckie porady sprzed ponad 300 lat. Doskonale pokazują jak przez wieki zmieniło się… wszystko

Skład albo skarbiec znakomitych sekretów ekonomii ziemiańskiej Jakuba Kazimierza Haura, wydany po raz pierwszy drukiem w 1689 roku, to – zgodnie z tytułem – niezrównane kompendium poglądów i porad typowych dla szlachty żyjącej ponad 300 lat temu. Wprawdzie sam autor urodził się jako mieszczanin, szlachectwo zaś zyskał z łaski króla, ale i tak lepiej od kogokolwiek innego odrysował mentalność warstwy, do której dołączył.

Jakub Kazimierz Haur (ur. 1632) sporządził traktat liczący w pierwszym wydaniu spektakularne 540 stron zapisanych drobnym drukiem. Opowiadał o gospodarce, o zarządzaniu majątkiem i ludźmi, o sprawach rodzinnych (które to przemyślenia przytoczyłem już we wcześniejszym artykule), ale i o przeróżnych innych, często dalece zastanawiających wątkach.


Reklama


Oto garść przykładów, dających pewne wyobrażenie o ziemiańskiej mentalności sprzed wieków i o tym jak bardzo ogląd świata oraz podejście do kwestii codziennych zmieniły się przez pokolenia.

Niebezpieczne czarty i szczęśliwe podkowy

Haur był wprawdzie człowiekiem wykształconym, a nawet światowym, czas zaś chętnie spędzał na lekturze, ale mimo to święcie wierzył w przesądy i we wpływ sił piekielnych na losy śmiertelników.

Dwie strony życiowych porad Jakuba Kazimierza Haura.
Dwie strony życiowych porad Jakuba Kazimierza Haura. Wydanie Składu albo skarbca znakomitych sekretów z 1693 roku.

Przestrzegał stanowczo przed wchodzeniem w kontakt z „nieszczęsnymi ludźmi”, który „jeszcze za żywota spółkowali z przeklętymi czartami”, torując sobie „dobrowolnie gościniec”, a więc drogę, do wiecznego potępienia.

Jak słusznie komentuje historyczka Joanna Partyka, takie napomnienie autor zapewne usłyszał z ambony. Potem zaś wplótł je, wraz z wieloma innymi nakazami moralnymi, do swego dzieła.


Reklama


Haur wierzył też w moc przedmiotów. Pisał chociażby, że jeśli znajdzie się przypadkiem i bez celowego szukania podkowę zgubioną na trakcie, to warto ją zabrać i przybić na drzwiach domu, „u wierzchniego pułapu”. Taki amulet miał bowiem chronić dwór od „chorób zaraźliwych”.

Zęby nieboszczyka i krew na proch ususzona

Na chore zęby autor Składu albo skarbca znakomitych sekretów zalecał użycie… innych zębów, wyrwanych ze szczęki nieboszczyka. Twierdził, że jeśli weźmie się taki ząb i potrze nim ten bolący, to obumrze on i sam, już bezboleśnie, wypadnie, bez angażowania wyrwizęba.

Portret szlachecki z ok. 1700 roku. Zbiory Muzeum Narodowego w Lublinie.
Portret szlachecki z ok. 1700 roku. Zbiory Muzeum Narodowego w Lublinie.

Z kolei „krew żywego człowieka na proch ususzona” miała być pewną receptą przeciw „zastanowieniu płynącej krwi”, a więc zapewne – przeciw zatorom i miażdżycy.

Doskonała (rzekomo) metoda na „melancholię”

Szlachecki pisarz twierdził, że zna poza tym dobry sposób na „melankolię”. Zaburzenia nastroju można było jego zdaniem zwalczyć następująco: „Z ludźmi wesołymi przystojnie konwersować, muzyki słuchać, ale onej słuchając nie wzdychać, ale na wesołość obrócić i cieszyć się, przechadzkami się też rozrywać, coś uciesznego czytać i słuchać”.


Reklama


Autor Składu albo skarbca znakomitych sekretów miał też swoje remedia na „przykre cuchnięcie z ust”.

Proponował rozwiązanie proste (a z naszej perspektywy także oczywiste), czyli codzienne płukanie „czystą wodą” z dodatkiem soli. Ale też metody dzisiaj już zdecydowanie nieoczywiste, jak choćby… zagryzanie goździków: na czczo i koniecznie w całości. „Takiego żadne nie zarażą smrodliwe zaduchy” – przekonywał z emfazą Jakub Kazimierz Haur.

***

Inspiracją dla publikacji tego artykułu była nowa książka Krzysztofa Pyzi i Christophera Machta pot. Spowiedź szlachciców 1670. Szczera rozmowa z najgorszym królem Polski (Bellona 2024).

Bibliografia

  • Haur J.K., Skład abo skarbiec znakomitych sekretów oekonomiey ziemiańskiey, Kraków 1693.
  • Partyka J., Skład abo skarbiec… Jakuba Kazimierza Haura jako źródło do badań nad społeczeństwem staropolskim, „Odrodzenie i Reformacja w Polsce”, t. 40 (1996).

WIDEO: Jak polscy chłopi radzili sobie bez toalet?

Autor
Grzegorz Kantecki

Reklama

Wielka historia, czyli…

Niesamowite opowieści, unikalne ilustracje, niewiarygodne fakty. Codzienna dawka historii.

Dowiedz się więcej

Dołącz do nas

Kamil Janicki

Historyk, pisarz i publicysta, redaktor naczelny WielkiejHISTORII. Autor książek takich, jak Pańszczyzna. Prawdziwa historia polskiego niewolnictwa, Wawel. Biografia, Warcholstwo czy Cywilizacja Słowian. Jego najnowsza książka to Życie w chłopskiej chacie (2024). Strona autora: KamilJanicki.pl.

Rafał Kuzak

Historyk, specjalista od dziejów przedwojennej Polski. Współzałożyciel portalu WielkaHISTORIA.pl. Autor kilkuset artykułów popularnonaukowych. Współautor książek Przedwojenna Polska w liczbach, Okupowana Polska w liczbach oraz Wielka Księga Armii Krajowej.

Wielkie historie w twojej skrzynce

Zapisz się, by dostawać najciekawsze informacje z przeszłości. Najlepsze artykuły, żadnego spamu.