Twarde jabłko, a więc chłopski sposób na mycie zębów

Polscy chłopi przez wieki nigdy nie myli zębów. Co robili zamiast tego?

Strona główna » Międzywojnie » Polscy chłopi przez wieki nigdy nie myli zębów. Co robili zamiast tego?

Szczoteczki do zębów w dzisiejszym kształcie – a przynajmniej kształcie bardzo bliskim współczesnemu – były sprzedawane na dużą skalę od XIX wieku. Obyczaj by faktycznie myć nimi zęby rozpowszechniał się jednak powoli, zwłaszcza poza miastami.

Poniższy materiał, w znacznie dłuższej wersji, ukazał się pierwotnie w formie wideo na moim kanale na Youtube.

Mało kto zdaje sobie chyba sprawę z tego jak późno szczoteczki do zębów weszły w Polsce do naprawdę szerokiego użytku.


Reklama


Weźmy badania terenowe, jakie prowadzono konkretnie na wsi wielkopolskiej na przełomie lat 50. i 60. XX wieku. Nawet wówczas, niespełna siedem dekad temu, i nawet w tym stosunkowo dobrze rozwiniętym regionie, zdecydowana większość chłopów nadal nie szczotkowała zębów. Robili to niemal wyłącznie ludzie młodzi, otwarci na miejskie nowinki.

Jabłko i len zamiast szczoteczki

Zresztą podajmy konkretny przykład. Etnografowie zanotowali chociażby historię pewnej 65-letniej babci spod Kalisza, która wręczyła szczoteczkę do zębów wnukom jako zabawkę. Bo nie znała żadnego innego zastosowania dla tego dziwnego przedmiotu, który przypadkiem wpadł jej w ręce.

Angielskie szczoteczki do zębów z przełomu XIX i XX wieku (Wellcome Collection, lic. CC-BY-NC 4,0).
Angielskie szczoteczki do zębów z przełomu XIX i XX wieku (Wellcome Collection, lic. CC-BY-NC 4,0).
Twarde jabłko, a więc chłopski sposób na mycie zębów
Twarde jabłko, a więc chłopski sposób na mycie zębów

Ona zapewne dalej podchodziła do higieny jamy ustnej wedle odwiecznych obyczajów. Tradycyjnie uważano zaś, że dobry stan zębów można sobie zapewnić… gryząc twarde gruszki i jabłka. Z kolei biały kolor miało im gwarantować przecieranie solą przy wykorzystaniu lnianego materiału.

Świńska szczecina albo gumowy kapturek

Jeszcze co do samych szczoteczek, takie w kształcie bliskim dzisiejszemu zaczęto na większą skalę produkować w XIX stuleciu. Ale nawet w międzywojniu wciąż nie miały one jednej, ściśle przyjętej formy. Szczególny problem wiązał się z włosiem.


Reklama


Zanim pojawiły się materiały syntetyczne, zęby szczotkowano sierścią zwierzęcą. W Ameryce na przykład niedźwiedzią, ale i nas chyba głównie świńską, co z różnych względów, których możecie się domyślać, nie było optymalnym rozwiązaniem.

Polskie patenty na „lepsze” szczoteczki

To zresztą wyjaśnia skąd wziął się chociażby polski patent z 1931 roku na szczoteczkę wyposażoną dla odmiany w „kapturek z gąbki gumowej”.

Szczoteczka myjąca zęby ze wszystkich stron. Polski patent przedwojenny
Szczoteczka myjąca zęby ze wszystkich stron. Polski patent przedwojenny
Sczoteczka poprzeczna. Polski patent przedwojenny
Sczoteczka poprzeczna. Polski patent przedwojenny

A jak już przy patentach jesteśmy, to nie zaszkodzi wspomnieć, że polski urząd przyznał je w dwudziestoleciu międzywojennym też na przykład dla szczoteczki z wbudowanym skrobakiem języka, dla wywijasa który widzicie wyżej na ilustracji, mającego jednocześnie czyścić zęby górne i dolne, ze wszystkich możliwych stron.

Wreszcie dla specyficznej szczoteczki poprzecznej. Ponoć wystawiającej zęby na mniejsze naprężenia.

***

Powyższy tekst to fragment scenariusza materiału wideo, który ukazał się na moim kanale na Youtube. Tam znajdziesz bibliografię i dodatkowe szczegóły.

Jak naprawdę żyli nasi chłopscy przodkowie?

Autor
Kamil Janicki

Reklama

Wielka historia, czyli…

Niesamowite opowieści, unikalne ilustracje, niewiarygodne fakty. Codzienna dawka historii.

Dowiedz się więcej

Dołącz do nas

Kamil Janicki

Historyk, pisarz i publicysta, redaktor naczelny WielkiejHISTORII. Autor książek takich, jak Pańszczyzna. Prawdziwa historia polskiego niewolnictwa, Wawel. Biografia, Warcholstwo czy Cywilizacja Słowian. Jego najnowsza książka to Życie w chłopskiej chacie (2024). Strona autora: KamilJanicki.pl.

Rafał Kuzak

Historyk, specjalista od dziejów przedwojennej Polski. Współzałożyciel portalu WielkaHISTORIA.pl. Autor kilkuset artykułów popularnonaukowych. Współautor książek Przedwojenna Polska w liczbach, Okupowana Polska w liczbach oraz Wielka Księga Armii Krajowej.

Wielkie historie w twojej skrzynce

Zapisz się, by dostawać najciekawsze informacje z przeszłości. Najlepsze artykuły, żadnego spamu.