Dziedziniec Batorego przy zamku na Wawelu. Stan obecny.

Część zamku na Wawelu, po której dzisiaj nie ma nawet śladu. Dowód żelaznej woli Bony Sforzy

Strona główna » Nowożytność » Część zamku na Wawelu, po której dzisiaj nie ma nawet śladu. Dowód żelaznej woli Bony Sforzy

W czasach renesansu w skład zamku na Wawelu wchodził budynek, który dzisiaj już nie istnieje. Na bocznym, ukrytym dziedzińcu Batorego (oczywiście nazwanym tak dopiero później) stała murowana łaźnia, przeznaczona dla królowych i dwórek. Gmach przylegał bezpośrednio do wnętrz, w których mieszkała najjaśniejsza pani. Jego skromna skala zupełnie jednak nie wystarczała Bonie Sforzy.

Renesansowa przebudowa zamku na Wawelu, podjęta na początku XVI wieku, zaczęła się od skrzydła zachodniego, gdzie swoje pokoje miały królowe. Prace w rezydencji dopiero później nabrały prawdziwie spektakularnego rozmachu. W efekcie apartamenty monarchini i jej fraucymeru były o wiele ciaśniejsze, mniej nowoczesne i wygodne niż pokoje króla. Dla ambitnej Bony Sforzy był to stan trudny do zaakceptowania.


Reklama


Królowa rodem z Włoch nie miała nawet w swoich pokojach prawdziwie prywatnego „miejsca sekretnego”. Brakowało jej też przestrzeni dla dwórek, gości, dla własnego wypoczynku. Postanowiła więc rozbudować zajmowaną przez siebie część zamku na Wawelu, wykorzystując sąsiedni dziedziniec Batorego – oddzielający siedzibę monarszą od katedry.

Niechciany gmach zamku na Wawelu

Jeden z pomysłów władczyni zakładał dobudowanie dodatkowej kondygnacji ponad parterową łaźnią, ustawioną na dziedzińcu i przylegającą do pałacu. Na piętrze budynku miała znaleźć się infirmeria, a więc przestrzeń dla członkiń fraucymeru, wymagających leczenia lub potrzebujących odpoczynku od dworskiego zgiełku.

Dziedziniec przy katedrze i łaźnia królowej na planie renesansowego Wawelu.
Dziedziniec przy katedrze i łaźnia królowej na planie renesansowego Wawelu (ryc. Kamil Janicki, na potrzeby książki Wawel. Biografia).

Wczesną wiosną 1534 roku na dziedzińczyk za katedrą zaczęto zwozić potrzebne materiały. Zanim jednak budowa ruszyła na dobre, ze stanowczym protestem wystąpił biskup krakowski Piotr Tomicki.

Hierarcha, wspierany przez członków kapituły, grzmiał, że nadbudówka zasłoni okna sąsiadującej z nią kaplicy Świętej Małgorzaty, będzie utrudniać sprawowanie liturgii, a nawet – z racji swojej funkcji – sprofanuje świętą przestrzeń najważniejszego kościoła na wzgórzu.


Reklama


To nie mogło skończyć się inaczej

Zamiast prosić królową o przemyślenie sprawy, Tomicki zgłosił się do wielkorządcy Seweryna Bonera i wymógł na nim przerwanie budowy. Następnie uderzył listownie do króla, Zygmunta Starego, przebywającego akurat na Litwie. Przekazał wszystkie swoje argumenty i załączył do nich szczegółowy projekt podwyższonego gmachu. Nie mógł chyba postąpić w mniej rozsądny sposób.

W połowie lat trzydziestych XVI wieku majątek i pozycja polityczna Bony Sforzy sięgnęły zenitu. Najjaśniejsza pani wywierała przemożny wpływ na męża, współdecydowała o obsadzie najważniejszych stanowisk w kraju, częstokroć rozstrzygała o kierunku poczynań wewnętrznych i zagranicznych.

Tekst powstał na podstawie mojej książki pt. Wawel. Biografia. To pierwsza kompletna opowieść o historii najważniejszego miejsca w dziejach Polski.

Była osobą numer dwa, a w chwilach słabości króla wręcz numer jeden nad Wisłą. I na pewno nie zamierzała pozwolić, aby ktokolwiek kwestionował jej plany i narażał na szwank reputację. Zwłaszcza że nie chodziło o wojnę, pokój czy losy dynastii, ale o jedną izbę nad łaźnią – początkowo planowaną nawet nie jako budowla murowana, ale łatwy do demontażu dodatek z drewna.

Czy gdyby królowa ugięła się w tej sprawie, ktokolwiek traktowałby poważnie jej przyszłe, prawdziwie wielkie przedsięwzięcia?

„Choćby miało się niebo zapaść”

Bona nakazała kontynuować budowę, „choćby miało się niebo i wszystko zapaść”. Zygmunt Stary nie odważył się jej przeciwstawić, Boner też nie słuchał dalszych obiekcji, a nad łaźnią koniec końców stanęła nie jedna izba, ale… trzy dodatkowe murowane kondygnacje. Tak aby nikt nie musiał pytać, kto zwyciężył w sporze.


Reklama


Budynek z łaźnią, teraz pnący się w niebo niczym wielka kamienica mieszczańska, zasłonił część okien pałacowych. Budowla miała nawet więcej kondygnacji od rezydencji, z tym że były one niższe. Poziomy się mijały, co wymagało zastosowania dodatkowych schodków i przerobienia okrągłej klatki, prowadzącej do pokojów kąpielowych.

Na pierwszym piętrze pawilonu znalazł się dość ciasny, ale pełny, trzyosobowy apartament z sionką, izbą i komnatką. Razem liczył niespełna 70 metrów kwadratowych. Na podłogach ułożono glazurowane płytki ceglane, a kasetonowe stropy, jak w samym pałacu, ozdobiono złoconymi rozetami.

Łaźnia królowych na Wawelu. Fotografia z 1906 roku, wykonana niedługo przed rozebraniem budynku.
Dziedziniec Batorego przy zamku na Wawelu. Stan obecny.
Dziedziniec Batorego przy zamku na Wawelu. Stan obecny. Za czasów Bony Sforzy nie rozciągał się stąd widok na miasto, bo przeciwległa strona placu była zajęta przez budynek łaźni (fot. Kamil Janicki).

Piętro drugie zajęły dwa pokoje. Wśród wyposażenia wszystkich tych wnętrz można wymienić między innymi miedziane lustro, złote gałki okien, fornirowany stół, ale też dziesięć obrazów z kolekcji królowej i piękne świeczniki.

Co stało się z łaźnia królowych w zamku na Wawelu?

Nie były to na pewno wnętrza drugorzędne, gospodarcze. Na co dzień mogły służyć dwórkom, a przy szczególnych okazjach także gościom królowej albo jej żeńskiemu potomstwu. Poza tym w jednym z pomieszczeń stanęła kuchenka, służąca podgrzewaniu potraw przynoszonych na stół królowej. Nie było tam natomiast planowanej początkowo infirmerii.


Reklama


Na najwyższym poziomie królowa kazała zbudować jeszcze zadaszony taras, na wzór tych, które dobrze znała z Włoch. Rozciągał się z niego piękny widok na Kraków. Poza tym kondygnacja zawierała sionkę i dodatkową toaletę, jak można podejrzewać do wyłącznego użytku najjaśniejszej pani.

Dzisiaj po całej tej konstrukcji nie ma już niemal żadnego śladu. Została rozebrana, zresztą decyzją polskich konserwatorów, na początku XX wieku.

****

Powyższy tekst powstał w oparciu o moją książkę pt. Wawel. Biografia. To pierwsza kompletna opowieść o historii najważniejszego miejsca w dziejach Polski: o życiu władców, ich apartamentach, zwyczajach, o setkach innych lokatorów Wawelu i o fascynujących zdarzeniach, które rozgrywały się na smoczej skale przez ponad tysiąc minionych lat.

WIDEO: Jedyny taki gród słowiański

Autor
Kamil Janicki

Reklama

Wielka historia, czyli…

Niesamowite opowieści, unikalne ilustracje, niewiarygodne fakty. Codzienna dawka historii.

Dowiedz się więcej

Dołącz do nas

Kamil Janicki

Historyk, pisarz i publicysta, redaktor naczelny WielkiejHISTORII. Autor książek takich, jak Pańszczyzna. Prawdziwa historia polskiego niewolnictwa, Wawel. Biografia, Warcholstwo czy Cywilizacja Słowian. Jego najnowsza książka to Życie w chłopskiej chacie (2024). Strona autora: KamilJanicki.pl.

Rafał Kuzak

Historyk, specjalista od dziejów przedwojennej Polski. Współzałożyciel portalu WielkaHISTORIA.pl. Autor kilkuset artykułów popularnonaukowych. Współautor książek Przedwojenna Polska w liczbach, Okupowana Polska w liczbach oraz Wielka Księga Armii Krajowej.

Wielkie historie w twojej skrzynce

Zapisz się, by dostawać najciekawsze informacje z przeszłości. Najlepsze artykuły, żadnego spamu.