Dlaczego wikingowie obwieszali się biżuterią? Nie chodziło tylko o pokazanie bogactwa i statusu społecznego

Strona główna » Średniowiecze » Dlaczego wikingowie obwieszali się biżuterią? Nie chodziło tylko o pokazanie bogactwa i statusu społecznego

Zarówno zachowane relacje z wczesnego średniowiecza, jak i wykopaliska archeologiczne dowodzą, że wikingowie kochali biżuterię. Ozdoby wykonane ze szlachetnych metali były noszone zarówno przez kobiety jak i mężczyźn. Poza walorami estetycznymi biżuteria spełniała też jeszcze jedną bardzo istotną funkcję.

Kreowany często w filmach i serialach obraz wikingów, jako unikających kąpieli, obszarpanych barbarzyńców ma niewiele wspólnego z rzeczywistością.


Reklama


Symbol statusu społecznego i bogactwa

Tak naprawdę w porównaniu z innymi mieszkańcami wczesnośredniowiecznej Europy Zachodniej Skandynawowie byli wręcz czyściochami. Również ich podejście do garderoby wyróżniało się na tle norm panujących w ościennych regionach (więcej na ten temat pisałem w innym artykule).

Zachowane źródła oraz wykopaliska archeologiczne ponadto jednoznacznie wskazują, że wikingowie uwielbiali biżuterię. Zamiłowanie do błyskotek dotyczyło zarówno kobiet, jak i mężczyzn.

Biżuteria z epoki wikingów prezentowana na wystawie w duńskim Muzeum Narodowym (CC BY-SA 2.0).
Biżuteria z epoki wikingów prezentowana na wystawie w duńskim Muzeum Narodowym (CC BY-SA 2.0).

Zgodnie z tym, co Kim Hjardar pisze w książce pt. Wikingowie. Najeźdźcy z morza:

(…) wydaje się, że wikingowie nosili biżuterię dla podkreślenia swojego statusu społecznego i bogactwa, a także po to, aby być modnym. Podczas wykopalisk archeologicznych znaleziono tysiące fragmentów różnego kształtu i jakości biżuterii z epoki wikingów – od zgrubnie obrobionych żelaznych okuć po ozdoby wykonane przez uzdolnionych złotników.


Reklama


Else Roesdahl w książce pt. Historia wikingów zauważa jednak, że bardzo rzadko zdarzało się, aby „ozdoby nie pełniły żadnej użytecznej dla stroju funkcji”. Dlatego Skandynawowie we wczesnym średniowieczu bardzo sporadycznie nosili pierścienie, a kolczyki były w ich kulturze w ogóle niespotykane.

Skarbonka wikinga

Duńska archeolożka i historyczka podkreśla jednocześnie, że „bransolety i naszyjniki ze szlachetnych metali pełniły również funkcję podręcznych skarbonek”. W związku z tym miały one niewyszukany kształt oraz bardzo konkretną wagę.

Wikińska biżuteria prezentowana na wystawie a Muzeum Królewskim w Ontario (Thomas Quine/CC BY 2.0).
Wikińska biżuteria prezentowana na wystawie a Muzeum Królewskim w Ontario (Thomas Quine/CC BY 2.0).

Większość z nich wykonywano z 200 gramów czystego srebra, co było wówczas równowartością jednej marki. Arabski podróżnik Ibn Fadhaln, który w latach 20. X wieku spotkał grupę wikingów nad Wołgą pisał, że ich kobiety:

Na szyi noszą ozdoby ze złota lub srebra, bowiem mąż każe wykonać naszyjnik dla swojej kobiety, kiedy posiada 10 000 dirhemów [arabska srebrna moneta – RK].


Reklama


Kiedy ma 20 000 dirhemów, każe wykonać dwa naszyjniki i tak za każdym razem, gdy jego majątek wzrasta o 10 000 dirhemów. Dzięki temu nierzadko jedna kobieta nosi wiele naszyjników.

Sposób na przechowywanie kapitału

Biżuteria wikingów wykonana była w większości właśnie ze srebra pozyskanego z przetopionych arabskich monet. Docierały one w ogromnych ilościach do Skandynawii w ramach zapłaty za różnego rodzaju towary oraz niewolników.

Część srebra odnalezionego w 1840 roku w Cuerdale ( JMiall/CC BY-SA 3.0).
Część srebra odnalezionego w 1840 roku w Cuerdale. Nie mogło tam zabraknąć biżuterii ( JMiall/CC BY-SA 3.0).

Dla wikingów rzecz jasna wartość przedstawiały nie same monety, a zawarty w nich kruszec. Jak czytamy w Historii wikingów:

Ponieważ tam, gdzie nie wchodził w grę handel wymienny, płacono przeważnie srebrem według wagi — biżuteria była wcale praktycznym sposobem przechowywania kapitału. Gdy potrzebna była suma mniejsza niż wartość ozdoby, można było odpowiedni kawałek odciąć.

O tym jak popularne było traktowanie biżuterii jako sposobu na przechowywanie majątku najlepiej świadczy zawartość odnajdywanych przez archeologów licznych skarbów z epoki wikingów. W przypadku bogatszych znalezisk wykonane ze srebra bransolety czy naszyjniki stanowią ich nieodłączny element.

Bibliografia

  • Kim Hjardar, Wikingowie. Najeźdźcy z morza, Wydawnictwo RM 2018. E
  • lse Roesdahl, Historia wikingów, Marabut 1996.

WIDEO: Podziemia zamku na Wawelu

Autor
Rafał Kuzak

Reklama

Wielka historia, czyli…

Niesamowite opowieści, unikalne ilustracje, niewiarygodne fakty. Codzienna dawka historii.

Dowiedz się więcej

Dołącz do nas

Kamil Janicki

Historyk, pisarz i publicysta, redaktor naczelny WielkiejHISTORII. Autor książek takich, jak Pańszczyzna. Prawdziwa historia polskiego niewolnictwa, Wawel. Biografia, Warcholstwo czy Cywilizacja Słowian. Jego najnowsza książka toŚredniowiecze w liczbach (2024).

Rafał Kuzak

Historyk, specjalista od dziejów przedwojennej Polski. Współzałożyciel portalu WielkaHISTORIA.pl. Autor kilkuset artykułów popularnonaukowych. Współautor książek Przedwojenna Polska w liczbach, Okupowana Polska w liczbach oraz Wielka Księga Armii Krajowej.

Wielkie historie w twojej skrzynce

Zapisz się, by dostawać najciekawsze informacje z przeszłości. Najlepsze artykuły, żadnego spamu.