Dlaczego wikingowie obwieszali się biżuterią? Nie chodziło tylko o pokazanie bogactwa i statusu społecznego

Strona główna » Średniowiecze » Dlaczego wikingowie obwieszali się biżuterią? Nie chodziło tylko o pokazanie bogactwa i statusu społecznego

Zarówno zachowane relacje z wczesnego średniowiecza, jak i wykopaliska archeologiczne dowodzą, że wikingowie kochali biżuterię. Ozdoby wykonane ze szlachetnych metali były noszone zarówno przez kobiety jak i mężczyźn. Poza walorami estetycznymi biżuteria spełniała też jeszcze jedną bardzo istotną funkcję.

Kreowany często w filmach i serialach obraz wikingów, jako unikających kąpieli, obszarpanych barbarzyńców ma niewiele wspólnego z rzeczywistością.


Reklama


Symbol statusu społecznego i bogactwa

Tak naprawdę w porównaniu z innymi mieszkańcami wczesnośredniowiecznej Europy Zachodniej Skandynawowie byli wręcz czyściochami. Również ich podejście do garderoby wyróżniało się na tle norm panujących w ościennych regionach (więcej na ten temat pisałem w innym artykule).

Zachowane źródła oraz wykopaliska archeologiczne ponadto jednoznacznie wskazują, że wikingowie uwielbiali biżuterię. Zamiłowanie do błyskotek dotyczyło zarówno kobiet, jak i mężczyzn.

Biżuteria z epoki wikingów prezentowana na wystawie w duńskim Muzeum Narodowym (CC BY-SA 2.0).
Biżuteria z epoki wikingów prezentowana na wystawie w duńskim Muzeum Narodowym (CC BY-SA 2.0).

Zgodnie z tym, co Kim Hjardar pisze w książce pt. Wikingowie. Najeźdźcy z morza:

(…) wydaje się, że wikingowie nosili biżuterię dla podkreślenia swojego statusu społecznego i bogactwa, a także po to, aby być modnym. Podczas wykopalisk archeologicznych znaleziono tysiące fragmentów różnego kształtu i jakości biżuterii z epoki wikingów – od zgrubnie obrobionych żelaznych okuć po ozdoby wykonane przez uzdolnionych złotników.


Reklama


Else Roesdahl w książce pt. Historia wikingów zauważa jednak, że bardzo rzadko zdarzało się, aby „ozdoby nie pełniły żadnej użytecznej dla stroju funkcji”. Dlatego Skandynawowie we wczesnym średniowieczu bardzo sporadycznie nosili pierścienie, a kolczyki były w ich kulturze w ogóle niespotykane.

Skarbonka wikinga

Duńska archeolożka i historyczka podkreśla jednocześnie, że „bransolety i naszyjniki ze szlachetnych metali pełniły również funkcję podręcznych skarbonek”. W związku z tym miały one niewyszukany kształt oraz bardzo konkretną wagę.

Wikińska biżuteria prezentowana na wystawie a Muzeum Królewskim w Ontario (Thomas Quine/CC BY 2.0).
Wikińska biżuteria prezentowana na wystawie a Muzeum Królewskim w Ontario (Thomas Quine/CC BY 2.0).

Większość z nich wykonywano z 200 gramów czystego srebra, co było wówczas równowartością jednej marki. Arabski podróżnik Ibn Fadhaln, który w latach 20. X wieku spotkał grupę wikingów nad Wołgą pisał, że ich kobiety:

Na szyi noszą ozdoby ze złota lub srebra, bowiem mąż każe wykonać naszyjnik dla swojej kobiety, kiedy posiada 10 000 dirhemów [arabska srebrna moneta – RK].


Reklama


Kiedy ma 20 000 dirhemów, każe wykonać dwa naszyjniki i tak za każdym razem, gdy jego majątek wzrasta o 10 000 dirhemów. Dzięki temu nierzadko jedna kobieta nosi wiele naszyjników.

Sposób na przechowywanie kapitału

Biżuteria wikingów wykonana była w większości właśnie ze srebra pozyskanego z przetopionych arabskich monet. Docierały one w ogromnych ilościach do Skandynawii w ramach zapłaty za różnego rodzaju towary oraz niewolników.

Część srebra odnalezionego w 1840 roku w Cuerdale ( JMiall/CC BY-SA 3.0).
Część srebra odnalezionego w 1840 roku w Cuerdale. Nie mogło tam zabraknąć biżuterii ( JMiall/CC BY-SA 3.0).

Dla wikingów rzecz jasna wartość przedstawiały nie same monety, a zawarty w nich kruszec. Jak czytamy w Historii wikingów:

Ponieważ tam, gdzie nie wchodził w grę handel wymienny, płacono przeważnie srebrem według wagi — biżuteria była wcale praktycznym sposobem przechowywania kapitału. Gdy potrzebna była suma mniejsza niż wartość ozdoby, można było odpowiedni kawałek odciąć.

O tym jak popularne było traktowanie biżuterii jako sposobu na przechowywanie majątku najlepiej świadczy zawartość odnajdywanych przez archeologów licznych skarbów z epoki wikingów. W przypadku bogatszych znalezisk wykonane ze srebra bransolety czy naszyjniki stanowią ich nieodłączny element.

Bibliografia

  • Kim Hjardar, Wikingowie. Najeźdźcy z morza, Wydawnictwo RM 2018. E
  • lse Roesdahl, Historia wikingów, Marabut 1996.

WIDEO: Podziemia zamku na Wawelu

Autor
Rafał Kuzak

Reklama

Wielka historia, czyli…

Niesamowite opowieści, unikalne ilustracje, niewiarygodne fakty. Codzienna dawka historii.

Dowiedz się więcej

Dołącz do nas

Rafał Kuzak

Historyk, specjalista od dziejów przedwojennej Polski. Współzałożyciel portalu WielkaHISTORIA.pl. Autor kilkuset artykułów popularnonaukowych. Współautor książek Przedwojenna Polska w liczbach, Okupowana Polska w liczbach oraz Wielka Księga Armii Krajowej.

Wielkie historie w twojej skrzynce

Zapisz się, by dostawać najciekawsze informacje z przeszłości. Najlepsze artykuły, żadnego spamu.