Długość życia wikingów. Jaki los czekał ludzi Północy, którzy osiągnęli sędziwy wiek?

Strona główna » Średniowiecze » Długość życia wikingów. Jaki los czekał ludzi Północy, którzy osiągnęli sędziwy wiek?

Wojny, surowy klimat, choroby oraz niski poziom wiedzy medycznej sprawiały, że niewielu wikingów dożywało naprawdę późnej starości. Co działo się jednak z tymi, którym udało się osiągnąć sędziwy wiek? Oto co mówią na ten temat znaleziska archeologiczne i skandynawskie sagi.

Wykopaliska prowadzone na terenie Skandynawii oraz obszarów, które kolonizowali wikingowie (między innymi Wyspy Brytyjskie i Islandia) jasno dowodzą, że przeciętna długość życia ludzi Północy była znacznie niższa niż obecnie.


Reklama


Średnia długość życia wikingów

Zgodnie z tym, co podaje profesor Neil Price w książce The Children of Ash and Elm. A History of the Vikings, wśród ludzi, którym udało się osiągnąć pełnoletność przewidywana długość życia wynosiła około 40 lat.

Z kolei Else Roesdahl w pracy pt. Historia wikingów przytacza przykład badań kości prowadzonych w Danii. Ustalono, że spośród 242 szkieletów 140 należało do osób, które „osiągnęły »wiek dojrzały« 35-55 lat”. Sto do tych, którzy umarli w wieku od 20 do 35 lat. Historyczka i archeolożka podkreśla również, że w badanej grupie zaledwie dwie osoby przekroczyły 55 rok życia!

Jeden z gotlandzkich kamieni obrazkowych powstały w czasach wikingów (Berig/CC BY-SA 3.0).
Bardzo niewielu wikingów dożywało sędziwego wieku. Na zdjęiu Jeden z gotlandzkich kamieni obrazkowych powstały w czasach wikingów (Berig/CC BY-SA 3.0).

Co działo się ze starszymi ludźmi w świecie wikingów?

Rzecz jasna w epoce wikingów nie istniały emerytury. Nie było też instytucji, które zajmowałyby się osobami starszymi.

Los tych, którym dane było dożyć sędziwego wieku zależał przede wszystkim od postawy rodziny. Jak czytamy w książce Kima Hjardara Wikingowie. Najeźdźcy z morza wczesnośredniowieczni mieszkańcy Skandynawii nie cenili ludzi, którzy nie mogli dać społeczności nic od siebie. Gdy człowiek stawał się na tyle stary, że sam sobie nie radził, tracił majątek, status i pozycję społeczną”.


Reklama


Smutny los Egila

Takie właśnie wnioski można wysnuć na podstawie spisanej w XII wieku Sagi o Egilu. Jej główny bohater był słynnym islandzkim wodzem, który nie zginął z mieczem w ręku lecz dożył rzekomo aż osiemdziesięciu lat. Z wiekiem stracił wzrok oraz miał problemy z chodzeniem, to zaś sprawiło, że stał się obiektem kpin domowników. Jak czytamy w sadze:

Pewnego dnia gdy [starzec] szedł wzdłuż ściany, opierając się o nią, potknął się i upadł. Kobiety widziały to, zaczęły się śmiać i żartowały: „Już to teraz niewiele pociechy z ciebie, skoro się przewracasz przez własne nogi”.

Wyobrażenie Egila z XVII-wiecznego wydania sagi (domena publiczna).
Wyobrażenie Egila z XVII-wiecznego wydania sagi (domena publiczna).

Innym razem w trakcie przejmujących mrozów całkowicie już ślepy Egil chciał ogrzać się przy ogniu, ale w pewnym momencie jedna z kobiet zajętych praniem obruszyła się i stwierdziła, „że to niepojęte, iż tak wielki i sławny mąż, jakim Egil był niegdyś, teraz leży koło jej nóg, zawadza jej i w robocie przeszkadza”.

Chcąc załagodzić sytuację staruszek odparł: „Nie bierz mi za złe jeżeli się przy ogniu grzeję, nie zazdrośćmy sobie tu miejsca”. W odpowiedzi jednak usłyszał: „Podnieś mi się zaraz. Leź na swoje miejsce i nie zawadzaj tu!”.


Reklama


Nie było to regułą

W innych sagach również można odnaleźć nawiązania do marnego losu jaki czekał na wikingów, którym przyszło dożyć sędziwego wieku. Znajdują się tam nawet sugestie, że w okresach głodu osoby starsze były zabijane (spychano je z klifu), aby wystarczyło pożywienia dla pozostałych członków rodziny. Mimo wszystko, jak zauważa Kim Hjardar, starców:

(…) znacznie częściej otaczano opieką i pozwalano zostać w gospodarstwie. Mogli pomóc w wychowywaniu dzieci, opowiadać historie i dzielić się swoją wiedzą. Niekiedy, gdy seniorzy pełnili ważne funkcje społeczne, takie jak goði (kapłan) lub völva (kapłanka), bardzo długo utrzymywano ich przy życiu.

Zdjęcie wykonane podczas prac wykopaliskowych w Osebergu (domena publiczna).
Zdjęcie wykonane podczas prac wykopaliskowych w Osebergu (domena publiczna).

O tym, że wśród wikingów zdarzali się ludzie dożywający naprawdę słusznego wieku świadczy między innymi pochodzący z IX wieku pochówek łodziowy z Osebergu. Odnaleziono tam szkielety dwóch kobiet, a starsza z nich miała najprawdopodobniej około osiemdziesięciu lat.

Archeolodzy i historycy podejrzewają, że mogła to być babka króla Haralda Pięknowłosego. Jej na pewno nikt nie próbowałby zepchnąć z klifu, gdy w Norwegii zapanował głód.

Bibliografia

  1. Kim Hjardar, Wikingowie. Najeźdźcy z morza, Wydawnictwo RM 2018.
  2. Neil Price, The Children of Ash and Elm. A History of the Vikings, Penguin Books 2022.
  3. Else Roesdahl, Historia Wikingów, Marabut 1996.
  4. Saga o Egilu, tłum. Apolonia Załuska-Strömberg, Wydawnictwo Poznańskie 1971
  5. Kirsten Wolf, Daily Life of the Vikings, Reenwood Press 2004.

WIDEO: Największa zagadka średniowiecznego Wawelu

Autor
Daniel Musiał

Reklama

Wielka historia, czyli…

Niesamowite opowieści, unikalne ilustracje, niewiarygodne fakty. Codzienna dawka historii.

Dowiedz się więcej

Dołącz do nas

Rafał Kuzak

Historyk, specjalista od dziejów przedwojennej Polski. Współzałożyciel portalu WielkaHISTORIA.pl. Autor kilkuset artykułów popularnonaukowych. Współautor książek Przedwojenna Polska w liczbach, Okupowana Polska w liczbach oraz Wielka Księga Armii Krajowej.

Wielkie historie w twojej skrzynce

Zapisz się, by dostawać najciekawsze informacje z przeszłości. Najlepsze artykuły, żadnego spamu.