Maszyna szyfrująca Enigma w użyciu. Fotografia z 1943 roku.

Geniusze szyfrów. Historia tajnych kodów od egipskich hieroglifów do komputerów kwantowych

Strona główna » Materiał partnera » Geniusze szyfrów. Historia tajnych kodów od egipskich hieroglifów do komputerów kwantowych

Kody i szyfry odegrały wiele kluczowych ról w ciągu ostatnich 3 000 lat, chroniąc tajemnice władców, kupców i zakonników. Książka przedstawia fascynującą podróż przez historię kryptologii, poczynając od starożytnych hieroglifów, aż po nowoczesne techniki kwantowe.

To także opowieść o ludziach, którzy tworząc lub łamiąc szyfry decydowali o losach setek tysięcy lub nawet milionów ludzi – o kryptologach, którzy przez długie lata pozostawali zwykle w cieniu, a ich osiągnięcia stanowiły pilnie strzeżone tajemnice rządowe.

Wpływali na bieg wojen, gry wywiadów czy sukcesy politycznych negocjacji. A wszystko to dzięki opanowaniu sztuki „magicznych liter”, pozwalającej na ochronę własnych tajemnic i odkrywanie cudzych. 

– Egipskie hieroglify matką wszystkich szyfrów.

– Abtash – szyfr Biblii i rewelacje Michaela Drosnina.

– Szyfr Cezara: prostota i skuteczność.

– Tajemne kody Joannitów i Templariuszy.

Tekst stanowi fragment książki Przemysława Słowińskiego pt. Geniusze szyfrów. Historia tajnych kodów od egipskich hieroglifów do komputerów kwantowych (Zona Zero 2024).
Książka Przemysława Słowińskiego pt. Geniusze szyfrów. Historia tajnych kodów od egipskich hieroglifów do komputerów kwantowych już w sprzedaży.

– Królowa na szafocie – szyfr Marii Stuart.

– Grande Chiffre – tajna broń Ludwika XIV.

– Niemożliwy do złamania – kod z kluczem jednorazowym Vernama.

– „Oko Bóstwa”. ADFGX/ADFGVX – szyfr, który przypominał czary.

– Projekt Venona: rozpracowanie sowieckich szyfrów.

 Kiedy w sierpniu 1920 roku bolszewickie hordy dotarły pod Warszawę, polski radio wywiad i kryptografowie z por. Janem Kowalewskim na bieżąco odszyfrowywali sowieckie depesze, które natychmiast trafiały do polskiego sztabu. Dzięki temu udało się zatrzymać bolszewicką nawałę, która „po trupie Polski” miała przenieść rewolucyjny pożar na zachód Europy.

Jak twierdzą niektórzy, II Wojna światowa zakończyła się kilka lat wcześniej, dzięki polskim kryptologom, którzy rozbroili kod Enigmy, dając aliantom wgląd w niemieckie – a potem japońskie – plany strategiczne

Tajemnice kryptologi, które zmieniły bieg historii

Wielka historia, czyli…

Niesamowite opowieści, unikalne ilustracje, niewiarygodne fakty. Codzienna dawka historii.

Dowiedz się więcej

Dołącz do nas

Rafał Kuzak

Historyk, specjalista od dziejów przedwojennej Polski. Współzałożyciel portalu WielkaHISTORIA.pl. Autor kilkuset artykułów popularnonaukowych. Współautor książek Przedwojenna Polska w liczbach, Okupowana Polska w liczbach oraz Wielka Księga Armii Krajowej.

Wielkie historie w twojej skrzynce

Zapisz się, by dostawać najciekawsze informacje z przeszłości. Najlepsze artykuły, żadnego spamu.