"Historia sztuki bez mężczyzn". Nowe spojrzenie na dzieje sztuki z perspektywy artystek

Strona główna » Materiał partnera » "Historia sztuki bez mężczyzn". Nowe spojrzenie na dzieje sztuki z perspektywy artystek

W najważniejszych amerykańskich muzeach dzieła sztuki autorstwa mężczyzn stanowią 87% kolekcji. W National Gallery w Londynie dzieła kobiet stanowią 1% zbiorów.

Dopiero w 2020 roku zorganizowano pierwszą solową wystawę artystce klasycznej – była to Artemisia Gentileschi, której dzieła pokazała National Gallery w Londynie.

Dopiero w 2023 roku w Royal Academy of Arts w Londynie odbyła się pierwsza duża solowa wystawa poświęcona współczesnej artystce – była to Marina Abramović.

Tekst stanowi fragment książki Katy Hessel pt. Historia sztuki bez mężczyzn (Marginesy 2024).
Hsiążka Katy Hessel pt. Historia sztuki bez mężczyzn (Marginesy 2024) już w sprzedaży.

Historia sztuki jaką znamy to opowieść o dziełach i prądach tworzonych przez mężczyzn. Katy Hessel, kuratorka i historyczka sztuki, postanowiła opowiedzieć ją na nowo, uwzględniając perspektywę artystek – od renesansu po współczesność.

Autorka przygląda się sylwetkom twórczyń z fascynacją i powagą, na które zasługują, i umieszcza ich twórczość w kontekście wiodących dla danej epoki prądów artystycznych. Ukazuje je zarówno jako uczestniczki współczesnego im życia artystycznego, jak i buntowniczki, które wykorzystywały swoją nieuprzywilejowaną pozycję do eksplorowania nowych obszarów sztuki.


Reklama


Opowieść o sztuce bez mężczyzn

Ilustracja tytułowa: Gra w szachy (Sofonisba Anguissola/domena publiczna).


Reklama

Wielka historia, czyli…

Niesamowite opowieści, unikalne ilustracje, niewiarygodne fakty. Codzienna dawka historii.

Dowiedz się więcej

Dołącz do nas

Kamil Janicki

Historyk, pisarz i publicysta, redaktor naczelny WielkiejHISTORII. Autor książek takich, jak Pańszczyzna. Prawdziwa historia polskiego niewolnictwa, Wawel. Biografia, Warcholstwo czy Cywilizacja Słowian. Jego najnowsza książka toŚredniowiecze w liczbach(2024).

Rafał Kuzak

Historyk, specjalista od dziejów przedwojennej Polski. Współzałożyciel portalu WielkaHISTORIA.pl. Autor kilkuset artykułów popularnonaukowych. Współautor książek Przedwojenna Polska w liczbach, Okupowana Polska w liczbach oraz Wielka Księga Armii Krajowej.

Wielkie historie w twojej skrzynce

Zapisz się, by dostawać najciekawsze informacje z przeszłości. Najlepsze artykuły, żadnego spamu.