"Historia sztuki bez mężczyzn". Nowe spojrzenie na dzieje sztuki z perspektywy artystek

Strona główna » Materiał partnera » "Historia sztuki bez mężczyzn". Nowe spojrzenie na dzieje sztuki z perspektywy artystek

W najważniejszych amerykańskich muzeach dzieła sztuki autorstwa mężczyzn stanowią 87% kolekcji. W National Gallery w Londynie dzieła kobiet stanowią 1% zbiorów.

Dopiero w 2020 roku zorganizowano pierwszą solową wystawę artystce klasycznej – była to Artemisia Gentileschi, której dzieła pokazała National Gallery w Londynie.

Dopiero w 2023 roku w Royal Academy of Arts w Londynie odbyła się pierwsza duża solowa wystawa poświęcona współczesnej artystce – była to Marina Abramović.

Tekst stanowi fragment książki Katy Hessel pt. Historia sztuki bez mężczyzn (Marginesy 2024).
Hsiążka Katy Hessel pt. Historia sztuki bez mężczyzn (Marginesy 2024) już w sprzedaży.

Historia sztuki jaką znamy to opowieść o dziełach i prądach tworzonych przez mężczyzn. Katy Hessel, kuratorka i historyczka sztuki, postanowiła opowiedzieć ją na nowo, uwzględniając perspektywę artystek – od renesansu po współczesność.

Autorka przygląda się sylwetkom twórczyń z fascynacją i powagą, na które zasługują, i umieszcza ich twórczość w kontekście wiodących dla danej epoki prądów artystycznych. Ukazuje je zarówno jako uczestniczki współczesnego im życia artystycznego, jak i buntowniczki, które wykorzystywały swoją nieuprzywilejowaną pozycję do eksplorowania nowych obszarów sztuki.


Reklama


Opowieść o sztuce bez mężczyzn

Ilustracja tytułowa: Gra w szachy (Sofonisba Anguissola/domena publiczna).


Reklama

Wielka historia, czyli…

Niesamowite opowieści, unikalne ilustracje, niewiarygodne fakty. Codzienna dawka historii.

Dowiedz się więcej

Dołącz do nas

Rafał Kuzak

Historyk, specjalista od dziejów przedwojennej Polski. Współzałożyciel portalu WielkaHISTORIA.pl. Autor kilkuset artykułów popularnonaukowych. Współautor książek Przedwojenna Polska w liczbach, Okupowana Polska w liczbach oraz Wielka Księga Armii Krajowej.

Wielkie historie w twojej skrzynce

Zapisz się, by dostawać najciekawsze informacje z przeszłości. Najlepsze artykuły, żadnego spamu.