Ilu żołnierzy zginęło w trakcie II wojny światowej? Statystyki pokazują różnice w podejściu do życia walczących

Strona główna » II wojna światowa » Ilu żołnierzy zginęło w trakcie II wojny światowej? Statystyki pokazują różnice w podejściu do życia walczących

Żaden inny konflikt w dziejach ludzkości nie pochłonął tylu ofiar, co II wojna światowa. Szacuje się, że w jej trakcie życie straciło ponad 70 milionów ludzi. Jeżeli zaś chodzi o statystykę strat wojskowych, to dobitnie pokazuje ona diametralnie różne podejście demokracji zachodnich oraz reżimów totalitarnych do szafowania życiem swoich żołnierzy.

Profesor Richard Overy w książce Krew i zgliszcza. Wielka wojna imperialna 1931-1945 podkreśla, że w Stanach Zjednoczonych i Wielkiej Brytanii „za wszelką cenę chciano uniknąć wielkich strat w ludziach, jakie pociągała za sobą wojna pozycyjna w latach 1914‒1918”.


Reklama


Amerykańskie i brytyjskie straty

W związku z tym znacznie „większy nacisk kładziono tam na strategię wojny powietrznej oraz morskiej”.

Wiązało się to co prawda z ze znacznymi stratami wśród lotników i marynarzy, jednak sprawiło, że w porównaniu z Niemcami, ZSRR i Japonią straty wojskowe aliantów zachodnich były relatywnie niskie.

Bombowiec Lancaster zrzuca nad Niemcami swój morderczy ładunek. Zdjęcie poglądowe (domena publiczna).
Brytyjski bombowiec Lancaster nad Niemcami. (domena publiczna).

Duży wpływ na to miał również fakt, że zarówno Anglicy, jak i Amerykanie „dopiero od 1944 roku na dużą skalę zaangażowali się w działania lądowe”. W efekcie, jak podaje profesor Richard Overy:

Do końca tego roku amerykańskie straty bezpowrotne (polegli, zaginieni i wzięci do niewoli) na wszystkich frontach wy-niosły około 168 tysięcy ludzi, czyli mniej niż straty ponoszone w jednej bitwie na froncie wschodnim.


Reklama


Wysokie straty w ostatnich miesiącach walk w Europie i na Pacyfiku zwiększyły ogólną liczbę poległych Amerykanów do 292 tysięcy (oprócz tego jeszcze 114 tysięcy żołnierzy zmarło na skutek chorób lub odniesionych ran).

Jeżeli chodzi zaś o wojska brytyjskie, to w latach 1939-1945 straciły one 383 tysiące żołnierzy. Tymczasem ćwierć wieku wcześniej zginęło lub zmarło blisko dwa razy więcej wojskowych ze Zjednoczonego Królestwa.

Tekst stanowi fragment książki Richarda Overy'ego pt. Krew i zgliszcza. Wielka wojna imperialna 1931-1945. Tom 1 (Rebis 2024).
Tekst powstał między innymi w oparciu o książkę Richarda Overy’ego pt. Krew i zgliszcza. Wielka wojna imperialna 1931-1945. Tom 1 (Rebis 2024).

Francuzi i Polacy

Z jeszcze większą dysproporcją mamy do czynienia w przypadku Francuzów. W trakcie II wojny światowej zginęło bowiem około 200 tysięcy żołnierzy znad Sekwany. W poprzednim globalnym konflikcie było to zaś ponad 1,3 miliona.

Pisząc o stratach aliantów nie można również zapomnieć o żołnierzach Wojska Polskiego, których łącznie nie przeżyło około 140 tysięcy. Do tego należy dodać jeszcze w przybliżeniu 100 tysięcy członków podziemia.


Reklama


Piekło frontu wschodniego

Straty aliantów zachodnich jednak bledną przy tym, co działo się na froncie wschodnim. Jak podkreśla autor książki Krew i zgliszcza:

Łączne straty bezpowrotne Armii Czerwonej wyniosły 11,4 miliona ludzi, w tym 6,9 miliona poległych w walce lub zmarłych na skutek chorób czy wypadków oraz 4,5 miliona wziętych do niewoli i zaginionych.

Czerwonoarmiści w ruinach fabryki Czerwony Październik (Gerogij Zelma/domena publiczna).
Czerwonoarmiści w ruinach fabryki stalingradzkiej Czerwony Październik w (Gerogij Zelma/domena publiczna).

Poza tym 22 miliony żołnierzy radzieckich ucierpiały na skutek ran, odmrożeń lub chorób. Tylko w pierwszych osiemnastu miesiącach wojny na froncie wschodnim wojska radzieckie straciły blisko 11,8 miliona zabitych, rannych, zaginionych i chorych.

Nawet Niemcy, którzy walczyli na trzech frontach i ostatecznie przegrali wojnę stracili znacznie mniej żołnierzy niż Armia Czerwona. Wehrmacht i Waffen SS bezpowrotnie utraciły bowiem „5,3 miliona ludzi, w tym 4,3 miliona poległych lub zaginionych i 548 tysięcy zmarłych na skutek chorób, ran lub samobójstw”.


Reklama


Przy czym na dwa ostatnie lata wojny przypadało ponad 3,3 miliona poległych, a front wschodni odpowiadał za około 75% ogólnej liczby wszystkich strat. W przypadku europejskich sojuszników III Rzeszy zginęło po około 300 tysięcy Włochów i Rumunów oraz 200 tysięcy Węgrów.

Nawet 25 milionów poległych żołnierzy

Bardzo wysokie straty ponieśli również Japończycy. Według różnych szacunków końca wojny nie doczekało od 2,1 do 2,3 miliona żołnierzy z Kraju Kwitnącej Wiśni. Przy czym, jak podaje Max Hastings, aż 2/3 zmarło w wyniku chorób oraz niedożywienia. W przypadku walczących z Japonią od 1937 roku Chińczyków straty wojskowe mogły wynieść aż 4 miliony ludzi.

Historycy szacują, że łączne straty w szeregach sił zbrojnych wszystkich walczących państw podczas II wojny światowej wyniosły zaś od 21 do 25 milionów poległych oraz zmarłych żołnierzy.

Nowe spojrzenie na II wojnę światową

Bibliografia

  • Antony Beevor, Druga wojna światowa, SIW Znak 2013.
  • Max Hastings, I rozpętało się piekło. Świat na wojnie 1939-1945, Wydawnictwo Literackie 2013.
  • Richard Overy, Krew i zgliszcza. Wielka wojna imperialna 1931-1945. Tom 1, Dom Wydawniczy Rebis 2024.
  • Wielka Historia Świata, tom 11, Wielkie wojny XX wieku (1914-1945), pod red. Mariana Zgórniaka, FOGRA Oficyna Wydawnicza 2006.
Autor
Rafał Kuzak

Reklama

Wielka historia, czyli…

Niesamowite opowieści, unikalne ilustracje, niewiarygodne fakty. Codzienna dawka historii.

Dowiedz się więcej

Dołącz do nas

Kamil Janicki

Historyk, pisarz i publicysta, redaktor naczelny WielkiejHISTORII. Autor książek takich, jak Pańszczyzna. Prawdziwa historia polskiego niewolnictwa, Wawel. Biografia, Warcholstwo czy Cywilizacja Słowian. Jego najnowsza książka to Życie w chłopskiej chacie (2024). Strona autora: KamilJanicki.pl.

Rafał Kuzak

Historyk, specjalista od dziejów przedwojennej Polski. Współzałożyciel portalu WielkaHISTORIA.pl. Autor kilkuset artykułów popularnonaukowych. Współautor książek Przedwojenna Polska w liczbach, Okupowana Polska w liczbach oraz Wielka Księga Armii Krajowej.

Wielkie historie w twojej skrzynce

Zapisz się, by dostawać najciekawsze informacje z przeszłości. Najlepsze artykuły, żadnego spamu.