Jaki zegarek szwajcarski czy japoński wybrać? Poznaj ewolucję zegarmistrzostwa

Strona główna » Materiał partnera » Jaki zegarek szwajcarski czy japoński wybrać? Poznaj ewolucję zegarmistrzostwa

Współczesne zegarmistrzostwo zdominowane zostało przez rynek szwajcarski i japoński. Podczas gdy zegarki szwajcarskie uważane są za najbardziej prestiżowe, to japońskie wzbudzają zachwyt za sprawą swojej nowoczesnej technologii. Czy jednak tak jest naprawdę? Jak kształtowała się historia zegarków szwajcarskich, a jak japońskich? W końcu, które z nich są lepsze?

Historia czasu, czyli ewolucja zegarków

Od niepamiętnych czasów ludzkość próbowała mierzyć upływ czasu. W przeciągu setek lat powstawały najróżniejsze instrumenty pozwalające wykazać następujące po sobie pory dnia i lata. Po starożytnych czasomierzach słonecznych, ogniowych oraz piaskowych, powstały urządzenia przypominające współczesne zegarki. Pierwsze z nich pochodzą z końca XV wieku (około 1480 roku).


Reklama


Nie mniej pierwowzór dzisiejszych modeli często przypisywany jest Peterowi Hele lub Henleinowi. Ich obudowa przez długi czas miała owalny kształt, stąd przydomek jajko norymberskie. Z biegiem lat urządzenia stawały się coraz bardziej płaskie i w końcu przerodziły się w zegarki kieszonkowe, a następnie  naręczne. 

Piękno tradycji, czyli zegarki szwajcarskie

Początki szwajcarskiego zegarmistrzostwa wiążą się z uciekającymi przed wojną francuskimi hugenotami. Przybycie emigrantów do kraju zbiegło się z działalnością Jana Kalwina, który zakazał protestantom noszenia ozdób.

Szwajcarska marka Rolex produkuje jedne z najbardziej prestiżowych zegarków na świecie (materiały prasowe).
Szwajcarska marka Rolex produkuje jedne z najbardziej prestiżowych zegarków na świecie (materiały prasowe).

Złotnicy i inni jubilerzy obawiali się, że ich firmy zostaną zniszczone przez ten surowy dekret. Zamiast jednak opuścić miasto, zwrócili się w stronę zegarmistrzostwa uznawanego wówczas wyłącznie za rzemiosło. Będąc wykwalifikowani w tworzeniu biżuterii, przenieśli swoje umiejętności na projektowanie wyrafinowanych zegarków szwajcarskich.

Pod koniec 1600 roku w przemyśle zegarmistrzowskim  zaczęły zachodzić znaczące zmiany. W przeciwieństwie do Francji i Wielkiej Brytanii, twórcy opracowali zdecentralizowane podejście i przyjęli masowe procesy produkcyjne. To sprawiło, że zegarmistrzowie byli bardziej zwinni, co sprzyjało zwiększonej kreatywności w branży.


Reklama


Jak zachodził ten proces?

Szwajcarskie części do zegarków tworzono w różnych lokalizacjach. Producenci, którzy dotychczas tylko montowali czasomierze, byli ostatecznie odpowiedzialni za wytworzenie produktu końcowego. Dzięki zdecentralizowanemu procesowi produkcji wkrótce zdominowali oni branżę. W krótkim czasie szwajcarskie zegarki produkowane w Genewie były znane nie tylko ze swoich umiejętności i jakości, ale także ze swojego piękna.

Pomimo tzw. kryzysu kwarcowego w XX wieku, kiedy na rynek zaczęły napływać zegarki japońskie, Szwajcaria zdołała utrzymać swój wysoki status. Jej wyszukane czasomierze na stałe zapisały się w zbiorowym obrazie szwajcarskiego zegarmistrzostwa. To właśnie z tego kraju pochodzą najbardziej prestiżowe marki na świecie, takich jak Rolex, TAG Heuer, czy Swatch.

Zegarki Tag Heuer są obiektem pożądania wielu miłośników czasomierzy (materiały prasowe).
Zegarki Tag Heuer są obiektem pożądania wielu miłośników czasomierzy (materiały prasowe).

Japońskie zegarki — pomiędzy wschodem a zachodem

W 1551 roku na wyspy Japonii dotarł pierwszy zegarek mechaniczny — był to podarunek hiszpańskiego misjonarza dla jednego z wysoko postawionych urzędników. W okresie Edo od 1603 do 1868 roku Japonia doświadczyła najdłuższego okresu pokoju z powodu izolacjonizmu politycznego, co miało pozytywny wpływ na gospodarkę kraju i pozwoliło mu rozkwitnąć. Niezależnie od wpływów europejskich, kraj kwitnącej wiśni opracował własną metodę pomiaru czasu w oparciu o godziny czasowe.

Zgodnie z tym systemem każdy dzień był podzielony na dzień i noc na sześć indywidualnych okresów. Ponieważ jednak długość dnia i nocy zmienia się w ciągu roku, japońskie zegary wadokei, zostały zaprojektowane tak, aby uwzględnić te dzienne zmiany. Kluczowym krokiem w rozwoju japońskiego przemysłu zegarmistrzowskiego było przyjęcie zachodniego kalendarza słonecznego w 1872 roku. Wadokei stopniowo zanikały, a zamiast nich produkowano czasomierze oparte na zachodnich modelach.


Reklama


Współczesna walka o zegarkowy prym

Historia współczesnego zegarmistrzostwa to głównie rywalizacja między japońskim i szwajcarskim rynkiem. Rozpoczęła się ona w momencie, gdy Japończycy (dokładnie firma Seiko) zadebiutowała pierwszym zegarkiem kwarcowym w 1969 roku. Niedrogie modele, w krótkim czasie zdominowały światowy rynek. Proces ten był druzgocący dla wielu szwajcarskich producentów o długiej tradycji. Podczas gdy wiele głównych marek musiało walczyć o przetrwanie, w samym 1959 roku sprzedano w Japonii ponad 1979 milionów zegarków kwarcowych.

Japońscy producenci nie osiedli na laurach. W kolejnych latach kraj skupił się na produkcji luksusowych  japońskich zegarków napędzanych mechanicznie. Co więcej,  był on w stanie stworzyć dla siebie kolejną dochodową niszę w postaci czasomierzy zasilanych energią słoneczną.

Seiko to najbardziej znana na świecie japońska firma produkująca zegarki (materiały prasowe).
Seiko to najbardziej znana na świecie japońska firma produkująca zegarki (materiały prasowe).

Obecny rynek jest podzielony między markami skłaniającym się ku zegarkom zasilanym baterią a tymi celującymi w tradycyjne mechanizmy. W obrębie firm pochodzących z kraju kwitnącej wiśni bez problemu znaleźć można profesjonalne czasomierze sportowe, jak i ekskluzywne modele kolekcjonerskie. Co ciekawe wzornictwo tych drugich, niejednokrotnie inspirowane jest tamtejszą kulturą.

Zegarek szwajcarski czy japoński? Jaki zegarek wybrać?

Zegarki szwajcarskie i japońskie należą do liderów światowego zegarmistrzostwa. Pierwsze z nich zdobyły sławę za sprawą ręcznego rzemiosła. Marki te zwracają wiele uwagi na funkcjonalność i niezrównany wygląd każdego modelu. Co istotne, wiele z nich może pochwalić się także bogatą historią.


Reklama


Takim przykładem jest założona w 1853 roku firma Tissot, która znana jest z produkcji precyzyjnie wykonanych, a jednocześnie zaskakująco niedrogich luksusowych czasomierzy. To właśnie ona wypuściła na rynek pierwszy antymagnetyczny model naręczny i zaoferowała pierwszy ekran dotykowy zasilany energią słoneczną. Zegarki Tissot odmierzają czas na licznych zawodach sportowych, odpowiadając za pomiary w Tour de France, NBA, czy Moto GP.

Zegarki japońskie znane są natomiast z wykorzystywania nowoczesnych technologii.  Na uwagę zasługują ich dopracowane mechanizmy i bogactwo funkcji występujących w modelach. Jednym z pierwszych japońskich zegarmistrzów był Kintaro Hattori, który założył markę Seiko. Funkcjonujący do dziś brand należy bezkompromisowo do najważniejszych japońskich firm na świecie.

Zegarki z serii G-SHOCK mają wielu fanów na całym świecie (materiały prasowe).
Zegarki z serii G-SHOCK mają wielu fanów na całym świecie (materiały prasowe).

Wysoka jakość modeli w połączeniu z niepowtarzalnym wzornictwem sprawia, że zegarki Seiko wybierane są zarówno przez osoby rozpoczynające swoją przygodę z zegarmistrzostwem, jak i kolekcjonerów. Nie dość wspomnieć tu o tak kultowych kolekcjach, jak esencjonalne wzornictwo Seiko 5 Sport czy ultranowoczesna linia modeli Seiko Astron. Niezwykle dużą popularnością cieszą się także zegarki Casio.

Swój ogromny sukces zawdzięczają kultowym modelom elektronicznym z wyświetlaczem LCD oraz gamą modeli z serii G-SHOCK – uważanych za najwytrzymalsze urządzenia na świecie. Różnice pomiędzy japońskimi i szwajcarskimi zegarkami pozostają bardzo subtelne. W obu tych grupach z powodzeniem można znaleźć wysoko jakościowe modele w zróżnicowanym stylu i doskonałej precyzji działania. Wybór zegarka pozostaje więc absolutnie subiektywny i zależny jest od własnych gustów, czy preferencji.


Reklama

Wielka historia, czyli…

Niesamowite opowieści, unikalne ilustracje, niewiarygodne fakty. Codzienna dawka historii.

Dowiedz się więcej

Dołącz do nas

Rafał Kuzak

Historyk, specjalista od dziejów przedwojennej Polski. Współzałożyciel portalu WielkaHISTORIA.pl. Autor kilkuset artykułów popularnonaukowych. Współautor książek Przedwojenna Polska w liczbach, Okupowana Polska w liczbach oraz Wielka Księga Armii Krajowej.

Wielkie historie w twojej skrzynce

Zapisz się, by dostawać najciekawsze informacje z przeszłości. Najlepsze artykuły, żadnego spamu.