Kontrowersyjny związek ulubionego syna Elżbiety II. Twierdzono, że kompromituje całą rodzinę królewską

Strona główna » Historia najnowsza » Kontrowersyjny związek ulubionego syna Elżbiety II. Twierdzono, że kompromituje całą rodzinę królewską

Urodzony w 1960 roku drugi syn Elżbiety II, książę Andrzej uchodził powszechnie za ulubione dziecko brytyjskiej monarchini. Chłopiec od najmłodszych lat pakował się w kłopoty. Gdy zaś dorósł przylgnęła do niego łatka kobieciarza i skandalisty. Szczególnie jeden z jego licznych związków oburzył rodzinę panującą, o czym pisze Iwona Kienzler w książce pt. Skandale we współczesnych rodach królewskich.

Kiedy [książę Andrzej] dorósł, stając się obiektem westchnień wielu panien, nie tylko wywodzących się z arystokratycznych rodów, nie wyzbył się swoich łobuzerskich zagrywek, z których słynął od dziecka.


Reklama


Pożywka dla bulwarówek

Ulubioną metodą podrywania dziewcząt stosowaną przez księcia, było… polewanie wodą i rzucanie w ich stronę rozmaitych przedmiotów. Pewnej młodej damie, która towarzyszyła mu na plaży, wrzucił za kostium żywego homara.

Na tle innych członków rodziny książę Andrzej wyróżniał się negatywnie nie tylko ostentacyjną pogardą dla manier i konwenansów, ale osobliwym, rubasznym poczuciem humoru, na przykład chętnie w towarzystwie opowiadał dowcipy, których tematem było puszczanie wiatrów.

Książę Andrzej na znaczku pocztowym z 1986 roku (domena publiczna).
Książę Andrzej na znaczku pocztowym z 1986 roku (domena publiczna).

Jego akcje u płci pięknej wzrosły jeszcze bardziej, kiedy poszedł w ślady ojca, księcia Filipa, i w 1978 roku wstąpił do Royal Navy. Przystojny książę w mundurze prezentował się bowiem wyjątkowo korzystnie.

Andrzej zdawał sobie sprawę, jakie wrażenie wywiera na kobietach i nie omieszkał korzystać ze swojego powodzenia, a jego romanse stały się pożywką dla bulwarowej prasy oraz wszelkiej maści plotkarzy.


Reklama


Pałacowa służba utyskiwała na obecność coraz to innych młodych, urodziwych dam w książęcej sypialni, dla których trzeba było przygotowywać śniadania, a dziennikarze nadali mu przydomek Horny Andy, co można przetłumaczyć jako napalony lub chutliwy Andrzejek.

Zdecydowanie nieodpowiednia kandydatka

A kiedy w końcu się zakochał, wybrał sobie pannę nieodpowiednią dla członka rodziny królewskiej. Starsza od niego o cztery lata Kathleen Dee-Anne Stark, szerzej znana pod pseudonimem Koo Stark, była gwiazdą filmów erotycznych określanych mianem soft porno, choć miała znacznie większe ambicje – omal nie wygrała castingu do roli księżniczki Lei Organy w kultowych Gwiezdnych wojnach.

Artykuł stanowi fragment książki Iwony Kienzler pt. Skandale we współczesnych rodach królewskich (Bellona 2022).
Artykuł stanowi fragment książki Iwony Kienzler pt. Skandale we współczesnych rodach królewskich (Bellona 2022).

Prawdziwą sławę przyniosły jej jednak nie role filmowe, w których prezentowała swoje godne pozazdroszczenia atuty, ale romans z księciem Andrzejem. Zdaniem osób zorientowanych w ówczesnych stosunkach na dworze, książę był w aktoreczce naprawdę zakochany, a ona na dobre zadomowiła się w jego apartamentach, czując się nawet ich gospodynią i wydając polecenia pałacowej służbie.

Parze kibicowała księżna Diana, która szczerze polubiła Koo, uznając, iż jest dla Andrzeja idealną partnerką. I być może rzeczywiście wzięliby ślub, gdyby prasa zamieszczała jej fotografie w kostiumie Szekspirowskiej Julii bądź lady Makbet.


Reklama


Zamiast tego w gazetach można było obejrzeć zdjęcia ukochanej księcia Andrzeja w erotycznej pozie z inną kobietą, gdyż w jednym z filmów wystąpiła w lesbijskiej scenie pod prysznicem.

Nie okazał się gentelmanem

W 1983 roku na wyraźne polecenie ojca książę Andrzej zakończył ten związek, który zdaniem Filipa kompromitował rodzinę królewską. Zachował się przy tym bardzo nieelegancko, nie zdobył się bowiem na oficjalne zerwanie, ale przestał się z nią kontaktować – nie telefonował do niej ani nie odbierał jej telefonów.

Kathleen Dee-Anne Stark. Kadr z filmu Emily z 1976.
Kathleen Dee-Anne Stark. Kadr z filmu Emily z 1976.

Ale nie tylko Koo cierpiała po zerwaniu, Andrzej także długo leczył złamane serce, bo chociaż widywano go w towarzystwie długonogich, pięknych dziewcząt, to żadna z nich nie zdobyła jego miłości.

Na dobre o Koo zapomniał dopiero dzięki swojej szwagierce, księżnej Dianie, która postanowiła wyswatać go z jedną ze swoich koleżanek, rudowłosą, temperamentną Sarah Ferguson, która zdaniem Lady Di była idealną kandydatką na narzeczoną niesfornego Andrzeja.

Źródło

Artykuł stanowi fragment książki Iwony Kienzler pt. Skandale we współczesnych rodach królewskich. Książką ukazała się w 2022 roku nakładem wydawnictwa Bellona.

Największe tajemnice i skandale, o których się milczy…

Ilustracja tytułowa: Książę Andrzej na zdjęciu z 2006 roku (S Pakhrin/CC BY 2.0).

WIDEO: Najważniejsza kobieta w historii polskiej kuchni

Autor
Iwona Kienzler

Reklama

Wielka historia, czyli…

Niesamowite opowieści, unikalne ilustracje, niewiarygodne fakty. Codzienna dawka historii.

Dowiedz się więcej

Dołącz do nas

Rafał Kuzak

Historyk, specjalista od dziejów przedwojennej Polski. Współzałożyciel portalu WielkaHISTORIA.pl. Autor kilkuset artykułów popularnonaukowych. Współautor książek Przedwojenna Polska w liczbach, Okupowana Polska w liczbach oraz Wielka Księga Armii Krajowej.

Wielkie historie w twojej skrzynce

Zapisz się, by dostawać najciekawsze informacje z przeszłości. Najlepsze artykuły, żadnego spamu.