Piramida Cheopsa na obrazie Adriena Dauzatsa.

Czy piramida Cheopsa mogła się zawalić? Przez 4500 lat nic nie zagroziło jej bardziej niż to wydarzenie

Strona główna » Starożytność » Czy piramida Cheopsa mogła się zawalić? Przez 4500 lat nic nie zagroziło jej bardziej niż to wydarzenie

Piramida Cheopsa przetrwała tysiąclecia w stanie, który wciąż zadziwia naukowców. Cud starożytnej architektury zdołał oprzeć się wpływowi wody, wojnom i erozji. Jedno wydarzenie poważnie jednak mu zagroziło. Do dzisiaj dobrze widać jego skutki.

Scena z filmu Ridleya Scotta według której Napoleon Bonaparte kazał strzelać z armat w piramidy nie ma nic wspólnego z historycznymi faktami. W rzeczywistości ani cesarz Francuzów ani żaden inny władca w dziejach nie kazał rozmyślnie dewastować sławnej piramidy Cheopsa i sąsiadującej z nią piramidy Chefrena.


Reklama


Co zagrażało piramidzie Cheopsa?

Dla największej konstrukcji wzniesionej w epoce starożytnej zagrożeniem byli nie megalomani zasiadający na tronach, ale przede wszystkim natura.

Położenie kompleksu piramid w Gizie sprawiało, że znajdował się on poza zasięgiem wylewających wód Nilu. Rzadko też spadał na niego deszcz. Piramid, w tym tej największej, wzniesionej dla faraona Chufu (Cheopsa), nie dało się natomiast całkowicie uchronić przed wpływem trzęsień ziemi.

Próba rekonstrukcji pierwotnego wyglądu piramid w Gizie (ryc. Budget Direct, materiały prasowe).
Próba rekonstrukcji pierwotnego wyglądu piramid w Gizie (ryc. Budget Direct, materiały prasowe).

Trzęsienia ziemi na płaskowyżu Giza

Przez cztery i pół tysiąclecia, jakie minęły od czasu wzniesienia wielkiej piramidy, ziemia trzęsła się na płaskowyżu Giza przynajmniej kilkadziesiąt razy.

Jak podają Sayed Hemeda i Alghreeb Sonbol w pracy Sustainability problems of the Giza pyramids, w samym tylko X wieku naszej ery na tym obszarze zanotowano 8 trzęsień ziemi, a w XIX wieku rekordową liczbę, bo aż 17.


Reklama


Optymalne warunki geologiczne, fakt wzniesienia piramidy bez fundamentów, bezpośrednio na skale oraz kształt konstrukcji sprawiły, że niemal żaden z tych epizodów nie wyrządził szkód cudowi antycznej architektury.

Największy kataklizm i jego skutki

Ogółem przyjmuje się, że piramida Cheopsa została poważnie uszkodzona tylko raz w całych swoich dziejach: gdy 8 sierpnia 1303 roku potężny wstrząs, o sile sięgającej 6,5 stopnia w skali Richtera, odczuto w całym Egipcie, a także na Krecie i Rodos.

Piramida Chefrena, sąsiadująca z wielką piramidą Cheopsa
Piramida Chefrena, sąsiadująca z wielką piramidą Cheopsa. W jej szczytowej partii wciąż zachowała się licówka (fot. M1chu, lic. CC-BY-SA 3,0).

Zachowane źródła informują, że w Aleksandrii zawalił się szczyt latarni morskiej. Z kolei w Kairze, położonym bardzo blisko Gizy, niemal wszystkie domy zostały uszkodzone lub zniszczone. Miasto, nawykłe przecież do trzęsień ziemi, ogarnęła panika.

Kataklizm był tak intensywny, że poluzował też tysiące zewnętrznych, gładkich bloków skalnych, pokrywających pierwotnie boki oraz szczyt piramid Cheopsa i Chefrena – tak zwaną licówkę.


Reklama


Jak wyjaśniają Hemeda i Sombol „późniejsi podróżnicy notowali, że u podnóży piramid zaległy ogromne sterty gruzu”. Okoliczna ludność wykorzystała je do nowych konstrukcji, stopniowo wywożąc bloki i oczyszczając teren. Ten rabunek zajął jednak łącznie całe stulecia.

Nieliczne zewnętrze kamieni z piramidy Cheopsa przetrwały poza tym do dzisiaj, dzięki czemu współcześni badacze mogą rekonstruować jak faktycznie wyglądała pierwotnie ta imponująca konstrukcja. I jak bardzo różniła się od swojej obecnej formy.

Bibliografia

  • Hemeda S., Sonbol A., Sustainability problems of the Giza pyramids, „Heritage Science”, nr 8 (2020).
  • Lehner M., The Complete Pyramids, Thames&Hudson 2008.

WIDEO: Zakazane pokoje zamku na Wawelu

Autor
Grzegorz Kantecki

Reklama

Wielka historia, czyli…

Niesamowite opowieści, unikalne ilustracje, niewiarygodne fakty. Codzienna dawka historii.

Dowiedz się więcej

Dołącz do nas

Kamil Janicki

Historyk, pisarz i publicysta, redaktor naczelny WielkiejHISTORII. Autor książek takich, jak Pańszczyzna. Prawdziwa historia polskiego niewolnictwa, Wawel. Biografia, Warcholstwo czy Cywilizacja Słowian. Jego najnowsza książka toŚredniowiecze w liczbach (2024).

Rafał Kuzak

Historyk, specjalista od dziejów przedwojennej Polski. Współzałożyciel portalu WielkaHISTORIA.pl. Autor kilkuset artykułów popularnonaukowych. Współautor książek Przedwojenna Polska w liczbach, Okupowana Polska w liczbach oraz Wielka Księga Armii Krajowej.

Wielkie historie w twojej skrzynce

Zapisz się, by dostawać najciekawsze informacje z przeszłości. Najlepsze artykuły, żadnego spamu.