Nieślubny syn Elżbiety II? Kontrowersyjna teoria o pochodzeniu ulubionego dziecka królowej

Strona główna » Historia najnowsza » Nieślubny syn Elżbiety II? Kontrowersyjna teoria o pochodzeniu ulubionego dziecka królowej

Książę Andrzej jest trzecim dzieckiem i drugim synem królowej Elżbiety II. Po narodzeniu chłopca niemal od razu pojawiły się plotki, że jego ojcem wcale nie był mąż brytyjskiej władczyni książę Filip. Według zwolenników kontrowersyjnej teorii Andrzej to owoc romansu monarchini z bliskim przyjacielem. Ile w tym prawdy?

Urodzony 19 lutego 1960 roku Andrew Albert Christian Edward, w Polsce zwany księciem Andrzejem, był od czasu królowej Wiktorii pierwszym dzieckiem władcy, które przyszło na świat, kiedy jego rodzic, a w tym przypadku matka, zasiadał na tronie Wielkiej Brytanii.


Reklama


Pierwszy od 100 lat

Ostatni raz Brytyjczycy świętowali takie urodziny w 1857 roku, kiedy praprababka Andrzeja, królowa Wiktoria, powiła ostatnią córkę, księżniczkę Beatrycze.

Księżniczka Anna i książę Karol przyglądają się swojemu malutkiemu braciszkowi księciu Andrzejowi (Harry Pot/domena publiczna).
Księżniczka Anna i książę Karol przyglądają się swojemu malutkiemu braciszkowi księciu Andrzejowi (Harry Pot/domena publiczna).

Dzieci kolejnego monarchy, Edwarda VII, przyszły na świat, kiedy jeszcze był on tylko następcą tronu, podobnie było z potomstwem następnego króla, Jerzego V, i zasiadającego po nim na tronie Jerzego VI. Co więcej, kiedy rodziły się córki Jerzego VI, Elżbieta i Małgorzata, ich ojciec nie był nawet następcą tronu.

Królowa i Porchy

Narodziny Andrzeja niespodziewanie wywołały falę plotek, jakoby jego biologicznym ojcem nie był książę Filip, ale długoletni przyjaciel królowej, lord Porchester, wicehrabia Carnavonu, zwany przez nią Porchy.


Reklama


Łączyła ich nie tylko serdeczna przyjaźń, zapoczątkowana w czasach dzieciństwa, ale także pasja do koni, lord bowiem był jednym z najbardziej znanych i poważanych hodowców koni rasowych na świecie.

Spędzali ze sobą wiele czasu, a pod koniec lat pięćdziesiątych przystojny, szarmancki lord podejrzanie często widywany był u boku monarchini, zastępując jej wiecznie nieobecnego wówczas małżonka.

Artykuł stanowi fragment książki Iwony Kienzler pt. Skandale we współczesnych rodach królewskich (Bellona 2022).
Artykuł stanowi fragment książki Iwony Kienzler pt. Skandale we współczesnych rodach królewskich (Bellona 2022).

„Dobrze poinformowani” twierdzili, że to właśnie on pocieszał zdradzaną przez męża Elżbietę, która miała do Porchy’ego wyraźną słabość. Wprawdzie lord Porchester był wówczas żonaty, ale królowa też nie była wolna i miał ich połączyć romans, którego owocem był książę Andrzej.

Zaskakujące podobieństwo

Podejrzane było, że właśnie po narodzinach młodszego syna monarchini wymogła, aby dzieci pochodzące z jej małżeństwa i znajdujące się w dalszej linii sukcesji nosiły podwójne nazwisko Mountbatten-Windsor.


Reklama


Zdaniem wielu, zrobiła to, by udobruchać małżonka i uzyskać przebaczenie po zdradzie, której się dopuściła z lordem Porchesterem, jak również sprawić, by uznał on za swoje dziecko będące owocem jej pozamałżeńskiej przygody.

Zwolennicy owej teorii upierają się, że książę Andrzej został poczęty, kiedy Filipa nie było w kraju, odbywał bowiem jedną z licznych podróży, ale jest to niezgodne z prawdą. Zastanawiające jednak jest to, że książę Andrzej, słusznie uważany za przystojniejszego od Karola, jest faktycznie niepokojąco podobny do Porchy’ego…

Oficjalny portret królowej Elżbiety II z 1959 roku (Library and Archives Canada/CC BY 2.0).
Oficjalny portret królowej Elżbiety II z 1959 roku (Library and Archives Canada/CC BY 2.0).

Ulubieniec matki

Drugi pod względem starszeństwa męski potomek królowej w dzieciństwie uchodził za jej ulubieńca, a z całą pewnością zaznał więcej matczynej miłości i troski niż jego starszy brat i siostra. Był też niewątpliwie największym rozrabiaką ze wszystkich jej dzieci, dając się nieźle we znaki pałacowej służbie.

Jak wspominał Stephen Barry, kamerdyner jego starszego brata, Andrzej był niebywale żywiołowym, niesfornym chłopcem: „Wszędzie go było pełno, zawsze usiłował zejść z nami w dół, co było zabronione, ciągnął lokajów za poły, wspinał się po wszystko, czego nie mógł dosięgnąć”

Źródło

Artykuł stanowi fragment książki Iwony Kienzler pt. Skandale we współczesnych rodach królewskich. Książką ukazała się w 2022 roku nakładem wydawnictwa Bellona.

Największe tajemnice i skandale, o których się milczy…

Ilustracja tytułowa: Maleńki książek Andrzej (Harry Pot/domena publiczna).

Autor
Iwona Kienzler

Reklama

Wielka historia, czyli…

Niesamowite opowieści, unikalne ilustracje, niewiarygodne fakty. Codzienna dawka historii.

Dowiedz się więcej

Dołącz do nas

Kamil Janicki

Historyk, pisarz i publicysta, redaktor naczelny WielkiejHISTORII. Autor książek takich, jak Pańszczyzna. Prawdziwa historia polskiego niewolnictwa, Wawel. Biografia, Warcholstwo czy Cywilizacja Słowian. Jego najnowsza książka toŚredniowiecze w liczbach (2024).

Rafał Kuzak

Historyk, specjalista od dziejów przedwojennej Polski. Współzałożyciel portalu WielkaHISTORIA.pl. Autor kilkuset artykułów popularnonaukowych. Współautor książek Przedwojenna Polska w liczbach, Okupowana Polska w liczbach oraz Wielka Księga Armii Krajowej.

Wielkie historie w twojej skrzynce

Zapisz się, by dostawać najciekawsze informacje z przeszłości. Najlepsze artykuły, żadnego spamu.