Niezwykła Toskania. Sztuka, krajobraz i antipasti

Strona główna » Materiał partnera » Niezwykła Toskania. Sztuka, krajobraz i antipasti

Toskania. Sama nazwa wywołuje skojarzenia z fantastycznymi krajobrazami i dziełami sztuki zgromadzonymi w zachwycających kościołach i galeriach. Ponad jedna trzecia najważniejszych zabytków z terenu Włoch znajduje się właśnie w Toskanii.

Do tego – rewelacyjna kuchnia, która sprawia, że kraina ta wydaje się przedsionkiem raju. Stale powstają filmy i książki, których akcja osadzona jest w toskańskich dekoracjach.


Reklama


Niezwykła Toskania powstała jako pokłosie dwudziestu lat wypraw Sławomira Kopra do tej bajecznej krainy. Autor każdego roku spędzał tydzień w innym mieście by spokojnie poznać okolicę i przekazać czytelnikowi jak najwięcej barw, smaków i zapachów Toskanii.

 • Florencja – krwawe dni stolicy Toskanii
 • Pani Walewska na Elbie – babie lato cesarza Bonaparte
 • Siena – nieśmiertelne palio i przepyszne Gnocchi con pollo
 • Medyceusze – mecenasi i żonobójcy
 • Lukka – ukochane miasto Pucciniego i Antipasti Toscani
 • Tajemniczy świat Etrusków – Orvieto, Chiusi, Fiesole
 • Śladami niesfornego mnicha i jego syna – Florencja, Prato, Spoleto
 • Piza – śniadanie po włosku w cieniu Krzywej Wieży
 • San Gimignano – Manhattan średniowiecza
 • Samochodem przez wzgórza Toskanii – Piza, Pistoia, Chiusure, Vinci
 • Wódz Maximus i jego toskańska posiadłość, czyli Toskania i film – Cortona, Lucignano, Montepulciano, Pienza, Arezzo i Volterra
Nowa książka Sławomira Kopra pt. Niezwykła Toskania. Sztuka, krajobraz i antipasti (Wydawnictwo Fronda 2024) już w sprzedaży.

Wiosną 2020 roku, gdy wybuchła światowa pandemia, zostałem jak wszyscy Polacy zamknięty w domu. Czytelnie i biblioteki nie funkcjonowały, odwołano spotkania autorskie, nie nagrywałem programów internetowych. Chcąc oderwać się od rzeczywistości zacząłem pisać tę książkę.

Właśnie wtedy wydano pierwsze pozycje z cyklu reportaży historycznych („seria z walizką”), które zostały bardzo ciepło przyjęte przez Czytelników.


Reklama


Przyznam się, że nad żadną książka tak długo nie pracowałem. Wydawca zostawił mi praktycznie wolną rękę, wiedząc, że jest to pozycja zupełnie odmienna od innych. To moja wizja Toskanii w której zakochałem się od pierwszego pobytu i mam nadzieję, ze chociaż część tej fascynacji udało mi się przelać na papier.

To moja najlepsza książka.

Sławomir Koper

Odkryj niezwykłą Toskanię ze Sławomirem Koprem


Reklama

Wielka historia, czyli…

Niesamowite opowieści, unikalne ilustracje, niewiarygodne fakty. Codzienna dawka historii.

Dowiedz się więcej

Dołącz do nas

Kamil Janicki

Historyk, pisarz i publicysta, redaktor naczelny WielkiejHISTORII. Autor książek takich, jak Pańszczyzna. Prawdziwa historia polskiego niewolnictwa, Wawel. Biografia, Warcholstwo czy Cywilizacja Słowian. Jego najnowsza książka toŚredniowiecze w liczbach (2024).

Rafał Kuzak

Historyk, specjalista od dziejów przedwojennej Polski. Współzałożyciel portalu WielkaHISTORIA.pl. Autor kilkuset artykułów popularnonaukowych. Współautor książek Przedwojenna Polska w liczbach, Okupowana Polska w liczbach oraz Wielka Księga Armii Krajowej.

Wielkie historie w twojej skrzynce

Zapisz się, by dostawać najciekawsze informacje z przeszłości. Najlepsze artykuły, żadnego spamu.