Podgalane głowy polskich magnatów - Jana Karola Chodkiewicza i Jana Magnusa Tęczyńskiego

Osobliwe fryzury polskich szlachciców. Dlaczego panowie bracia „podgalali łby”?

Strona główna » Nowożytność » Osobliwe fryzury polskich szlachciców. Dlaczego panowie bracia „podgalali łby”?

„Biednych tych Irokezów będę się starał oswoić z cywilizacją europejską” – napisał o Polakach Fryderyk II, król Prus, w liście do francuskiego filozofa Jeana d’Alemberta po pierwszym rozbiorze Rzeczypospolitej. Tym samym porównał on ubiór i podgolone głowy naszej szlachty do wyglądu Indian północnoamerykańskich. Nie był w tym odosobniony, ale dowiódł swej ignorancji historycznej.

Podgalanie głowy znane było już u Normanów, a do Europy powróciło w XIV wieku jako moda… niemiecka! Pierwsza wspomina o takiej fryzurze Kronika limburska, w której pod rokiem 1384 zapisano, że rozpowszechniła się fryzura: „obcięta powyżej uszu, podobna do fryzury mnichów”.


Reklama


We Francji, gdzie stała się modna wśród arystokracji, znana była jako en écuelle, co można tłumaczyć jako „na misę” lub „na donicę” – rycerze golili bowiem skronie po bokach i cały kark. Widać ją na portretach księcia Burgundii Filipa Dobrego i na wizerunku Henryka V, króla Anglii. (…)

Zapomniana na zachodzie, szalenie popularna w Polsce

Na Zachodzie zanikła po 1450 roku fryzura została zapomniana razem z rycerskimi cnotami tak dalece, że już w roku 1575 wysłannik Wenecji Hieronim Lippomano dziwił się, że Polacy na wzór Węgrów lub Tatarów podgalają sobie głowy.

Najstarsze świadectwo polskich podgalanych łbów
Najstarsze świadectwo polskich podgalanych łbów? Fragment tak zwanego Lamentu Opatowskiego z lat 30. XVI stulecia (fot. Mathiasrex, lic. CC-BY 2,5).

Z Francji i Burgundii ten styl przeszedł na Węgry, o czym świadczą nieliczne zachowane obrazy i ryciny. Najprawdopodobniej stało się to za panowania Macieja Korwina. Podgolone na rycerski sposób włosy miał na przykład poseł węgierski na dworze cesarza Maksymiliana w 1515 roku.

Równocześnie Węgrzy przejęli od Turków drugi sposób podgalania: wysoki, z pozostawieniem nad czołem dłuższego kosmyka włosów, zwanego potem w Polsce czubem lub czupryną. Oba te sposoby podgalania przyszły do naszego kraju w XVI wieku.


Reklama


Pierwsi podgoleni na modę burgundzką szlachcice pojawiają się na Lamencie z tumby nagrobnej Krzysztofa Szydłowieckiego w kolegiacie opatowskiej – płaskorzeźbie powstałej około 1533 roku. Potem moda rozeszła się wśród panów braci. Głowę podgalał sam Stefan Batory przynajmniej tak przedstawiony jest na portrecie pędzla Marcina Kobera z 1583 roku.

Co mówią szlacheckie portrety?

Portrety i miniatury pozwalają sądzić, że w Rzeczypospolitej przyjęły się dwa sposoby podgalania: zarówno węgierski, wysoki, jak i rycersko­burgundzki, dookoła głowy. Na Rolce sztokholmskiej, gwaszu anonimowego artysty z 1606 roku, podgolone głowy ma ponad połowa szlachty – zwłaszcza wojskowi.

Podgalane głowy polskich magnatów - Jana Karola Chodkiewicza i Jana Magnusa Tęczyńskiego
Podgalane głowy polskich magnatów – Jana Karola Chodkiewicza i Jana Magnusa Tęczyńskiego

Podgolony jest kasztelan wojnicki Sebastian Lubomirski na portrecie sprzed 1613 roku i wojewoda krakowski Jan Magnus Tęczyński. Węgierski czub nosi wojewoda krakowski Stanisław Lubomirski i hetman wielki litewski Jan Karol Chodkiewicz na portrecie z 1620 roku. Podobną fryzurę ma też Jerzy Ossoliński na portretach z połowy XVII stulecia.

Portrety szlacheckie pokazują także kolejny typ golenia głowy, a może po prostu przejściową modę: wygalanie samych skroni – jak w przypadku Mikołaja Ostroroga przedstawionego na portrecie z około 1659 roku. Nieco na sposób węgierski podgolony też jest chłop na obrazie Taniec śmierci z kościoła Bernardynów w Krakowie namalowanym około 1680 roku.


Reklama


Źródło

Powyższy tekst stanowi fragment nowej książki Jacka Komudy pt. Upadek. Jak straciliśmy Pierwszą Rzeczpospolitą (Fabryka Słów 2025).

Autor
Jacek Komuda

Reklama

Wielka historia, czyli…

Niesamowite opowieści, unikalne ilustracje, niewiarygodne fakty. Codzienna dawka historii.

Dowiedz się więcej

Dołącz do nas

Kamil Janicki

Historyk, pisarz i publicysta, redaktor naczelny WielkiejHISTORII. Autor książek takich, jak Pańszczyzna. Prawdziwa historia polskiego niewolnictwa, Wawel. Biografia, Warcholstwo czy Cywilizacja Słowian. Jego najnowsza książka to Życie w chłopskiej chacie (2024). Strona autora: KamilJanicki.pl.

Rafał Kuzak

Historyk, specjalista od dziejów przedwojennej Polski. Współzałożyciel portalu WielkaHISTORIA.pl. Autor kilkuset artykułów popularnonaukowych. Współautor książek Przedwojenna Polska w liczbach, Okupowana Polska w liczbach oraz Wielka Księga Armii Krajowej.

Wielkie historie w twojej skrzynce

Zapisz się, by dostawać najciekawsze informacje z przeszłości. Najlepsze artykuły, żadnego spamu.