Piramida Chefrena widziana ze szczytu piramidy Cheopsa

Pierwszy Polak, który wszedł na szczyt piramidy Cheopsa. Po fakcie wygłosił niespodziewany komentarz

Strona główna » Starożytność » Pierwszy Polak, który wszedł na szczyt piramidy Cheopsa. Po fakcie wygłosił niespodziewany komentarz

Współcześni turyści odwiedzający Kair oraz Gizę mogą oglądać piramidę Cheopsa zarówno z zewnątrz, jak i od środka. Surowo zabronione jest natomiast wspinanie się na jej pochyłe ściany. Chodzi z jednej strony o względy bezpieczeństwa, z drugiej – o stan zabytku. Dawniej nie przejmowano się żadnym z tych przeciwskazań. Na pewno niewiele myślał o nich pierwszy Polak, który wdrapał się na szczyt Wielkiej Piramidy.

Wchodzenie na szczyt piramidy Cheopsa było dawniej niezwykle popularną rozrywką wśród śmiałków odwiedzających Gizę i pragnących doświadczyć emocji nawet większych niż te, które wiązały się z wkroczeniem do wnętrza największej starożytnej budowli świata.


Reklama


Zdjęcia z początku XX wieku pozwalają sądzić, że czubek piramidy był traktowany wprost jak swoisty punkt widokowy. Stanął tam też tajemniczy maszt z podporami, o którym możecie przeczytać w innym naszym artykule.

Dziesiątki tysięcy złotych kary za wejście na piramidę Cheopsa

Wchodzenie na szczyt piramidy zostało oficjalnie zabronione w latach 60. XX wieku. Zakaz nadal jest jednak łamany, niekiedy z tragicznym skutkiem.

Drewniany maszt na szczycie piramidy Cheopsa. Fotografia z 1900 roku.
Prowizoryczny „taras widokowy” i drewniany maszt na szczycie piramidy Cheopsa. Fotografia z 1900 roku.

Szymon Zdziebłowski, autor książki Wielka piramida. Tajemnice cudu starożytności przypomina historię z 1997 roku, gdy na szczyt monumentalnego ostrosłupa próbowała się dostać… wycieczka szkolna. Aż 70 uczniów liceum i podstawówki zostało wówczas rannych, w tym 37 odniosło poważne obrażenia.

Z kolei w 2016 roku zdarzyło się, że niemiecki nastolatek sfilmował własną wyprawę na szczyt piramidy i pochwalił się tym materiałem w sieci. W odpowiedzi dostał oficjalny, dożywotni zakaz wjazdu do Egiptu. Osobom, które chciałyby go naśladować grozi zaś grzywna w maksymalnej wysokości około 24 000 złotych.


Reklama


Restrykcje są ogółem traktowane o wiele poważniej niż jeszcze przed paroma dekadami. Nadal jednak nagminnie wiele osób usiłuje wdrapywać się przynajmniej na wysokość kilku bloków skalnych, by wykonać atrakcyjne zdjęcie. Niestety w tym procederze są niekiedy wspierane nawet przez strażników, przyjmujących w zamian „napiwki” w dolarach lub euro.

„Sposób dostawania się na szczyt Piramidy jest niezmiernie uciążliwy”

W minionych wiekach żadnych strażników jednak nie było. Józef Hussarzewski, który wspiął się na piramidę Cheopsa w drugiej połowie XIX stulecia mógł więc opowiadać:

Piramida Chefrena widziana ze szczytu piramidy Cheopsa
Piramida Chefrena widziana ze szczytu piramidy Cheopsa

Sposób dostawania się na szczyt Piramidy jest niezmiernie uciążliwy, a nawet niebezpieczny, ponieważ nie mając ani jakiegokolwiek rodzaju przystępnych schodów do wychodzenia, ani poręczy do oparcia, trzeba koniecznie windować się z jednej bryły na drugą, stosując podnoszenie nóg do rozmaitej wysokości kamienia.

Pierwszy Polak na szczycie piramidy Cheopsa

Na pewno nie on był pierwszym Polakiem, który ośmielił się „zdobywać” grobowiec faraona. Według Szymona Zdziebłowskiego ten rekord należałoby związać z człowiekiem żyjącym o wiele wcześniej. Na kartach książki Wielka piramida. Tajemnice cudu starożytności czytamy:


Reklama


Najprawdopodobniej pierwszemu Polakowi, któremu udało się wdrapać na Wielką Piramidę, proces ten zajął półtorej godziny. Był nim Mikołaj Krzysztof Radziwiłł „Sierotka” (1549–1616), marszałek wielki ­litewski i wojewoda wileński.

Kair i piramidy były tylko jednym z punktów jego wycieczki do Ziemi Świętej, Syrii i Egiptu. We wspomnieniach z wyprawy napisał, że ze względu na duże rozmiary kamieni wchodzenie jest dość uciążliwe, ale… bezpieczne.

Bibliografia

Artykuł powstał na podstawie książki Szymona Zdziebłowskiego pt. Wielka piramida. Tajemnice cudu starożytności (Wydawnictwo Poznańskie 2023).

WIDEO: Polskie nazwiska szlacheckie

Autor
Grzegorz Kantecki

Reklama

Wielka historia, czyli…

Niesamowite opowieści, unikalne ilustracje, niewiarygodne fakty. Codzienna dawka historii.

Dowiedz się więcej

Dołącz do nas

Kamil Janicki

Historyk, pisarz i publicysta, redaktor naczelny WielkiejHISTORII. Autor książek takich, jak Pańszczyzna. Prawdziwa historia polskiego niewolnictwa, Wawel. Biografia, Warcholstwo czy Cywilizacja Słowian. Jego najnowsza książka to Życie w chłopskiej chacie (2024). Strona autora: KamilJanicki.pl.

Rafał Kuzak

Historyk, specjalista od dziejów przedwojennej Polski. Współzałożyciel portalu WielkaHISTORIA.pl. Autor kilkuset artykułów popularnonaukowych. Współautor książek Przedwojenna Polska w liczbach, Okupowana Polska w liczbach oraz Wielka Księga Armii Krajowej.

Wielkie historie w twojej skrzynce

Zapisz się, by dostawać najciekawsze informacje z przeszłości. Najlepsze artykuły, żadnego spamu.