Tak rozpoczął się związek Diany i Karola III. Te słowa sprawiły, że syn Elżbiety II zainteresował się przyszłą żoną

Strona główna » Historia najnowsza » Tak rozpoczął się związek Diany i Karola III. Te słowa sprawiły, że syn Elżbiety II zainteresował się przyszłą żoną

Elżbieta II wzięła ślub z księciem Filipem w wieku zaledwie 21 lat. Jej pierworodny syn, książę Karol, zdecydowanie nie poszedł w ślady matki. Następca brytyjskiego tronu długo szukał odpowiedniej kandydatki na żonę. Ostatecznie wybór padł na młodziutką Dianę Spencer. Te słowa sprawiły, że zainteresował się o 13 lat młodszą dziewczyną.

W latach 70. XX wieku książę Karol spotykał się z wieloma kobietami. Jednak żadnej z nich syn Elżbiety II się nie oświadczył.


Reklama


Poszukiwania kandydatki na żonę dla Karola

Tymczasem, jak podkreśla Iwona Kiezler w książce pt. Karol III. Król ekscentryk „kwestia ożenku księcia była sprawą wagi państwowej, a niechęć Karola do żeniaczki martwiła polityków i spędzała sen z powiek jego rodzinie, przede wszystkim królowej matce”.

Babka Karola – również nosząca imię Elżbieta – uważała, że najwyższa pora, aby wnuk się ustatkował. Dlatego wdowa po królu Jerzym VI rozpoczęła w 1979 roku „istne polowanie na dziewicę – cnotliwą pannę z dobrego rodu, wyznającą anglikanizm”.

Królowa Elżbieta, babka Karola na zdjęciu wykonanym w 1975 roku (domena publiczna).
Królowa Elżbieta, babka Karola na zdjęciu wykonanym w 1975 roku (domena publiczna).

Odpowiednią kandydatkę podsunęła jej zaufana dama dworu Ruth Roche, lady Fermoy. Chodziło o jej 18-letnią wnuczkę, Dianę. Jak pisze Iwona Kienzler:

Dla królowej matki najmłodsza Spencerówna była idealną panną z wyższych sfer, została bowiem wychowana w poszanowaniu zasad moralnych, a jej jedynym celem było poślubienie odpowiedniego mężczyzny i urodzenie mu dzieci. A poza tym, podobnie jak wszyscy Spencerowie, należała do Kościoła anglikańskiego.


Reklama


W oczach babki Karola dużą zaletę stanowiło również to, że dziewczyna była aż o 13 lat młodsza od następcy tronu. Książę miał już zresztą okazję poznać Dianę w 1977 roku, kiedy spotykał się z jej starszą siostrą. Dziewczyna miała wtedy jednak dopiero 16 lat i następca tronu niespecjalnie zwrócił na nią uwagę. Dwa lata później pierworodny Elżbiety II zmienił zdanie. Być może nigdy by do tego nie doszło, gdyby nie rodzinna tragedia.

Zrobiła wrażenie na następcy tronu

27 sierpnia 1979 roku w zamachu zorganizowanym przez IRA zginął ukochany wuj Karola, lord Louis Mountbatten. Jak się później okazało to właśnie traumatyczne przeżycie zbliżyło przyszłych małżonków.

Tekst stanowi fragment książki Iwony Kienzler pt. Karol III. Król ekscentryk (Bellona 2024).
Artykuł powstał w oparciu o książkę IIwony Kienzler pt. Karol III. Król ekscentryk (Bellona 2024).

Zadbała o to sama babka księcia. Zgodnie z tym, co podaje autorka książki Karol III. Król ekscentryk:

Latem 1980 roku sprawiła bowiem, że zaprzyjaźniony z księciem Philipde Pass zaprosił Dianę na weekend do rodzinnej posiadłości w New Grove, w hrabstwie Sussex. Królowa matka zadbała oczywiście, by w tym samym czasie w posiadłości gościł również jej wnuk (…).

Dianę do rozmowy z pogrążonym w smutku księciem zachęcił Phillip de Pass. Dziewczynie, która od dawna interesowała się następcą tronu, a nawet była nim zafascynowana jako mężczyzną, nie trzeba było tego dwa razy powtarzać.


Reklama


Podeszła do siedzącego na beli siana Karola i zagaiła rozmowę, która zapewne przekształciłaby się w grzecznościową wymianę zdań, bez poważniejszych konsekwencji, gdyby panna Spencer niespodziewanie nie nawiązała do pogrzebu lorda Mountbattena.

„Wyglądałeś na smutnego, kiedy podczas ceremonii pogrzebowej szedłeś nawą opactwa – stwierdziła. – To był najtragiczniejszy widok, jaki w życiu widziałam. Serce mi krwawiło, kiedy na ciebie patrzyłam. Pomyślałam: tak nie powinno być. Jesteś taki samotny. Powinieneś mieć kogoś, kto się tobą zaopiekuje”.

Diana i Karol na zdjęciu wykonanym w styczniu 1983 roku (domena publiczna).
Diana i Karol na zdjęciu wykonanym w styczniu 1983 roku (domena publiczna).

Słowa te zrobiły duże wrażenie na następcy tronu. Jak później podkreślał jeden z jego przyjaciół, „Karol był przyjemnie zaskoczony tym, co usłyszał, i uważał, że Di znacznie przewyższa dojrzałością swoje rówieśniczki”. Syn Elżbiety II już do końca dnia nie odstępował przyszłej żony.

Wszystko potoczyło się błyskawicznie

Wiadomość o tym bardzo ucieszyła królową matkę, ponieważ „utwierdziła ją w przekonaniu, że ta znajomość wkrótce zakończy się ślubem”. Dodatkowo babka Karola uważała, że „takie radosne wydarzenie z pewnością wpłynie pozytywnie na opinię obywateli o monarchii, która wówczas przeżywała kryzys, i podniesie notowania rodziny królewskiej”.

Od tego momentu sprawy potoczyły się już błyskawicznie. Zaledwie po 13 spotkaniach Karol poprosił 6 lutego 1981 roku Dianę o rękę. Z uwagi jednak na, przypadające 19 lutego, urodziny ukochanego syna Elżbiety II księcia Andrzeja, decyzję podano do wiadomości publicznej dopiero 24 lutego. Nieco ponad pięć miesięcy później para wzięła ślub.

Biografia króla ekscentryka

Bibliografia

WIDEO: Dlaczego NAPRAWDĘ przeniesiono stolicę do Warszawy?

Autor
Daniel Musiał

Reklama

Wielka historia, czyli…

Niesamowite opowieści, unikalne ilustracje, niewiarygodne fakty. Codzienna dawka historii.

Dowiedz się więcej

Dołącz do nas

Rafał Kuzak

Historyk, specjalista od dziejów przedwojennej Polski. Współzałożyciel portalu WielkaHISTORIA.pl. Autor kilkuset artykułów popularnonaukowych. Współautor książek Przedwojenna Polska w liczbach, Okupowana Polska w liczbach oraz Wielka Księga Armii Krajowej.

Wielkie historie w twojej skrzynce

Zapisz się, by dostawać najciekawsze informacje z przeszłości. Najlepsze artykuły, żadnego spamu.