Podbój Anglii przez Kanuta Wielkiego. Nastoletni książę wikingów w ciągu niespełna roku opanował cały kraj

Strona główna » Średniowiecze » Podbój Anglii przez Kanuta Wielkiego. Nastoletni książę wikingów w ciągu niespełna roku opanował cały kraj

Niespełna 20-letni następca duńskiego tronu Kanut i jego wikingowie potrzebowali zaledwie roku, aby podbić Anglię. Syn Swena Widłobrodego, który zyskał sobie przydomek Wielki, okazał się doskonałym władcą. O tym, jak wyglądały jego rządy pisze Cezary Namirski w książce pt. Fulford-Stamford Bridge 1066.

We wrześniu 1015 roku do Anglii powrócił Kanut, rozpoczynając kolejną duńską inwazję na Anglię. Trudno powiedzieć, jak wielką armią dysponował – rozmaite szacunki liczby okrętów oraz liczebności ich załóg pozwalają oszacować ją na 7500–20 000 zbrojnych.


Reklama


Wessex uznał władzę Kanuta dość szybko, a Thorkell Wysoki kolejny raz zmienił stronę, dołączając do sił duńskich.

Bitwy pod Sherston i Assandun

Kanuta wspomógł zaprawiony w bojach Eryk Haakonsson, który po odzyskaniu kontroli nad Norwegią przez Swena Widłobrodego w 1000 roku rządził częścią kraju; 23 kwietnia 1016 roku zmarł Ethelred II, a na króla został wybrany Edmund.

Spotkanie Kanuta i Edmunda Żelaznobokiego w wyobrażeniu XIX-wiecznego artysty (John Cassell/domena publiczna).
Spotkanie Kanuta i Edmunda Żelaznobokiego w wyobrażeniu XIX-wiecznego artysty (John Cassell/domena publiczna).

Nowy władca kontynuował opór, mimo iż Kanut kontrolował już większość Anglii. W czerwcu doszło do dwudniowej bitwy pod Sherston, gdzie obie strony poniosły ciężkie straty, jednak dzięki Thorkellowi Wysokiemu Duńczycy odnieśli zwycięstwo mimo przewagi miejscowego fyrd w pierwszej fazie bitwy.

Edmund odpowiedział sukcesem pod Brentford, ale 18 października w decydującej bitwie pod Assandun (jej dokładna lokalizacja jest niepewna, jednak powszechnie uznaje się za nią Ashingdon w obecnym hrabstwie Essex) Duńczycy rozgromili armię Edmunda.


Reklama


Kluczową rolę odegrała zdrada ealdormana Mercji Eadryka Streony, według Wilhelma z Malmesbury zaplanowana w porozumieniu z Kanutem. Klęska ta nie oznaczała jednak końca panowania Edmunda – na mocy zawartego pokoju doszło do podziału Anglii z granicą na Tamizie, tereny na północ od rzeki przypadły Kanutowi.

Edmund Żelaznoboki zmarł jednak już 30 listopada 1016 roku, co uczyniło Kanuta panem całej Anglii. Został on koronowany na króla w 1017 roku przez Lyfinga, arcybiskupa Canterbury.

Tekst stanowi fragment książki Cezarego Namirskiego pt. Fulford-Stamford Bridge 1066.
Tekst stanowi fragment książki Cezarego Namirskiego pt. Fulford-Stamford Bridge 1066 (Bellona 2021).

Panowanie pełne sukcesów

Panowanie Kanuta Wielkiego (1016–1035) było okresem względnego spokoju i rozwoju gospodarczego Anglii. Nowy władca początkowo podzielił kraj na cztery prowincje, ealdormanów zastąpił earlami (piastujący ten nowy urząd członkowie administracji zarządzali większymi obszarami) i obsadzał te urzędy zaufanymi Skandynawami (byli wśród nich m.in. Thorkell Wysoki oraz Eryk Haakonsson).

Zachowane dokumenty wskazują jednak, że z czasem administrację zdominowali Anglosasi – na dokumentach z lat 1030–1035 widnieją przede wszystkim imiona earlów Godwina z Wesseksu i Leofryka z Mercji, podczas gdy imiona Skandynawów pojawiają się coraz rzadziej.


Reklama


Do licznych sukcesów duńskiego króla Anglii należało umocnienie swojej władzy w Skandynawii po pokonaniu norwesko-szwedzkiej koalicji św. Olafa II i Anunda Jakuba w bitwie morskiej pod Helgeå w 1026 roku, a także uznanie jego władzy przez trzech królów szkockich w 1031 roku.

Monarcha starał się też poszerzyć wpływy w Irlandii, nawiązując sojusz z królem Dublina Sigtryggiem Jedwabnobrodym, który po klęskach poniesionych w bitwach przeciwko gaelickim władcom pod Glenmamą (999 rok) i Clontarf (1014 rok) poszukiwał wsparcia – w 1030 roku dublińskie i angielskie wojska wspólnie najechały Walię.

XIX-wieczne wyobrażenie króla Knuta Wielkiego (domena publiczna).
XIX-wieczne wyobrażenie króla Knuta Wielkiego (domena publiczna).

Relacje z Kościołem

Kanut utrzymywał bardzo dobre stosunki z Kościołem, okazując szczególną hojność instytucjom kościelnym w Winchester i Abindgon, które były niegdyś były wspierane przez Ethelreda II.

Wśród licznych darów władcy wymienić można m.in. wykonany ze złota i srebra relikwiarz na szczątki św. Wincenta ofiarowany opactwu w Abingdon oraz zdobiony relikwiarz i srebrny kandelabr podarowane katedrze w Winchester.


Reklama


Jednocześnie z biegiem czasu widać zmiany w polityce Kanuta wobec Kościoła – w latach dwudziestych XI wieku widać dużą ostrożność władcy w próbach wpływu na obsadzanie diecezji, jednakże w latach trzydziestych Kanut znacznie częściej ingerował w sukcesję biskupią w kluczowych diecezjach Wesseksu, dążąc do obsadzenia ich swoimi kandydatami.

Nie mamy bezsprzecznych dowodów na wybuch rebelii przeciwko władcy (choć mogą to sugerować wzmianki o wyjęciu spod prawa Ethelwarda w 1020 roku), jednak nie musiało to być skutkiem dobrych kontaktów Kanuta z miejscową arystokracją, ale raczej jej przetrzebienia w walkach poprzedzających zdobycie tronu przez syna i wnuka Haralda Sinozębego, a także późniejszych egzekucji (jak odnotował Florencjusz z Worcester, Kanut skazał na śmierć niektórych spośród możnych, którzy fałszywie twierdzili, w nadziei na nagrodę, iż Edmund Żelaznoboki zamierzał uczynić Kanuta swoim następcą na ziemiach na południe od Tamizy).

Źródło

Powyższy tekst stanowi fragment książki Cezarego Namirskiego pt. Fulford-Stamford Bridge 1066 Ukazała się ona nakładem wydawnictwa Bellona w 2021 roku.

Jedna z najkrwawszych bitew w historii Anglii

Autor
Cezary Namirski

Reklama

Wielka historia, czyli…

Niesamowite opowieści, unikalne ilustracje, niewiarygodne fakty. Codzienna dawka historii.

Dowiedz się więcej

Dołącz do nas

Rafał Kuzak

Historyk, specjalista od dziejów przedwojennej Polski. Współzałożyciel portalu WielkaHISTORIA.pl. Autor kilkuset artykułów popularnonaukowych. Współautor książek Przedwojenna Polska w liczbach, Okupowana Polska w liczbach oraz Wielka Księga Armii Krajowej.

Wielkie historie w twojej skrzynce

Zapisz się, by dostawać najciekawsze informacje z przeszłości. Najlepsze artykuły, żadnego spamu.