Podróż konno i wozem na francuskiej miniaturze z XIII wieku.

Podróże we wczesnym średniowieczu. Jak radzono sobie na trakcie bez map i drogowskazów?

Strona główna » Średniowiecze » Podróże we wczesnym średniowieczu. Jak radzono sobie na trakcie bez map i drogowskazów?

W średniowieczu, zwłaszcza tym wczesnym, najwyżej kilka procent całej ludności potrafiło czytać. Rzeczą niezwykle rzadką były też wówczas zadbane i utrzymywane trakty. Na słabo zaludnionych obszarach, a więc chociażby na niemal całej Słowiańszczyźnie, każda dłuższa podróż wymagała przedzierania się przez dzikie ostępy i puszcze. Jak radzono sobie z tym bez map i drogowskazów?

Konsekwencje pomylenia drogi podczas średniowiecznych wypraw bywały śmiertelnie poważne. Nic dziwnego, że w zachodniej Europie u schyłku epoki przygotowywano nawet swoiste rozmówki, instruujące zamożnych podróżnych – ludzi obytych z pismem, ale niekoniecznie nawykłych do konwersowania z plebsem – jak powinni zdobywać wiedzę konieczną na szlaku.


Reklama


Na przykład w pewnej angielskiej księdze z przełomu XIV i XV wieku można wyczytać, że dobrym źródłem wiedzy są damy lekkich obyczajów, a właściwy przebieg podróży należy kontrolować, obserwując charakterystyczne głazy, drzewa albo ryte znaki. O drogowskazach z literami nie ma tam jednak mowy.

Niepewni przewodnicy

Na wczesnej Słowiańszczyźnie, gdzie odległości między osadami były znacznie większe, gęstość zaludnienia skromna, a puszcze dziewicze, szczególnie obawiano się zgubienia drogi. Przy podróżach w nieznane strony przyjął się zwyczaj, by najmować przewodników, choć nie zawsze przynosiło to oczekiwane skutki.

XII-wieczny wóz, wyobrażony na kielichu z Trzemeszna.
XII-wieczny wóz, wyobrażony na kielichu z Trzemeszna.

Na przykład w 1005 roku niemiecka armia, prowadzona przez króla Henryka II przeciwko Polakom, zgubiła się w lesie i straciła wiele tygodni na bezcelowej tułaczce, bo Bolesław Chrobry zawczasu zadbał o przekupienie (siłą rzeczy lokalnych, słowiańskich) przewodników. Ci, zamiast prosto pod Poznań i Gniezno, poprowadzili wroga naokoło, klucząc po „pustkowiach i bagnach”.

Drogowskazy bez pisma

Słowiańskie trakty, przynajmniej te często używane, miały swoje oznaczenia. Przez stulecia wykonywano je jednak bez użycia pisma.


Reklama


Z roku 1124 pochodzi najstarsza wzmianka o tym, że w Polsce nacinano drzewa przy szlakach, by tym sposobem wskazać podróżnym właściwy kierunek. Historyk Ryszard Kiersnowski niewątpliwie miał rację, gdy pisał, że takie metody musiały być w użyciu już znacznie wcześniej.

„Nie wiemy wprawdzie, jak wyglądały te znaki »drogowe«, ale można domyślać się, że były to nacięcia w kształcie litery X, najłatwiejsze do szybkiego wykonania” – dopowiadał Kiersnowski.

Podróż konno i wozem na francuskiej miniaturze z XIII wieku.
Podróż konno i wozem na francuskiej miniaturze z XIII wieku.

Poza nacięciami na Słowiańszczyźnie stosowano oznaczenia w kształcie odpowiednio formowanych głazów czy nawet słupów, stawianych chociażby w połowie drogi między dwoma ważnymi punktami.

Niebezpieczeństwa podróży

Żadna z opisanych metod nie była jednak niezawodna, ani w pełni czytelna. Doskonale świadczą o tym chociażby historie, jakie opowiadano o dwóch węgierskich królach z XI stulecia: Władysławie I i Andrzeju I.


Reklama


Pierwszy z nich miał zagubić się wśród pustkowi na wschodnich pograniczach państwa i niemal wyzionąć ducha.

Drugi, wedle pewnej historii przechowanej w kronikach, faktycznie postradał życie, gdy nieopatrznie oddalił się od traktu. I choć relacja ta zapewne nie była prawdziwa, to dobrze ilustruje zupełnie realne zagrożenia oraz obawy.

****

Artykuł powstał na podstawie mojej nowej książki pt. Cywilizacja Słowian. Prawdziwa historia największego ludu Europy (Wydawnictwo Poznańskie 2023). To wnikliwe spojrzenie na początki Słowiańszczyzny, wykorzystujące najnowsze ustalenia naukowe. Poznaj życie codzienne, obyczaje i zagadkowe pochodzenie naszych przodków. Dowiedz się więcej na Empik.com.

WIDEO: Jedyny taki gród słowiański

Autor
Kamil Janicki

Reklama

Wielka historia, czyli…

Niesamowite opowieści, unikalne ilustracje, niewiarygodne fakty. Codzienna dawka historii.

Dowiedz się więcej

Dołącz do nas

Kamil Janicki

Historyk, pisarz i publicysta, redaktor naczelny WielkiejHISTORII. Autor książek takich, jak Pańszczyzna. Prawdziwa historia polskiego niewolnictwa, Wawel. Biografia, Warcholstwo czy Cywilizacja Słowian. Jego najnowsza książka toŚredniowiecze w liczbach (2024).

Rafał Kuzak

Historyk, specjalista od dziejów przedwojennej Polski. Współzałożyciel portalu WielkaHISTORIA.pl. Autor kilkuset artykułów popularnonaukowych. Współautor książek Przedwojenna Polska w liczbach, Okupowana Polska w liczbach oraz Wielka Księga Armii Krajowej.

Wielkie historie w twojej skrzynce

Zapisz się, by dostawać najciekawsze informacje z przeszłości. Najlepsze artykuły, żadnego spamu.