Polska historia, która zainspirowała Williama Szekspira. Wydarzyła się naprawdę na średniowiecznym Mazowszu

Strona główna » Średniowiecze » Polska historia, która zainspirowała Williama Szekspira. Wydarzyła się naprawdę na średniowiecznym Mazowszu

Opowieść zimowa to jedno z ostatnich dzieł, jakie wyszły spod ręki sławnego angielskiego dramaturga Williama Szekspira. Fatalne wydarzenia w nim przedstawione nie były czystą fikcją. Szekspir wzorował się na utworze innego autora z Wysp. A pośrednio też na faktach. Bo rzecz, o której opowiadał rozegrała się niemal ćwierć wieku wcześniej na Mazowszu.

Akcja Opowieści zimowej, ukończonej przez Szekspira około roku 1610, została osadzona na Sycylii. Splot namiętności i pomyłek wydaje się tak niezwykły i nieprawdopodobny, że trudno brać to wszystko za opowieść o prawdziwych zdarzeniach. A jednak niemal identyczna historia miała miejsce nad Wisłą około 1370 roku.


Reklama


Bohaterami historycznych zdarzeń byli książę Siemowit III oraz jego małżonka, księżna Anna. Rzecz rozegrała się w Rawie Mazowieckiej. I wiemy o niej, bo szczegóły zanotował, wkrótce po fakcie, kronikarz Janko z Czarnkowa.

Gorąca krew mazowieckiego księcia. Historia Siemowita III

Streszczenie dramatycznych epizodów z życia dworu przedstawił Sławomir Koper na kartach książki Zbrodnie z namiętności. Oto, co się wydarzyło:

Po śmierci swojej pierwszej małżonki władca zakochał się w pięknej księżniczce ze śląskich Ziębic i – mimo znacznej różnicy wieku – poślubił ją.

Książęta Mazowsza. Iluminacja z połowy XV wieku.
Książęta Mazowsza. Iluminacja z połowy XV wieku.

Starzejący się Piast okazał się zazdrosnym mężem, a jego młoda żona miała na mazowieckim dworze wielu wrogów. Doradcy księcia oskarżali ją o nielojalność, a Siemowit uwierzył w plotki. Księżna spodziewała się dziecka, ale nawet to nie zapobiegło tragedii.

Siemowit kazał uwięzić żonę na zamku w Rawie i udusić ją zaraz po wydaniu na świat potomka. Maleńkiego Henryka oddano na wychowanie rodzinie zamieszkującej w pobliżu, lecz wkrótce został on porwany przez pomorskich rycerzy wysłanych przez jego przyrodnią siostrę i następne kilka lat życia spędził nad Bałtykiem [u księcia Kaźka słupskiego].


Reklama


Wyrodny ojciec zobaczył swego syna dopiero po około 10 latach. Potomek był do niego tak podobny, że stary władca zrozumiał swój błąd. Zadbał o karierę Henryka, który dzięki jego poparciu został później biskupem płockim.

Nie był mu jednak pisany los duchownego, bo odezwała się w nim gorąca krew ojca. Zakochał się w księżniczce litewskiej Ryngalle i dla niej zrezygnował z godności biskupa. Jednak i wówczas nie zaznał szczęścia, gdyż wkrótce po ślubie zmarł otruty. Podobno na polecenie ukochanej żony…

Artykuł powstał między innymi na podstawie książki Sławomira Kopra pt. Zbrodnie z namiętności (Wydawnictwo Fronda 2023).

Podobieństwa, które nie mogły być przypadkiem

Już w XIX wieku zauważono, że opisana historia jest nawet nie podobna, ale niemal identyczna z fabułą Opowieści zimowej Williama Szekspira. Dramaturg zmienił oczywiście imiona bohaterów, a jego odpowiednik Siemowita to Czech, nie zaś Polak. Poza tym porwanym dzieckiem była córka, a nie syn. Reszta już się jednak zgadza, niemal co do joty.

O tym, że podobieństw jest zbyt wiele, aby mogły stanowić owoc przypadku, półtora wieku temu pisali Kazimierz Stadnicki i Stanisław Koźmian.


Reklama


Skąd jednak Szekspir zaczerpnął wiedzę o polskim skandalu, jeśli utwór Janka z Czarnkowa nie miał za jego życia jeszcze żadnego drukowanego wydania, a tym bardziej nie był tłumaczony na angielski?

Jak William Szekspir poznał historię z polskiego dworu?

Paweł Jasienica był zdania, że angielski wieszcz mimo wszystko dotarł w jakiś sposób do polskiej kroniki. Sprawę da się jednak wytłumaczyć o wiele prościej.

Bezpośrednio Szekspir nie musiał się nawet wysilać, bo Opowieść zimowa to swoista adaptacja utworu innego Anglika, żyjącego w tym samym czasie – Roberta Greene’a.

XIX-wieczna ilustracja do Powieści zimowej Williama Szekspira.

Sam Greene mógł z kolei poznać fakty nie z jakiegokolwiek tekstu, ale… od angielskiej królowej, albo monarszego kuzyna. Pisała na ten temat Jadwiga Żylińska, autorka książki Piastówny i żony Piastów:

Pod koniec XIV wieku na dworze angielskim żyło dwoje ludzi świetnie poinformowanych o sprawach dziejących się na dworze Piastów, szczególnie mazowieckich. Ludźmi tymi były nie byle jakie persony, bo królowa Anna, żona Ryszarda II Plantageneta, i jego kuzyn Henryk Lancaster, późniejszy król Henryk IV. Królowa angielska była siostrzenicą Kaźka, na którego dworze wychowywało się wyrzucone przez ojca niemowlę.

Dramatyczne historie miłości, zemsty i kary

Bibliografia

  • Koper S., Zbrodnie z namiętności, Wydawnictwo Fronda 2023.
  • Sinko G., Lekkość, jasność, precyzja, ,,Teatr”, nr 8/1979.
  • Żylińska J., Piastówny i żony Piastów, PIW 1975.

WIDEO: Największa zagadka średniowiecznego Wawelu

Autor
Grzegorz Kantecki

Reklama

Wielka historia, czyli…

Niesamowite opowieści, unikalne ilustracje, niewiarygodne fakty. Codzienna dawka historii.

Dowiedz się więcej

Dołącz do nas

Rafał Kuzak

Historyk, specjalista od dziejów przedwojennej Polski. Współzałożyciel portalu WielkaHISTORIA.pl. Autor kilkuset artykułów popularnonaukowych. Współautor książek Przedwojenna Polska w liczbach, Okupowana Polska w liczbach oraz Wielka Księga Armii Krajowej.

Wielkie historie w twojej skrzynce

Zapisz się, by dostawać najciekawsze informacje z przeszłości. Najlepsze artykuły, żadnego spamu.