Polska historia, która zainspirowała Williama Szekspira. Wydarzyła się naprawdę na średniowiecznym Mazowszu

Strona główna » Średniowiecze » Polska historia, która zainspirowała Williama Szekspira. Wydarzyła się naprawdę na średniowiecznym Mazowszu

Opowieść zimowa to jedno z ostatnich dzieł, jakie wyszły spod ręki sławnego angielskiego dramaturga Williama Szekspira. Fatalne wydarzenia w nim przedstawione nie były czystą fikcją. Szekspir wzorował się na utworze innego autora z Wysp. A pośrednio też na faktach. Bo rzecz, o której opowiadał rozegrała się niemal ćwierć wieku wcześniej na Mazowszu.

Akcja Opowieści zimowej, ukończonej przez Szekspira około roku 1610, została osadzona na Sycylii. Splot namiętności i pomyłek wydaje się tak niezwykły i nieprawdopodobny, że trudno brać to wszystko za opowieść o prawdziwych zdarzeniach. A jednak niemal identyczna historia miała miejsce nad Wisłą około 1370 roku.


Reklama


Bohaterami historycznych zdarzeń byli książę Siemowit III oraz jego małżonka, księżna Anna. Rzecz rozegrała się w Rawie Mazowieckiej. I wiemy o niej, bo szczegóły zanotował, wkrótce po fakcie, kronikarz Janko z Czarnkowa.

Gorąca krew mazowieckiego księcia. Historia Siemowita III

Streszczenie dramatycznych epizodów z życia dworu przedstawił Sławomir Koper na kartach książki Zbrodnie z namiętności. Oto, co się wydarzyło:

Po śmierci swojej pierwszej małżonki władca zakochał się w pięknej księżniczce ze śląskich Ziębic i – mimo znacznej różnicy wieku – poślubił ją.

Książęta Mazowsza. Iluminacja z połowy XV wieku.
Książęta Mazowsza. Iluminacja z połowy XV wieku.

Starzejący się Piast okazał się zazdrosnym mężem, a jego młoda żona miała na mazowieckim dworze wielu wrogów. Doradcy księcia oskarżali ją o nielojalność, a Siemowit uwierzył w plotki. Księżna spodziewała się dziecka, ale nawet to nie zapobiegło tragedii.

Siemowit kazał uwięzić żonę na zamku w Rawie i udusić ją zaraz po wydaniu na świat potomka. Maleńkiego Henryka oddano na wychowanie rodzinie zamieszkującej w pobliżu, lecz wkrótce został on porwany przez pomorskich rycerzy wysłanych przez jego przyrodnią siostrę i następne kilka lat życia spędził nad Bałtykiem [u księcia Kaźka słupskiego].


Reklama


Wyrodny ojciec zobaczył swego syna dopiero po około 10 latach. Potomek był do niego tak podobny, że stary władca zrozumiał swój błąd. Zadbał o karierę Henryka, który dzięki jego poparciu został później biskupem płockim.

Nie był mu jednak pisany los duchownego, bo odezwała się w nim gorąca krew ojca. Zakochał się w księżniczce litewskiej Ryngalle i dla niej zrezygnował z godności biskupa. Jednak i wówczas nie zaznał szczęścia, gdyż wkrótce po ślubie zmarł otruty. Podobno na polecenie ukochanej żony…

Artykuł powstał między innymi na podstawie książki Sławomira Kopra pt. Zbrodnie z namiętności (Wydawnictwo Fronda 2023).

Podobieństwa, które nie mogły być przypadkiem

Już w XIX wieku zauważono, że opisana historia jest nawet nie podobna, ale niemal identyczna z fabułą Opowieści zimowej Williama Szekspira. Dramaturg zmienił oczywiście imiona bohaterów, a jego odpowiednik Siemowita to Czech, nie zaś Polak. Poza tym porwanym dzieckiem była córka, a nie syn. Reszta już się jednak zgadza, niemal co do joty.

O tym, że podobieństw jest zbyt wiele, aby mogły stanowić owoc przypadku, półtora wieku temu pisali Kazimierz Stadnicki i Stanisław Koźmian.


Reklama


Skąd jednak Szekspir zaczerpnął wiedzę o polskim skandalu, jeśli utwór Janka z Czarnkowa nie miał za jego życia jeszcze żadnego drukowanego wydania, a tym bardziej nie był tłumaczony na angielski?

Jak William Szekspir poznał historię z polskiego dworu?

Paweł Jasienica był zdania, że angielski wieszcz mimo wszystko dotarł w jakiś sposób do polskiej kroniki. Sprawę da się jednak wytłumaczyć o wiele prościej.

Bezpośrednio Szekspir nie musiał się nawet wysilać, bo Opowieść zimowa to swoista adaptacja utworu innego Anglika, żyjącego w tym samym czasie – Roberta Greene’a.

XIX-wieczna ilustracja do Powieści zimowej Williama Szekspira.

Sam Greene mógł z kolei poznać fakty nie z jakiegokolwiek tekstu, ale… od angielskiej królowej, albo monarszego kuzyna. Pisała na ten temat Jadwiga Żylińska, autorka książki Piastówny i żony Piastów:

Pod koniec XIV wieku na dworze angielskim żyło dwoje ludzi świetnie poinformowanych o sprawach dziejących się na dworze Piastów, szczególnie mazowieckich. Ludźmi tymi były nie byle jakie persony, bo królowa Anna, żona Ryszarda II Plantageneta, i jego kuzyn Henryk Lancaster, późniejszy król Henryk IV. Królowa angielska była siostrzenicą Kaźka, na którego dworze wychowywało się wyrzucone przez ojca niemowlę.

Dramatyczne historie miłości, zemsty i kary

Bibliografia

  • Koper S., Zbrodnie z namiętności, Wydawnictwo Fronda 2023.
  • Sinko G., Lekkość, jasność, precyzja, ,,Teatr”, nr 8/1979.
  • Żylińska J., Piastówny i żony Piastów, PIW 1975.

WIDEO: Największa zagadka średniowiecznego Wawelu

Autor
Grzegorz Kantecki

Reklama

Wielka historia, czyli…

Niesamowite opowieści, unikalne ilustracje, niewiarygodne fakty. Codzienna dawka historii.

Dowiedz się więcej

Dołącz do nas

Kamil Janicki

Historyk, pisarz i publicysta, redaktor naczelny WielkiejHISTORII. Autor książek takich, jak Pańszczyzna. Prawdziwa historia polskiego niewolnictwa, Wawel. Biografia, Warcholstwo czy Cywilizacja Słowian. Jego najnowsza książka toŚredniowiecze w liczbach (2024).

Rafał Kuzak

Historyk, specjalista od dziejów przedwojennej Polski. Współzałożyciel portalu WielkaHISTORIA.pl. Autor kilkuset artykułów popularnonaukowych. Współautor książek Przedwojenna Polska w liczbach, Okupowana Polska w liczbach oraz Wielka Księga Armii Krajowej.

Wielkie historie w twojej skrzynce

Zapisz się, by dostawać najciekawsze informacje z przeszłości. Najlepsze artykuły, żadnego spamu.