Piramida Cheopsa widziana z Gizy.

Jak szybko da się wbiec na szczyt piramidy Cheopsa? Tego rekordu nigdy nie pobito

Strona główna » Starożytność » Jak szybko da się wbiec na szczyt piramidy Cheopsa? Tego rekordu nigdy nie pobito

Hefnawi Adel Nabi Fayed po raz pierwszy wspiął się na piramidę Cheopsa gdy miał zaledwie osiem lat. Wiele lat później przylgnął do niego przydomek „czempion”, bo nikt nie był w stanie dotrzeć na szczyt największej konstrukcji epoki starożytnej szybciej niż on.

Wchodzenie na wielką piramidę w Gizie jest obecnie surowo zakazane. Wprawdzie przepis bywa łamany, jednak oficjalnie śmiałkom – nie liczącym się z tym, że uszkodzą bezcenny zabytek – grozi pokaźny mandat, w wysokości odpowiadającej mniej więcej 24 000 złotych.


Reklama


Kim był „czempion” piramidy Cheopsa?

Restrykcje pojawiły się po raz pierwszy w latach 60. XX wieku, choć przez długi czas nie traktowano ich zbyt poważnie. A na pewno nie obejmowano nimi człowieka takiego, jak Hefnawi Adel Nabi Fayed.

W 1994 roku dziennik „Los Angeles Times” wyjaśniał, że Hefnawi to najsłynniejszy i najbardziej rozchwytywany ze wszystkich lokalnych przewodników po Gizie.

Czempion piramidy Cheopsa, Hefnawi Adel Nabi Fayed
Czempion piramidy Cheopsa, Hefnawi Adel Nabi Fayed

Mężczyzna, przez dziesiątki lat pracujący fizycznie przy wykopaliskach, był wprawdzie analfabetą, ale doskonale znał lokalne legendy, miał niezwykłą smykałkę do gawędziarstwa i dobrze władał językiem angielskim. Gdy ukazał się poświęcony mu artykuł, liczył sobie ponad 70 lat, ale na jego usługi było tak wielkie zapotrzebowanie, że biura wycieczkowe rezerwowały jego czas z półrocznym wyprzedzeniem.  

Poza umiejętnościami przewodnika, Hefnawi Adel Nabi Fayed cieszył się też sławą z innego powodu. Został swego rodzaju lokalnym celebrytą, gdy w latach 50. XX wieku zaczął wyczynowo wbiegać na szczyt piramidy Cheopsa.


Reklama


Rekord w zdobywaniu piramidy Cheopsa

„Pewnego dnia postanowiłem rzucić sobie wyzwanie i zrobić coś innego” – wspominał Hefnawi w wywiadzie udzielonym gazecie „Al-Ahram Weekly”, a cytowanym przez Szymona Zdziebłowskiego na kartach książki Wielka piramida. Tajemnice cudu starożytności. „Zdjąłem buty i zacząłem wbiegać. Kiedy znalazłem się na powrót na dole, okazało się, że zajęło mi to 8 minut”.

Zwyczajni turyści, którym wówczas jeszcze nie zabraniano wspinaczki na największą bryłę epoki starożytnej, tę samą trasę pokonywali najszybciej w 40 minut, a zwykle w przynajmniej godzinę. Jak wyjaśnia Szymon Zdziebłowski:

Szybkie wdrapywanie się na piramidę stało się codziennością Hefnawiego i jego sława dotarła do najwyższych oficjeli Egiptu, którzy chwalili się jego wyczynem w czasie wizyt zagranicznych delegacji w Gizie.

Piramida Cheopsa widziana z Gizy.
Piramida Cheopsa widziana z Gizy (fot. Aligatorek, lic. CC-BY-SA 3,0).

Wspinaczce Hefnawiego na szczyt Wielkiej Piramidy miał się przyglądać m.in. król Arabii Saudyjskiej Saud – ten wynagrodził go za wyczyn tysiącem funtów egipskich (za co można było wówczas kupić 10 samochodów) czy Nikita Chruszczow, I sekretarz KC Komunistycznej Partii Związku Radzieckiego, od którego Hefnawi otrzymał z kolei złotą zapalniczkę.

Według „Los Angeles Times” rekord Hefnawiego wynosił nie 8, lecz 6 minut – i to tylko w jedną stronę, z ziemi na szczyt wielkiej piramidy. W innych publikacjach pada wiadomość, że mężczyzna wspinał się w niecałe 5 minut, a kolejnych dwóch potrzebował, by wrócić na poziom gruntu.


Reklama


Osiągał w każdym razie zawrotne tempo, bo przecież cud antycznej architektury ma niemal 140 metrów wysokości. A jego ściany zdecydowanie nie są przystosowane do wspinaczki.

Osiągnięcia nikt już w każdym razie nie pobił. Jak wyjaśniano w amerykańskiej gazecie, wprowadzone restrykcje sprawiły że wreszcie i sam „czempion” musiał zadowolić się spoglądaniem na płaskowyż Giza z ziemi.

Bibliografia

  • Mann M., Storyteller a Link to Pharaohs, Pyramids : Egypt: Champion is one of the last who can recount monuments’ oral history, Los Angeles Times, 31 lipca 1994.
  • Zdziebłowski S., Wielka piramida. Tajemnice cudu starożytności, Wydawnictwo Poznańskie 2023.

Niedoceniana przyczyna upadku starożytnego Rzymu

Autor
Kamil Janicki

Reklama

Wielka historia, czyli…

Niesamowite opowieści, unikalne ilustracje, niewiarygodne fakty. Codzienna dawka historii.

Dowiedz się więcej

Dołącz do nas

Kamil Janicki

Historyk, pisarz i publicysta, redaktor naczelny WielkiejHISTORII. Autor książek takich, jak Pańszczyzna. Prawdziwa historia polskiego niewolnictwa, Wawel. Biografia, Warcholstwo czy Cywilizacja Słowian. Jego najnowsza książka toŚredniowiecze w liczbach(2024).

Rafał Kuzak

Historyk, specjalista od dziejów przedwojennej Polski. Współzałożyciel portalu WielkaHISTORIA.pl. Autor kilkuset artykułów popularnonaukowych. Współautor książek Przedwojenna Polska w liczbach, Okupowana Polska w liczbach oraz Wielka Księga Armii Krajowej.

Wielkie historie w twojej skrzynce

Zapisz się, by dostawać najciekawsze informacje z przeszłości. Najlepsze artykuły, żadnego spamu.