Aleksander II. Pierwszy papież wybrany przez kolegium kardynałów

Skąd wzięło się konklawe? Tak prawie tysiąc lat temu „wymyślono” sposób wyboru papieża

Strona główna » Średniowiecze » Skąd wzięło się konklawe? Tak prawie tysiąc lat temu „wymyślono” sposób wyboru papieża

Obecny system wyboru papieża funkcjonuje już tak długo, że często myśli się o nim odruchowo jako o mechanizmie odwiecznym, zawsze stanowiącym formułę działania Kościoła. Przez przeszło połowę całej historii chrześcijaństwa ojca świętego nie wyznaczali jednak kardynałowie. Ba, żadnych kardynałów w dzisiejszym znaczeniu w ogóle nie było.

W czasach starożytnych i we wczesnym średniowieczu ogólna zasada nakazywała wybierać biskupa Rzymu tak, jak innych hierarchów. O wyniesieniu konkretnego kandydata decydowała aklamacja wyrażona przez lokalny kler oraz świeckich wiernych.


Reklama


Dlaczego na reformę czekano 1000 lat?

Egalitarna teoria nie miała oczywiście wiele wspólnego z praktyką. O tym, kto zostawał papieżem decydowały najbardziej wpływowe w danym momencie możne rody, albo zewnętrzni interwenci, chętni obdarzyć prestiżowym i ważnym politycznie stołkiem najwygodniejszego kandydata.

Sytuacja była o tyle niezręczna, że każdy papież, który mógłby chcieć zreformował chaotyczny, niewydolny i dalece skorumpowany system, sam dostąpił własnego zaszczytu właśnie za jego sprawą. Może więc nie należy się dziwić, że projekt wywrotowych zmian uskuteczniono dopiero w połowie XI stulecia.

W 1492 roku po raz pierwszy zorganizowano Konklawe w obecnym miejscu - w Kaplicy Sykstyńskiej (fot. Maus-Trauden, lic. GPL)
W 1492 roku po raz pierwszy zorganizowano Konklawe w obecnym miejscu – w Kaplicy Sykstyńskiej (fot. Maus-Trauden, lic. GPL).

Dwie dekady przed Kanossą

Uporządkowanie wyboru papieża wpisywało się w znacznie szerszą kampanię, zmierzająca do uniezależnienia kurii rzymskiej od władzy cesarskiej, a nawet uzyskania faktycznego prymatu najwyższego kleru nad wszelkimi czynnikami świeckimi.

Dzisiaj te dążenia pamięta się zwłaszcza w kontekście sławnego marszu cesarza Henryka IV boso pod mury Kanossy, gdzie łaskawie przyjął go, chwilowo dominujący, ojciec święty Grzegorz VII. Do tego wydarzenia doszło w 1077 roku. Reforma sposobu obioru papieża rozpoczęła się niespełna dwie dekady wcześniej.


Reklama


Jak powstało kolegium kardynałów?

Zainicjował ją wcześniejszy biskup Rzymu Mikołaj II. Na Wielkanoc 1059 roku zwołał on do Wiecznego Miasta synod, na którym dostojnicy kościelni przegłosowali historyczne decyzje. Ich zrąb tak przedstawia Peter Heather na kartach książki Chrześcijaństwo. Triumf religii:

Odtąd wyboru miało dokonywać wyłącznie Kolegium Kardynałów. Składało się na nie siedmiu kardynałów biskupów (z siedmiu starych podmiejskich diecezji, bezpośrednio podporządkowanych władzy metropolitalnej papieża: Ostia, Velletri-Segni, Porto-Santa Rufina, Frascati, Palestrina, Albano, Sabina), dwudziestu ośmiu kardynałów prezbiterów odpowiedzialnych za główne kościoły miasta oraz osiemnastu kardynałów diakonów stojących na czele pierwotnych papieskich instytucji rozdziału jałmużny.

Tekst stanowi fragment książki Petera Heathera pt. Chrześcijaństwo. Triumf religii (Rebis 2024).

Położono więc kres wyborowi papieży w drodze zakulisowych transakcji italskich arystokratów. Z procesu zostali całkowicie wykluczeni również cesarze – poprzez te nowe porządki Mikołaj formalnie i gruntownie zrywał z warunkami starej karolińskiej Constitutio Romana, która wymagała, aby wyniki wyborów papieża przedkładano do zatwierdzenia aktualnemu cesarzowi.

Konklawe czyli „pod kluczem”

Po raz pierwszy nowo stworzone kolegium kardynałów wybrało papieża w 1061 roku. Wówczas na tron biskupa Rzymu został wyniesiony Anselmo da Baggio, który przyjął imię Aleksandra II. To jednak nie było jeszcze konklawe w dzisiejszym rozumieniu.

Aleksander II. Pierwszy papież wybrany przez kolegium kardynałów
Aleksander II. Pierwszy papież wybrany przez kolegium kardynałów.

Przez kolejne stulecia zmieniano skąd kolegium, sposób wyboru jego członków, a przede wszystkim samą procedurę głosowania na papieża. Najważniejsza decyzja zapadła w drugiej połowie XIII wieku.

Po tym, jak w latach 1268-1271 doszło do najdłuższej przerwy w obsadzeniu papiestwa w dziejach, ojciec święty Grzegorz X zadekretował, że odtąd kardynałowie mają dokonywać wyboru w izolacji, bez prawa opuszczenia miejsca obrad aż te się zakończą. Dosłownie pod kluczem  – „cum clave” – skąd wziął się używany do teraz termin konklawe.


Reklama


Źródło

Artykuł powstał między innymi na podstawie nowej książki Petera Heathera pt. Chrześcijaństwo. Triumf religii. Ukazała się ona nakładem Domu Wydawniczego Rebis w 2024 roku.

WIDEO: Przemilczane teorie o pochodzeniu Słowian

Autor
Kamil Janicki

Reklama

Wielka historia, czyli…

Niesamowite opowieści, unikalne ilustracje, niewiarygodne fakty. Codzienna dawka historii.

Dowiedz się więcej

Dołącz do nas

Kamil Janicki

Historyk, pisarz i publicysta, redaktor naczelny WielkiejHISTORII. Autor książek takich, jak Pańszczyzna. Prawdziwa historia polskiego niewolnictwa, Wawel. Biografia, Warcholstwo czy Cywilizacja Słowian. Jego najnowsza książka to Życie w chłopskiej chacie (2024). Strona autora: KamilJanicki.pl.

Rafał Kuzak

Historyk, specjalista od dziejów przedwojennej Polski. Współzałożyciel portalu WielkaHISTORIA.pl. Autor kilkuset artykułów popularnonaukowych. Współautor książek Przedwojenna Polska w liczbach, Okupowana Polska w liczbach oraz Wielka Księga Armii Krajowej.

Wielkie historie w twojej skrzynce

Zapisz się, by dostawać najciekawsze informacje z przeszłości. Najlepsze artykuły, żadnego spamu.