Służba wojskowa Elżbiety II. Była pierwszą brytyjską księżniczką, która założyła mundur

Strona główna » II wojna światowa » Służba wojskowa Elżbiety II. Była pierwszą brytyjską księżniczką, która założyła mundur

Służba wojskowa Elżbiety Windsor w trakcie II wojny światowej trwała jedynie kilka miesięcy. Następczyni tronu był jednak pierwszą brytyjską księżniczką, która założyła mundur. Propaganda wykorzystała jej patriotyczną postawę, aby zachęcić inne młode kobiety do wstąpienia w szeregi Pomocniczej Służb Terytorialnej.

W chwili wybuchu II wojny światowej przyszła królowa Elżbieta II miała zaledwie 13 lat. Brytyjska następczyni tronu nie mogła więc w żaden sposób zaangażować się w walkę z Niemcami. Jednak już w 1942 roku poprosiła rodziców, aby pozwolili jej zostać pielęgniarką i zajmować się rannymi żołnierzami.


Reklama


W szeregach Pomocniczej Służb Terytorialnej

Jerzy VI i królowa Elżbieta się na to nie zgodzili, ale minęły kolejne dwa lata i już 18-letnia księżniczka wróciła do sprawy. Tym razem, jak czytamy w książce Iwony Kienzler pt. Elżbieta II. Niezwykła królowa:

(…) chciała wstąpić do wojskowej służby kobiecej. Jej pomysł ponownie nie znalazł uznania w oczach króla i królowej, ale Lilibet [Elżbieta] była tak zdeterminowana, że w końcu postawiła na swoim.

Księżniczka Elżbieta na zdjęciu wykonanym w 1943 roku (Yousuf Karsh/CC BY-SA 3.0 NL).
Księżniczka Elżbieta na zdjęciu wykonanym w 1943 roku (Yousuf Karsh/CC BY-SA 3.0 NL).

Na początku 1945 roku została zarejestrowana jako młodszy oficer Pomocniczej Służby Terytorialnej (Auxiliary Territorial Service) i otrzymała numer przydziału wojskowego 230873.

Następczyni tronu, która w wojsku służyła jako Elżbieta Aleksandra Windsor, trafiła do Centrum Szkolenia Transportu Mechanicznego (Mechanical Transport Training Centre) w Aldershot.

Wielkie historie co kilka dni w twojej skrzynce! Wpisz swój adres e-mail, by otrzymywać newsletter. Najlepsze artykuły, żadnego spamu.

Plan dnia księżniczki wyglądał niemal identycznie, jak jej koleżanek. Uczyła się tego samego, co one oraz jadała w kantynie te same posiłki. Jedynie noce zamiast w koszarach spędzała w pałacu.

Pierwsza taka księżniczka

Jedna z biografek przyszłej królowej twierdziła, że Elżbieta była pierwszą kobietą z rodziny panującej, która „służyła własnemu królowi jako żołnierz, i pierwszą księżniczką, która włożyła mundur wojskowy od czasów celtyckiej królowej Boudiki (33–61 r.)”. Iwona Kienzler nie do końca zgadza się z ta opinią. Jak zauważa:


Reklama


(…) pierwsza żona Henryka VIII, Katarzyna Aragońska, pod nieobecność męża, kiedy w 1513 roku Anglię zaatakowały wojska ościennej Szkocji, poleciła wykonać dla siebie zbroję i formalnie objęła dowództwo nad armią.

Wprawdzie, podobnie jak bohaterka naszej opowieści, nie wzięła bezpośredniego udziału w walkach, ale wsiadła na koń, mimo że była w ciąży, by udać się do żołnierzy i wygłosić mowę, skutecznie zagrzewając ich do boju. Wiemy także, że Elżbiecie I Tudor zdarzało się przywdziać zbroję i prowadzić wojska.

Tekst stanowi fragment książki Iwony Kienzler pt. Elżbieta II. Niezwykła królowa (Bellona 2022).
Artykuł powstał w oparciu o książkę Iwony Kienzler pt. Elżbieta II. Niezwykła królowa (Bellona 2022).

Przyznaje jednocześnie, że Katarzyna była żoną króla, zaś Elżbieta I samodzielną władczynią, a jej żyjąca cztery wieki później imienniczka „przywdziewając mundur, była tylko królewską córką”. W związku z tym rzeczywiście przypada jej pod tym względem palma pierwszeństwa.

„Mówiła tylko o świecach zapłonowych”

Zgodnie z tym, co pisze autorka książki Elżbieta II. Niezwykła królowa, w trakcie szkolenia córka Jerzego VI „nauczyła się naprawiać i odbudowywać silniki oraz zmieniać opony, a także prowadzić samochody: jeepy, ciężarówki i karetki pogotowia”.

Ponadto „przeszła też szkolenie praktyczne i mechaniczne na motocyklu BSA C10. Ponoć z dumą prezentowała rodzinie i koleżankom brudne paznokcie i plamy po smarach i olejach”. Jej matka relacjonowała: „Podczas wczorajszej kolacji mówiła tylko o świecach zapłonowych”.

Zapał ochotniczki doceniali również jej przełożeni. Po pięciu miesiącach Elżbieta „otrzymała stopień młodszej dowódczyni, odpowiednik stopnia kapitana”. Rozbudzona wówczas miłość do motoryzacji pozostała z nią do ostatnich dni życia.

Elżbieta na zdjęciu wykonanym w kwietniu 1945 roku (domena publiczna).
Elżbieta na zdjęciu wykonanym w kwietniu 1945 roku (domena publiczna).

Patriotyczną postawę przyszłej królowej skrzętnie wykorzystała propaganda. Elżbieta stała się wzorem „dla setek innych młodych kobiet, które zachęcano do wstępowania w szeregi ATS, organizacji wspierającej brytyjską armię na wielu płaszczyznach”.

Elżbieta nosiła mundur tylko przez kilka miesięcy. Mogła w nim jednak wystąpić 8 maja 1945 roku podczas obchodów Dnia Zwycięstwa w Londynie. Siedemdziesiąt pięć lat później wspominała:


Reklama


Dokładnie pamiętam radosną scenę, którą moja siostra i ja oglądałyśmy z rodzicami i Winstonem Churchillem z balkonu pałacu Buckingham. Poczucie radości w tłumach zgromadzonych na zewnątrz i w całym kraju było głębokie.

Przeczytaj również o tym co Diana naprawdę myślała o członkach brytyjskiej rodziny królewskiej? Szczere wyznania księżnej

Historia życia i panowania Elżbiety II

Bibliografia

Autor
Daniel Musiał

Reklama

Wielka historia, czyli…

Niesamowite opowieści, unikalne ilustracje, niewiarygodne fakty. Codzienna dawka historii.

Dowiedz się więcej

Dołącz do nas

Kamil Janicki

Historyk, pisarz i publicysta, redaktor naczelny WielkiejHISTORII. Autor książek takich, jak Pańszczyzna. Prawdziwa historia polskiego niewolnictwa, Wawel. Biografia, Warcholstwo czy Cywilizacja Słowian. Jego najnowsza książka toŚredniowiecze w liczbach (2024).

Rafał Kuzak

Historyk, specjalista od dziejów przedwojennej Polski. Współzałożyciel portalu WielkaHISTORIA.pl. Autor kilkuset artykułów popularnonaukowych. Współautor książek Przedwojenna Polska w liczbach, Okupowana Polska w liczbach oraz Wielka Księga Armii Krajowej.

Wielkie historie w twojej skrzynce

Zapisz się, by dostawać najciekawsze informacje z przeszłości. Najlepsze artykuły, żadnego spamu.