„Tunel 29”. Prawdziwa historia niezwykłej ucieczki pod Murem Berlińskim

Strona główna » Materiał partnera » „Tunel 29”. Prawdziwa historia niezwykłej ucieczki pod Murem Berlińskim

„Czy spróbujesz uciec?” – to jedno pytanie dręczyło Joachima Rudolfa, młodego studenta, kiedy w 1961 roku po raz pierwszy zobaczył drut kolczasty dzielący Berlin. Rok później wraz z kolegami wziął udział w najbardziej niezwykłej akcji ratunkowej okresu zimnej wojny – próbie wydrążenia podziemnego korytarza pod Murem Berlińskim. Napotkał jednak na poważne trudności – w ich szeregi wkradł się szpieg Stasi, który już wkrótce miał zagrozić całemu przedsięwzięciu.

Czy uda się pomóc wszystkim czekającym na ratunek? Czy ta misja zakończy się szczęśliwie i dadzą radę uciec mimo wielkiego ryzyka? Czy przechytrzą wszędobylskich informatorów Stasi? Jaki los czeka rozdzielonych zakochanych? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdziecie w książce Tunel 29.


Reklama


Helena Merriman, wielokrotnie nagradzana dziennikarka, autorka i dokumentalistka, napisała tę niezwykle poruszającą wielowątkową opowieść na podstawie setek godzin wywiadów z ocalałymi oraz tysięcy stron dokumentów Stasi.

Oprócz historii dzielnych mieszkańców Berlina, poznacie również życie w zimnowojennym Berlinie, sposoby działania służby bezpieczeństwa NRD; przeczytacie o czasach Kennedy’ego, kryzysie kubańskim, komunizmie i świecie na krawędzi wojny nuklearnej.

Polska premiera książki Helena Merriman pt. Tunel 29. Miłość, szpiegostwo i zdrada: prawdziwa historia niezwykłej ucieczki pod Murem Berlińskim (Wydawnictwo Insignis) już 12 kwietnia.

Książka ukazuje ponadto kulisy realizacji przełomowego wydarzenia telewizyjnego związanego z tą akcją. Amerykańska sieć NBC zgodziła się sfinansować kopanie tunelu, by móc sfilmować ucieczkę „na żywo”. Dokument „Tunel” zrewolucjonizował dziennikarstwo telewizyjne.

Tunel 29 to opowieść o bohaterach i zdrajcach, ucisku i dążeniu do wolności, zwycięstwach i dramatycznych porażkach, lęku i heroicznej odwadze, rozpaczy i nieustającej nadziei.


Reklama


„Jeśli Mur symbolizuje porażkę komunizmu, to tunel symbolizuje wytrwałe dążenie człowieka do wolności”. Książka Tunel 29 Heleny Merriman jest poruszającą, trzymającą w napięciu, momentami wstrząsającą relacją o zwycięstwie wolności – na oczach całego świata dzielni obywatele zaryzykowali wszystko, aby ją odzyskać.

To literatura faktu, którą czyta się jak najlepszy thriller. Nie będziecie mogli się od niej oderwać! Premiera książki już 12 kwietnia.

Prawdziwa historia niezwykłej ucieczki pod Murem Berlińskim


Reklama

Wielka historia, czyli…

Niesamowite opowieści, unikalne ilustracje, niewiarygodne fakty. Codzienna dawka historii.

Dowiedz się więcej

Dołącz do nas

Rafał Kuzak

Historyk, specjalista od dziejów przedwojennej Polski. Współzałożyciel portalu WielkaHISTORIA.pl. Autor kilkuset artykułów popularnonaukowych. Współautor książek Przedwojenna Polska w liczbach, Okupowana Polska w liczbach oraz Wielka Księga Armii Krajowej.

Wielkie historie w twojej skrzynce

Zapisz się, by dostawać najciekawsze informacje z przeszłości. Najlepsze artykuły, żadnego spamu.