Tak zwany szewron widoczny na północnej ścianie piramidy Cheopsa.

Ukryty korytarz w piramidzie Cheopsa. Od 4500 lat nikt nie stanął w jego wnętrzu

Strona główna » Starożytność » Ukryty korytarz w piramidzie Cheopsa. Od 4500 lat nikt nie stanął w jego wnętrzu

Do niedawna wydawało się, że wewnętrzne rozplanowanie piramidy Cheopsa w Gizie jest już w pełni znane. Pomiary prowadzone z wykorzystaniem właściwości mionów, a więc nietrwałych cząstek powstających w atmosferze pod wpływem promieniowania kosmicznego, wykazały jednak istnienie ukrytych przestrzeni, do których od tysięcy lat nikt nie miał dostępu. Dalsze analizy innymi metodami przyniosły nawet więcej szczegółów. Dzisiaj wiadomo już na pewno, że w charakterystycznym punkcie Wielkiej Piramidy znajduje się ukryty korytarz.

Kompleksową analizę największej egipskiej piramidy z wykorzystaniem radiografii mionowej podjęto w 2015 roku z inicjatywy specjalistów z Uniwersytetu Kairskiego oraz Politechniki w Monachium. Projekt przyniósł sensacyjne rezultaty. Udało się zlokalizować dwie puste przestrzenie w niedostępnych partiach piramidy Cheopsa.


Reklama


Media najszerzej informowały o obszernej komorze, która miałaby się znajdować w wysokiej partii konstrukcji, ponad tak zwaną Wielką Galerią. Poza tym namierzono jednak także lukę w punkcie, który widzi każdy turysta odwiedzający sławny zabytek starożytnego Egiptu.

Zagadka ukryta za szewronem Wielkiej Piramidy

Obudowa północnej ściany piramidy jest uszkodzona, a na wysokości około 20 metrów widać w niej cztery osobliwe, potężne głazy, ułożone w kształt przywodzący na myśl grot strzały, skierowany w górę. To tak zwany szewron.

Lokalizacja i wymiary korytarza ukrytego za szewronem piramidy Cheopsa.
Lokalizacja i wymiary korytarza ukrytego za szewronem piramidy Cheopsa.

Poniżej niego znajduje się pierwotne wejście do piramidy, prowadzące do tak zwanego opadającego tunelu. Pomiar radiograficzny wykazał jednak, że także bezpośrednio za szewronem – tak jakby ten stanowił barierę czy też przesłonę – znajduje się pusta przestrzeń.

Sama radiografia nie zdradziła wiele więcej. Podjęto jednak kolejne badania nieinwazyjnymi metodami – z wykorzystaniem georadaru i ultradźwięków. Były one prowadzone od roku 2020 do 2022, natomiast na początku 2023 roku w periodyku „NDT and E International” opublikowano szczegółowe ich rezultaty.


Reklama


Co przyniosły najnowsze badania piramidy Cheopsa?

Wyniki okazały się więcej niż intrygujące. Zespół 18 naukowców ogłosił, że nie tylko potwierdzono istnienie wolnej przestrzeni za szewronem, ale też nakreślono jej przybliżony kształt. Okazało się, że to nie żadna niewielka komora czy pustka między źle spasowanymi głazami, ale cały korytarz o imponujących gabarytach!

Badania pozwoliły wykazać, że ukryty korytarz ma trójkątne sklepienie, odpowiadające kształtowi samego szewronu. Jego domniemana forma wreszcie rzuca światło na jedną z wielkich zagadek piramidy Cheopsa.

Tak zwany szewron widoczny na północnej ścianie piramidy Cheopsa.
Tak zwany szewron widoczny na północnej ścianie piramidy Cheopsa (domena publiczna).
Przekrój poziomy (z lewej) oraz  pionowy ukrytego korytarza za szewronem.
Przekrój poziomy (z lewej) oraz pionowy ukrytego korytarza za szewronem.

Należy bowiem podkreślić, że dotąd nikt nie wiedział skąd brał się kształt szewronu i dlaczego umieszczono go nad wejściem. Wcale bowiem nie korespondował on z konstrukcją znanego od dawien dawna opadającego tunelu.

Wymiary ukrytego korytarza

Tajemniczy korytarz za szewronem w najwyższym punkcie, a więc pośrodku, ma 2,3 metra wysokości, w najniższych – po bokach – 1,40 metra. Jest szeroki na 2,1 metra, dałoby się więc wygodnie nim poruszać, w wyprostowanej pozycji.


Reklama


Nie wiadomo, jak bardzo jest głęboki i dokąd prowadzi. Krótki na pewno nie jest. Wykorzystane metody pozwoliły ustalić, że biegnie przynajmniej przez 9 metrów. Nie wiadomo co jest dalej i do czego korytarz służył przed tysiącleciami, albo co miał symbolizować.

Członkowie zespołu ScanPyramids, który przeprowadził analizy, stara się o ich kontynuowanie. Tym razem z wykorzystaniem kamery endoskopowej, która po wykonaniu niewielkiego odwiertu pozwoliłaby wreszcie dostrzec wnętrze tajemniczej przestrzeni.

Bibliografia

  • M. Elkarmoty, J. Rupfle, K. Helal i in., Localization and shape determination of a hidden corridor in the Great Pyramid of Giza using non-destructive testing „NDT and E International”, t. 139 (2023).

WIDEO: Największa zagadka słowiańskich grodów

Autor
Kamil Janicki

Reklama

Wielka historia, czyli…

Niesamowite opowieści, unikalne ilustracje, niewiarygodne fakty. Codzienna dawka historii.

Dowiedz się więcej

Dołącz do nas

Kamil Janicki

Historyk, pisarz i publicysta, redaktor naczelny WielkiejHISTORII. Autor książek takich, jak Pańszczyzna. Prawdziwa historia polskiego niewolnictwa, Wawel. Biografia, Warcholstwo czy Cywilizacja Słowian. Jego najnowsza książka toŚredniowiecze w liczbach (2024).

Rafał Kuzak

Historyk, specjalista od dziejów przedwojennej Polski. Współzałożyciel portalu WielkaHISTORIA.pl. Autor kilkuset artykułów popularnonaukowych. Współautor książek Przedwojenna Polska w liczbach, Okupowana Polska w liczbach oraz Wielka Księga Armii Krajowej.

Wielkie historie w twojej skrzynce

Zapisz się, by dostawać najciekawsze informacje z przeszłości. Najlepsze artykuły, żadnego spamu.