W stepie szerokim. Podróż po ukraińskich Kresach

Strona główna » Materiał partnera » W stepie szerokim. Podróż po ukraińskich Kresach

Zmiany polityczne po II wojnie światowej na zawsze odcięły ziemie ukraińskie od Polski, a po przesiedleniach nasz kraj uzyskał kształt zbliżony do granic etnicznych. Dziś nikt nie myśli o rewindykacji Lwowa czy Krzemieńca, ale sentyment pozostał. Nie można wymazać dorobku cywilizacyjnego polskich miast i dworów Ukrainy. Tę ziemię nasi rodacy kochali, za jej obronę  płacili własną krwią.

Rajza po Ukrainie to emocjonalna wędrówka śladami polskości – relikty naszej historii, wyjątkowe świątynie i słynne zamki, miejsca, które znamy ze szkolnych lektur. I chociaż obecnie miasta, wsie i ulice noszą często już inne nazwy,  a władze sowieckie uczyniły wiele, by zatrzeć ślady naszej kultury, nie udało im się zniszczyć kilkuset lat polskiej tradycji.


Reklama


Wyjechałem z Krymu w poniedziałek, 30 września 2013 roku. Dwa miesiące później wybuchły starcia na Euromajdanie, a pod koniec zimy Krym został zaanektowany przez Rosję. Nie sądziłem, że wydarzenia potoczą się tak szybko. Wygląda na to, że moje wspomnienia z wizyty na Półwyspie Krymskim będą mi musiały wystarczyć na wiele lat

SŁAWOMIR KOPER

◗ Ostatnie lato na ukraińskim Krymie

◗ Śladami bohaterów Ogniem i mieczem. Na kozackiej Siczy

◗ Samochodem przez Dzikie Pola

◗ Ołyka – radziwiłłowskie ostatki

◗ Kamieniec Podolski. Najsłynniejsza twierdza Rzeczypospolitej

Tekst stanowi fragment książki Sławomira Kopra pt. W stepie szerokim. Podróż po ukraińskich Kresach (Wydawnictwo Fronda 2024).
Książka Sławomira Kopra pt. W stepie szerokim. Podróż po ukraińskich Kresach (Wydawnictwo Fronda 2024) już w sprzedaży.

◗ Szlakami Wołynia. Krzemienieckie Ateny nad Ikwą

◗ Gdy słowo „heroina” oznaczało wyłącznie bohaterkę – dzielne damy kresowe: Anna Dorota Chrzanowska i Teofila Chmielecka

◗ Pisz pan na Berdyczów!

◗ Sadyk Pasza, Mickiewicz i Żydowski Legion

◗ Symferopol. Nutria w sosie piwnym i Sonety krymskie

◗ Legendarne schody Odessy, Eisenstein i Machulskia.

Poprzednie tom serii z walizką noszą tytuły: Kresy Północy. Wyprawa do polskich Inflant oraz Wielkie Księstwo Litewskie. Podróż po bliskich Kresach

Historyczna podróż po ukraińskich Kresach


Reklama

Wielka historia, czyli…

Niesamowite opowieści, unikalne ilustracje, niewiarygodne fakty. Codzienna dawka historii.

Dowiedz się więcej

Dołącz do nas

Kamil Janicki

Historyk, pisarz i publicysta, redaktor naczelny WielkiejHISTORII. Autor książek takich, jak Pańszczyzna. Prawdziwa historia polskiego niewolnictwa, Wawel. Biografia, Warcholstwo czy Cywilizacja Słowian. Jego najnowsza książka to Życie w chłopskiej chacie (2024). Strona autora: KamilJanicki.pl.

Rafał Kuzak

Historyk, specjalista od dziejów przedwojennej Polski. Współzałożyciel portalu WielkaHISTORIA.pl. Autor kilkuset artykułów popularnonaukowych. Współautor książek Przedwojenna Polska w liczbach, Okupowana Polska w liczbach oraz Wielka Księga Armii Krajowej.

Wielkie historie w twojej skrzynce

Zapisz się, by dostawać najciekawsze informacje z przeszłości. Najlepsze artykuły, żadnego spamu.