"Wiek czerwonych mrówek". Przejmująca powieść o Wielkim Głodzie w Ukrainie

Strona główna » Materiał partnera » "Wiek czerwonych mrówek". Przejmująca powieść o Wielkim Głodzie w Ukrainie

Rodzina młodej Jawdochy umiera z głodu, podobnie jak wiele innych rodzin w miejscowości Macochy. Wraz z bratem i matką codziennie walczą o przeżycie, bez utraty godności i człowieczeństwa.

W tym samym czasie żona radzieckiego komisarza Sołomija kompulsywnie się objada, by zagłuszyć smutek po stracie dziecka. Zamknięta w domu pozostaje nieświadoma sytuacji, która rozgrywa się wokół niej.


Reklama


Swyryd, przedstawiciel wiejskiej władzy zupełnie pogubił się w swoich odczuciach i nie wie co nim kieruje – miłość, czy partia. Wykorzystuje swoją pozycję, by odegrać się na dawnej ukochanej.

Zdaje się, że tych bohaterów dzieli ogromna przepaść. Nie wiedzą oni jeszcze, że przyjdzie im zjednoczyć się przeciwko czerwonemu mrowisku swoich radzieckich ciemiężycieli.

Inspiracją do opublikowania tego artykułu stała się powieść Tanii Pjankowej pt. Wiek czerwonych mrówek (Mova 2023). To przejmująca powieść o jednym z najtrudniejszych momentów w historii Ukrainy – Wielkim Głodzie w latach 1932–1933.
Powieść Tanii Pjankowej pt. Wiek czerwonych mrówek (Mova 2023) to przejmująca powieść o jednym z najtrudniejszych momentów w historii Ukrainy – Wielkim Głodzie w latach 1932–1933.

Tania Pjankowa stworzyła głęboką psychologiczną powieść. Na tle niewyobrażalnej tragedii tworzy losy zwykłych ludzi, o różnych statusach i charakterach. Wiek czerwonych mrówek otrzymała trzecią nagrodę w konkursie „Koronacja Słowa” w 2021 roku. T

ania Pjankowa – ukraińska pisarka, redaktorka, autorka książek poetyckich i prozatorskich. Organizatorka wydarzeń literacko-artystycznych, współzałożycielka i dyrektor kreatywna Agencji Literackiej „Zillia”, marketingowczyni. Wiek czerwonych mrówek jest jej siódmą książką.


Reklama


Przejmująca powieść o Wielkim Głodzie w Ukrainie


Reklama

Wielka historia, czyli…

Niesamowite opowieści, unikalne ilustracje, niewiarygodne fakty. Codzienna dawka historii.

Dowiedz się więcej

Dołącz do nas

Rafał Kuzak

Historyk, specjalista od dziejów przedwojennej Polski. Współzałożyciel portalu WielkaHISTORIA.pl. Autor kilkuset artykułów popularnonaukowych. Współautor książek Przedwojenna Polska w liczbach, Okupowana Polska w liczbach oraz Wielka Księga Armii Krajowej.

Wielkie historie w twojej skrzynce

Zapisz się, by dostawać najciekawsze informacje z przeszłości. Najlepsze artykuły, żadnego spamu.