Tegoroczna, jubileuszowa edycja Targów Książki Historycznej odbędzie się w dniach 24-27 listopada w Arkadach Kubickiego Zamku Królewskiego w Warszawie. Swoją ofertę zaprezentuje 180 wydawnictw z całej Polski oraz z Białorusi i Ukrainy.
Tak jak dotychczas i XXX edycja Targów będzie miejscem popularyzacji literatury historycznej, miejscem spotkań z wydawcami, autorami i miejscem udanych zakupów. Dzięki bogatemu programowi imprez towarzyszących Targi cieszą się dużym zainteresowaniem wśród osób, pasjonujących się historią, a tym samym spełniony zostaje główny ich cel, jakim jest popularyzacja literatury historycznej. W ramach programu wydarzeń towarzyszących odbędą się panele dyskusyjne, seminaria i spotkania autorskie o tematyce historycznej.
„Jeśli ktoś wybiera się na Targi Książki Historycznej pierwszy raz polecam przyjście w dwa pierwsze dni kiedy to zwiedzających jest mniej, co pozwoli na łatwiejsze zapoznanie się z ofertą wydawniczą. Sobota i niedziela to dni dla bardziej doświadczonych zwiedzających, którzy wiedzą co i gdzie kupić bądź w jakich spotkaniach uczestniczyć. Zawsze zachęcamy do wcześniejszego zapoznania się z programem wydarzeń dostępnym na stronie Fundacji www.histororiaikultura.pl by łatwiej odnaleźć się w tym programowym »gąszczu« – mówi Waldemar Michalski Prezes Fundacji Historia i Kultura.
Reklama
Na odwiedzających czekać będzie wiele ciekawych spotkań, m.in. w sobotę: Pan Tadeusz – „między dawnymi i młodszymi laty” z udziałem prof. Andrzeja Waśko, prof. Ewy Szczeglackiej-Pawłowskiej i prof. Ewy Hoffmann-Piotrowskiej(Wydawnictwo IPN), spotkanie z Jurijem Felsztinskim, autorem książki Od Dzierżyńskiego do Putina. Służby specjalne Rosji w walce o dominację nad światem 1917-2036 (Dom Wydawniczy REBIS), spotkanie z Kamilem Janickim autorem bestsellerowej Pańszczyzny. Prawdziwej historii polskiego niewolnictwa (Wydawnictwo Poznańskie).
Warte uwagi jest także spotkanie z prof. Grzegorzem Kucharczykiem dotyczące jego najnowszej książki Polska. Dzieje państwa i narodu (Wydawnictwo Bellona), premiera najnowszej książki Piotra Zychowicza pt. Ukraińcy (Dom Wydawniczy REBIS), spotkanie z Konstantym Gebertem wokół książki Ostateczne rozwiązania. Ludobójcy i ich dzieło (Wydawnictwo Agora), czy spotkanie z Michałem Wójcikiem – Błyskawica. Historia Wandy Traczyk-Stawskiej – żołnierza Powstania Warszawskiego (Wydawnictwo W.A.B.). A miłośników lotnictwa z czasów II wojny światowej zapraszamy na rozmowę z dr. Grzegorzem Śliżewskim o książce Karmazynowy błękit nieba. Działania bojowe I Polskiego Skrzydła Myśliwskiego w 1941 roku oraz Atom Leader – wspomnienia płk. Tadeusza Henryka Rolskiego, jednego z najwybitniejszych pilotów myśliwców i dowódców jednostek lotniczych.
Z każdym rokiem formuła Targów Książki Historycznej rozwija się i jest bogatsza. Oprócz wydawców książki historycznej, na Targach można będzie również odwiedzić salony tematyczne. W Salonie Książki Muzealnej znaleźć będzie można publikacje polskich muzeów m.in.: Azji i Pacyfiku, Gdańska, im. Kazimierza Pułaskiego w Warce, Kresów i Ziemi Ostrowskiej, Kultury Kurpiowskiej, Łazienek Królewskich w Warszawie, Mazowieckiego w Płocku, Miejskiego Domu Gerharta Hauptmanna w Jeleniej Górze, Miejskiego w Suchej Beskidzkiej, Narodowego w Gdańsku, Narodowego Ziemi Przemyskiej, Sopotu, Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej, Ziemi Mińskiej, Ziemi Wieluńskiej, Ziemiaństwa w Dobrzycy Zespół Pałacowo-Parkowy, Stacji Muzeum, Sił Powietrznych w Dęblinie.
Jednym z celów organizatorów jest także nawiązywanie sąsiedzkiej współpracy międzynarodowej.
W tym roku Targom towarzyszyć będzie Salon Książki Ukraińskiej oraz Salon Niezależnych Wydawców Białoruskich. Na targach pojawią się również uznani autorzy i historycy ukraińscy i białoruscy.
Targi są miejscem uroczystego ogłoszenia laureatów konkursu na najlepszą książkę historyczną roku – KLIO, przyznawaną w czterech kategoriach: autorskiej – za indywidualny wkład autora w popularyzację historii; monografia naukowa – za merytoryczny wkład w poznawanie historii; edytorskiej – dla wydawcy za publikację interesujących serii, cykli; varsaviana – za wkład w popularyzację historii Warszawy. Nagrody w konkursie będą wręczane są podczas uroczystości otwarcia Targów Książki Historycznej.
Reklama
O tym w czyje ręce trafi Nagroda KLIO zdecyduje Jury w składzie: profesor Halina Manikowska, profesor dr hab. Tomasz Szarota (przewodniczący), profesor dr hab. Jacek Banaszkiewicz, profesor dr hab. Jan Kieniewicz, profesor dr hab. Maciej Janowski, redaktor Tomasz Łubieński, redaktor Marian Turski i redaktor Tomasz Urzykowski. Do tegorocznej edycji konkursu o nagrodę KLIO – 82 wydawnictwa zgłosiły 200 publikacji wydanych w latach 2021-22. Wyłacznym mecenasem Nagrody KLIO jest Stowarzyszenie Autorów i Wydawców Copyright Polska, Partnerem Nagrody KLIO w kategorii Varsaviana jest Instytut Histoii Polskiej Akademii Nauk.
Targi Książki Historycznej
Organizatorzy: Fundacja Historia i Kultura, Narodowy Instytut Muzealnictwa i Ochrony Zbiorów, Instytut Pamięci Narodowej, Stowarzyszenie Muzealników Polskich – Oddział Mazowiecki.
Arkady Kubickiego Zamku Królewskiego w Warszawie
24-27 listopada 2022 r.
Wstęp bezpłatny
Targi Książki Historycznej
Arkady Kubickiego Zamku Królewskiego w Warszawie
czwartek, 24.11. – w godz. 10.00-18.00
piątek, 25.11. – w godz. 10.00-18.00,
sobota, 26.11. – w godz. 10.00-18.00,
niedziela, 27.11. – w godz. 10.00-17.00.
Więcej informacji: www.historiaikultura.pl