"Zagmatwane zabory". Historia bez nudy

Strona główna » Materiał partnera » "Zagmatwane zabory". Historia bez nudy

Nauka historii w szkole jest jak wojna – to wyniszczająca walka na daty, fakty i nazwiska. Po jednej stronie barykady uczniowie. Setki cyfr układają się w młodych głowach w ciągi liczbowe godne wyższej matematyki. Dawne imiona i nazwiska plączą się jak winorośl. A obco brzmiące pojęcia nijak się mają do otaczającej rzeczywistości.

Po drugiej stronie nauczyciele. Głowią się nad uatrakcyjnieniem smętnej podstawy programowej. Biedzą się nad tym, jak sprawić, żeby szkolna wiedza rozbudziła w uczniach chęć poznania dawnych czasów. Rozmyślają, jak pokazać, że historia może być punktem wyjścia do zrozumienia współczesnego świata i zachodzących w nim zmian.


Reklama


Z pomocą obu stronom przychodzi seria „Horrrendalna Historia Polski”, którą wydawnictwo HarperCollins Polska z powodzeniem wydaje już kolejny rok. Dat tu niewiele, za to całe mnóstwo wciągających opowieści i portretów nietuzinkowych postaci.

Autorki serii, Małgorzata Fabianowska i Małgorzata Nesteruk, świetnie wyczuwają potrzeby młodzieży i bawią ją arcyciekawymi opowieściami, których uczniowie na pewno nie usłyszą w szkolnej sali. Dopełnieniem książkowych opowieści są lubiane przez młodzież paski komiksowe z ilustracjami autorstwa Jędrzeja Łanieckiego, którym towarzyszą zabawne teksty w lekki sposób komentujące zilustrowane wydarzenia.

Książka Małgorzaty Fabianowskiej i Małgorzaty Nesteruk Zagmatwane zabory to najlepsza nauczycielka życia.
Książka Małgorzaty Fabianowskiej i Małgorzaty Nesteruk pt. Zagmatwane zabory to najlepsza nauczycielka życia.

Historia magistra vitae est – historia jest nauczycielką życia. A historie opisane w „Zagmatwanych zaborach” naprawdę uczą, jak żyć. Wielbiciele gier komputerowych dowiedzą się, że ponura noc listopadowa mogłaby się stać epizodem w którejś z najlepszych na rynku „strzelanek”. Kombinujący, jak zdobyć większe kieszonkowe, dostaną na tacy informacje, jak w XIX wieku prowadziło się naprawdę dochodowe biznesy. Uczniowie walczący z gronem pedagogicznym znajdą wskazówki, jak skutecznie oszwabić okrutnych belfrów.

„Horrrendalna Historia Polski” to nie nudny wykład pełen wzniosłych słów, ale brawurowa galopada przez dzieje. Autorki ściągają z piedestału bohaterów i pokazują ludzką twarz historii. Ich opowieści pełne ciekawostek, mało znanych faktów i anegdot budzą zainteresowanie, skłaniają do zadawania pytań i wyciągania wniosków.


Reklama


Jednocześnie z „Zagmatwanymi zaborami” na rynku ukaże się tom „Sakramencki sarmatyzm”, z którego czytelnicy dowiedzą się wielu ciekawych rzeczy o czasach złotej szlacheckiej wolności, o tym, jak żyło się za czasów królów elekcyjnych, jak wówczas walczono i jak się bawiono.

„Horrrendalna Historia Polski”: „Sakramencki sarmatyzm”, „Zagmatwane zabory”. Premiera publiczna 17 marca 2021.

Historia bez nudy

Dołącz do dyskusji

Jeśli nie chcesz, nie musisz podawać swojego adresu email, nazwy ani adresu strony www. Możesz komentować całkowicie anonimowo.


Reklama

Wielka historia, czyli…

Niesamowite opowieści, unikalne ilustracje, niewiarygodne fakty. Codzienna dawka historii.

Dowiedz się więcej

Dołącz do nas

Kamil Janicki

Historyk, pisarz i publicysta, redaktor naczelny WielkiejHISTORII. Autor książek takich, jak Pańszczyzna. Prawdziwa historia polskiego niewolnictwa, Wawel. Biografia, Warcholstwo czy Cywilizacja Słowian. Jego najnowsza książka to Życie w chłopskiej chacie (2024). Strona autora: KamilJanicki.pl.

Rafał Kuzak

Historyk, specjalista od dziejów przedwojennej Polski. Współzałożyciel portalu WielkaHISTORIA.pl. Autor kilkuset artykułów popularnonaukowych. Współautor książek Przedwojenna Polska w liczbach, Okupowana Polska w liczbach oraz Wielka Księga Armii Krajowej.

Wielkie historie w twojej skrzynce

Zapisz się, by dostawać najciekawsze informacje z przeszłości. Najlepsze artykuły, żadnego spamu.