Rekonstrukcja umocnień słowiańskiego grodu

Zapomniany sojusz Słowian z wikingami. Wydarzenie, które wyznaczyło kurs historii na kolejne stulecia

Strona główna » Średniowiecze » Zapomniany sojusz Słowian z wikingami. Wydarzenie, które wyznaczyło kurs historii na kolejne stulecia

Rok 817 nie był udany dla cesarza Ludwika Pobożnego. Przeciwko władcy zbuntował się król Italii Bernard. Jakby tego było mało, wielką rebelię podnieśli Słowianie, którzy od czasów Karola Wielkiego wiernie służyli Frankom. Zamiast nadal słuchać łacinników, sprzymierzyli się z wikingami. A do buntu popchnął ich sam suweren.

Wiadomość o rebelii Bernarda dotarła do cesarza, gdy wracał do Akwizgranu z polowania w Wogezach. Nie była to jedyna zła wiadomość. Druga dotyczyła antyfrankijskiego powstania Obodrytów pod wodzą księcia Sławomira.


Reklama


Obodryci, dotychczasowi wierni i przydatni sojusznicy Franków (najpierw przeciwko Sasom, później przeciwko Duńczykom), niespodziewanie zerwali zawarte jeszcze za Karola Wielkiego przymierze, stając się zaciekłymi wrogami cesarza.

Słowiańscy Odobryci. Wierni (do czasu) sojusznicy Franków

Przyczyną tej zmiany była zła i krótkowzroczna polityka Ludwika wobec nich – władca, kierowany imperatorską arogancją, próbował ingerować w wewnętrzne sprawy księstwa obodryckiego.

Późnośredniowieczne wyobrażenie Karola Wielkiego i jego najmłodszego syna - Ludwika Pobożnego (domena publiczna).
Późnośredniowieczne wyobrażenie Karola Wielkiego i jego najmłodszego syna – Ludwika Pobożnego (domena publiczna).

Gdy Sławomir objął rządy (w źródłach określany jako rex, król) po gwałtownej śmierci brata Drożka (został zamordowany w 810 roku na zlecenie króla duńskiego Godefryda), bezsprzecznie był wiernym sojusznikiem Franków.

Jeszcze w 815 roku Obodryci i Frankowie ze Sławomirem i z legatem cesarskim Baldrichem na czele najechali Duńczyków w południowej Jutlandii.


Reklama


Pierwszy taki precedens w dziejach Słowiańszczyzny

Przełom w stosunkach frankijsko-obodryckich nastąpił w listopadzie 816 roku na zjeździe możnych cesarstwa w Compiégne. Pojawili się na nim przedstawiciele obodryckiej opozycji przeciw Sławomirowi, składając cesarzowi skargi i zażalenia na swego władcę.

Zasługuje to na szczególną uwagę, gdyż był to pierwszy precedens wśród Słowian połabskich, gdy opozycjoniści szukali wsparcia u Franków (później będą zanosić skargi do władców niemieckich), aby obalić niewygodnego im władcę.

Rekonstrukcja umocnień słowiańskiego grodu
Rekonstrukcja umocnień słowiańskiego grodu w Trzcinicy pod Jasłem (fot. Kamil Janicki).

Zdrada i sprzedawanie wolności i niezawisłości państwa dla osiągnięcia własnych interesów były jedną z najważniejszych przyczyn ostatecznego upadku Słowiańszczyzny połabskiej po ponad trzystu latach dramatycznej walki o byt.

Ludwik Pobożny, delektując się swą siłą i lamentami obodryckich zdrajców, nakazał Sławomirowi podzielenie się władzą z bratankiem Czedrogiem. Z arogancką wyższością naruszył suwerenność niezawisłego państwa. Tym samym wyznaczył, świadomie lub nie, kurs przyszłej polityki cesarstwa, najpierw karolińskiego, później niemieckiego, wobec Słowian zachodnich.


Reklama


Sojusz Słowian z wikingami

Sławomir zerwał sojusz z Frankami i sprzymierzył się z Duńczykami. Poprzysiągł, że już nigdy dobrowolnie jego noga nie stanie po zachodniej stronie Łaby. Niebawem, w 817 roku, Duńczycy i Obodryci, dokonali wspólnego najazdu na Holsztyn i oblegli twierdzę Esefeldburg.

Bernhard von Simson, autor klasycznej pracy Jahrbücher des fränkischen Reichs unter Ludwig dem Frommen, komentował:

Decyzja cesarza okazała się przysłowiową ostatnią kroplą goryczy, która przelała czarę niezadowolenia obodryckiego narodu. Wiernie służyli Obodryci frankijskim władcom, niepomni własnych strat i braku rekompensaty ze strony cesarstwa; tak jak w ostatniej kampanii przeciwko Danii w 815 roku. Nie wspominając już o Nordalbingii, wpierw przyznanej im w 804 roku, po czym odebranej bez powodu i odszkodowania w 810 roku.

Źródło

Powyższy tekst stanowi fragment książki Roberta F. Barkowskiego pt. Fontenoy 841. Ukazała się ona nakładem wydawnictwa Bellona w 2022 roku.

Tytuł, lead oraz śródtytuły pochodzą od redakcji. Tekst został poddany podstawowej obróbce korektorskiej.

Tekst stanowi fragment książki Roberta F. Barkowskiego pt. Fontenoy 841 (Bellona 2022).
Autor
Robert F. Barkowski

Reklama

Wielka historia, czyli…

Niesamowite opowieści, unikalne ilustracje, niewiarygodne fakty. Codzienna dawka historii.

Dowiedz się więcej

Dołącz do nas

Kamil Janicki

Historyk, pisarz i publicysta, redaktor naczelny WielkiejHISTORII. Autor książek takich, jak Pańszczyzna. Prawdziwa historia polskiego niewolnictwa, Wawel. Biografia, Warcholstwo czy Cywilizacja Słowian. Jego najnowsza książka toŚredniowiecze w liczbach (2024).

Rafał Kuzak

Historyk, specjalista od dziejów przedwojennej Polski. Współzałożyciel portalu WielkaHISTORIA.pl. Autor kilkuset artykułów popularnonaukowych. Współautor książek Przedwojenna Polska w liczbach, Okupowana Polska w liczbach oraz Wielka Księga Armii Krajowej.

Wielkie historie w twojej skrzynce

Zapisz się, by dostawać najciekawsze informacje z przeszłości. Najlepsze artykuły, żadnego spamu.