Los kobiet w czasach wikingów. Tak wyglądało życie mieszkanek Północy we wczesnym średniowieczu

Strona główna » Średniowiecze » Los kobiet w czasach wikingów. Tak wyglądało życie mieszkanek Północy we wczesnym średniowieczu

Okres między końcem VIII wieku a drugą połową XI stulecia przeszedł do historii Europy, jako epoka wikingów. W tym czasie ludzie Północy wyruszali na trwające miesiące, a nieraz i lata kampanie łupieskie oraz wyprawy handlowe. W domu zostawały jednak ich rodziny. To sprawiło, że kobiety we wczesnośredniowiecznej Skandynawii cieszyły się wyjątkową pozycją. Oto jak wyglądało ich życie.

Zachowane źródła oraz wykopaliska archeologiczne w bezdyskusyjny sposób pokazują, że w społeczeństwie wikingów istniał jasny podział obowiązków między kobiety i mężczyzn. W książce profesor Kirsten Wolf pt. Daily Life of the Vikings czytamy, że:


Reklama


W małżeństwie mężczyźni i kobiety mieli wyraźnie określone, odrębne role. Zasadniczo kobiety zajmowały się kwestiami dotyczącymi domu, podczas gdy mężczyźni byli odpowiedzialni za wszystko co działo się poza nim i reprezentowali rodzinę w kontaktach społecznych.

Tylko mężczyźni mieli obowiązki prawne lub sądowe i tylko oni mogli być powoływani na świadków oraz wydawać wyroki. Jedynie mężczyźni walczyli oraz przemawiali na zgromadzeniach.

Rekonstrukcja strojów wikingów. Tym razem z muzeum w Stavanger (Wolfmann/CC BY-SA 4.0).
Rekonstrukcja strojów wikińskiej pary ze zbiorów muzeum w Stavanger (Wolfmann/CC BY-SA 4.0).

Cieszyły się osobistym poważaniem

Podobnie, jak w innych rejonach wczesnośredniowiecznej Europy, również w Skandynawii głównym obowiązkiem, jaki spoczywał na żonie było rodzenie – najlepiej męskich – potomków.

Zgodnie z tym, co pisze historyczka, w ówczesnych realiach kobiety miały niewielkie szanse na „wytchnienie między ciążami”. Opieka nad niemowlętami i małymi dziećmi musiała zaś zajmować większość czasu wikińskich mężatek.

Wielkie historie co kilka dni w twojej skrzynce! Wpisz swój adres e-mail, by otrzymywać newsletter. Najlepsze artykuły, żadnego spamu.

Jednocześnie w związku z tym, że wikingowie na wiele miesięcy opuszczali swoje domy ruszając na wyprawy handlowe i łupieżcze pozycja kobiet była silniejsza niż mogłoby się wydawać na pierwszy rzut oka.

To właśnie one pod nieobecność mężów sprawowały nadzór nad całym gospodarstwem. W efekcie, jak podkreśla Else Roesdahl w pracy pt. Historia wikingów:


Reklama


Wiele z nich pełniło funkcje nadrzędne i cieszyło się osobistym poważaniem w swoich kręgach społecznych i możliwe, że znaczenie to rosło w okresie wikingów. Wiele kamieni runicznych w całej Skandynawii wzniesionych zostało przez kobiety na pamiątkę innych kobiet. Mężczyźni nie mieli wcale monopolu na władzę, chociaż dominowali.

Jednocześnie duńska archeolożka i historyczka przyznaje, że „każda płeć miała swój odrębny świat”. Wikińskich kobiet bowiem „nie sławiono za podejmowanie dalekich podróży lub czyny wojenne, lecz za dobre prowadzenie domu i inne, tradycyjnie kobiece cechy i umiejętności”.

Wnętrze wikińskiego długiego domu (Dag Frognes/CC BY-SA 4.0).
Wikińska rodzina w trakcie codziennych zajęć wykonywanych wewnątrz chaty (Dag Frognes/CC BY-SA 4.0).

Pochówki dorównujące męskim

O pozycji mieszkanek Skandynawii świadczą również odkrywane przez archeologów wczesnośredniowieczne pochówki. Jak zauważa Else Roesdahl „groby kobiet były równie bogato wyposażone jak groby mężczyzn pochodzących z tej samej warstwy społecznej”.

W czasach pogańskich kobiety były chowane z wyposażeniem dorównującym męskiemu, chociaż odmiennego rodzaju. Zamiast narzędzi, broni i psów do polowania, kobieta otrzymywała sprzęty kuchenne, przybory do szycia, biżuterię i psy domowe na drogę do innego życia. Role wśród arystokracji wojskowej były tak ostro rozgraniczone, że obie płci miały w czasach pogańskich osobne życie pozagrobowe.


Reklama


Czy kobiety wikingów walczyły?

Również profesor Neil Price na kartach książki pt. The Children of Ash and Elm. A History of the Vikings podkreśla, że sytuacja kobiet w Skandynawii prezentowała się lepiej niż w wielu innych rejonach kontynentu.

Przykładowo mogły one wystąpić o rozwód, podając jako powód złe traktowanie lub niewypełnianie przez męża jego obowiązków w sypialni. Ale uczony przy tym zastrzega, że tylko mężczyźni mogli mieć kilka żon lub konkubin. Od wikińskich mężatek wymagano monogamii.

Śmierć walkirii (Peter Arbo/domena publiczna).
Śmierć walkirii (Peter Arbo/domena publiczna).

Na koniec warto wspomnieć o kwestii, która od dawna budzi spore kontrowersje, podsycane ostatnio przez liczne seriale i filmy o wikingach. Czy skandynawskie kobiety brały udział w wyprawach łupieskich oraz kampaniach wojennych?

Słynny pochówek Bj.581 z cmentarzyska w Birce na szwedzkiej wyspie Björkö sugeruje, że takie przypadki mogły się zdarzać. Spoczywającą tam kobietę pochowano bowiem z pełnym rynsztunkiem bojowym oraz dwoma końmi. Również sagi spisane już po zakończeniu epoki wikingów zawierają takie informacje. Autorka Historii wikingów stawia jednak sprawę jasno pisząc, że „jeżeli wśród wojowników wikingów w ogóle zdarzały się kobiety, to na pewno rzadko”.

Bibliografia

  1. Else Roesdahl, Historia Wikingów, Marabut 1996.
  2. Neil Price, The Children of Ash and Elm. A History of the Vikings, Penguin Books 2022.
  3. Kirsten Wolf, Daily Life of the Vikings, Reenwood Press 2004.

WIDEO: Kobieca pańszczyzna. Czego wymagano od polskich chłopek?

Autor
Rafał Kuzak

Reklama

Wielka historia, czyli…

Niesamowite opowieści, unikalne ilustracje, niewiarygodne fakty. Codzienna dawka historii.

Dowiedz się więcej

Dołącz do nas

Kamil Janicki

Historyk, pisarz i publicysta, redaktor naczelny WielkiejHISTORII. Autor książek takich, jak Pańszczyzna. Prawdziwa historia polskiego niewolnictwa, Wawel. Biografia, Warcholstwo czy Cywilizacja Słowian. Jego najnowsza książka to Życie w chłopskiej chacie (2024). Strona autora: KamilJanicki.pl.

Rafał Kuzak

Historyk, specjalista od dziejów przedwojennej Polski. Współzałożyciel portalu WielkaHISTORIA.pl. Autor kilkuset artykułów popularnonaukowych. Współautor książek Przedwojenna Polska w liczbach, Okupowana Polska w liczbach oraz Wielka Księga Armii Krajowej.

Wielkie historie w twojej skrzynce

Zapisz się, by dostawać najciekawsze informacje z przeszłości. Najlepsze artykuły, żadnego spamu.