Odkrycie koronowirusów. Naukowcy natrafili na nie u studentów i zaczęli celowo podawać je ochotnikom

Strona główna » Historia najnowsza » Odkrycie koronowirusów. Naukowcy natrafili na nie u studentów i zaczęli celowo podawać je ochotnikom

W literaturze naukowej koronowirusy wciąż określa się mianem „nowych” i to mimo, że występują u ludzi powszechnie i od zaskakująco dawnych czasów. Na pierwszą odmianę koronowirusa natrafiono jednak dopiero w drugiej połowie XX wieku. Jak do tego doszło?

Na pierwsze dwa wirusy z rodzaju określonego później mianem Coronovirinae specjaliści od chorób zakaźnych natknęli się dopiero w latach 60. XX wieku. Słowo „natknęli” jest tu jak najbardziej uzasadnione.


Reklama


Coś zupełnie nowego

W roku 1962 Dorothy Hamre i John J. Procknow z Uniwersytetu Chicago odkryli nieznany wcześniej rodzaj wirusa „w układach oddechowych sześciu studentów cierpiących na przeziębienie”. Nadali mu numer 229E.

W pracy A New Virus Isolated from Human Respiratory Tract podkreślali, że wirus jest „antygenicznie niespokrewniony z wszelkimi znanymi ludzkimi myksowirusami”. Innymi słowy: jest czymś, z czego istnienia środowisko naukowe dotąd nie zdawało sobie sprawy.

Common Cold Research Unit (Oddział Badawczy Przeziębień) w Salisbury w Anglii.

Podobne badania prowadził także zespół z Oddziału Badawczego Przeziębień w Salisbury w Anglii. Swoje pierwsze próbki pobrał „z nosa chłopca z typowym przeziębieniem w roku 1960”.

„Podaliśmy prototypową odmianę wirusa ochotnikom”

W roku 1967 specjaliści z tej instytucji poszli jeszcze o krok dalej. Ponieważ nie udało im się zreplikować wirusa, który sami odkryli, sięgnęli po ustalenia ekspertów zza oceanu.


Reklama


W artykule naukowym Effects of a „New” Human Respiratory Virus donieśli: „Podaliśmy prototypową odmianę wirusa 229-E, który wyodrębnili Hamre i Procknow ochotnikom”.

Pobierali wymazy i zarażali kolejnych

Znaleziono łącznie 26 śmiałków obojga płci. Pacjenci byli w wieku od 18 do 50 lat i poddano ich opiece oraz odizolowano.

Wielkie historie co kilka dni w twojej skrzynce! Wpisz swój adres e-mail, by otrzymywać newsletter. Najlepsze artykuły, żadnego spamu.

Stopniowo podawano im wirusa w różnych koncentracjach. Od tych, którzy zachorowali pobierano wymazy z nosa i zarażano nimi kolejnych.

Z 26 osób poddanych eksperymentowi u 13 rozwinęło się przeziębienie. U 40% stwierdzono z kolei odporność na działanie wirusa. Wnioski nie były spektakularne, ale jednak stanowcze.

Wykresy zamieszczone w pracy Effects of a „new” human respiratory virus in volunteers.

„Dostrzeżono znaczącą korelację”

„Dostrzeżono znaczącą korelację między obecnością wirusa w nosie a rozwojem przeziębienia” – stwierdzili autorzy.

W kolejnych latach wiedza na temat „nowych wirusów” (jak początkowo je określano) stopniowo się pogłębiała.


Reklama


Ustalono, że nie jeden, ale dwa ich rodzaje -229E oraz OC43 – odpowiadają za setki milionów zachorowań każdego roku. Z koronowirusami styka się bowiem każdy. Wywołują one około 30% wszystkich przeziębień u ludzi. I aż do roku 2003, gdy wybuchła epidemia SARS, wydawały się niemal zupełnie niegroźne.

Przeczytaj też o tym, jak zakończyła się największa epidemia grypy w dziejach. Co pozwoliło zwalczyć „hiszpankę”?

Bibliografia

  1. Abdul-Rasool S., Fielding B.C, Understanding Human Coronavirus HCoV-NL63, „Open Virology Journal”, nr 4 (2010).
  2. Bradburne A.F., Bynoe M.L., Tyrrell D. A., Effects of a „new” human respiratory virus in volunteers, „British Medical Journal”, 23 września 1967.
  3. Hamre D., Procknow J.J., A New Virus Isolated from the Human Respiratory Tract, „Experimental Biology and Medicine”, t. 121 (1996).
  4. Pyrć Krzysztof, Ludzkie koronawirusy, „Postępy Nauk Medycznych”, t. 28 (2015).
  5. Tyrrell, D.A, Bynoe M. L., Cultivation of a Novel Type of Common-cold Virus in Organ Cultures, „British Medical Journal”, 5 czerwca 1965.
Autor
Kamil Janicki
Dołącz do dyskusji

Jeśli nie chcesz, nie musisz podawać swojego adresu email, nazwy ani adresu strony www. Możesz komentować całkowicie anonimowo.


Reklama

Wielka historia, czyli…

Niesamowite opowieści, unikalne ilustracje, niewiarygodne fakty. Codzienna dawka historii.

Dowiedz się więcej

Dołącz do nas

Kamil Janicki

Historyk, pisarz i publicysta, redaktor naczelny WielkiejHISTORII. Autor książek takich, jak Pańszczyzna. Prawdziwa historia polskiego niewolnictwa, Wawel. Biografia, Warcholstwo czy Cywilizacja Słowian. Jego najnowsza książka to Życie w chłopskiej chacie (2024). Strona autora: KamilJanicki.pl.

Rafał Kuzak

Historyk, specjalista od dziejów przedwojennej Polski. Współzałożyciel portalu WielkaHISTORIA.pl. Autor kilkuset artykułów popularnonaukowych. Współautor książek Przedwojenna Polska w liczbach, Okupowana Polska w liczbach oraz Wielka Księga Armii Krajowej.

Wielkie historie w twojej skrzynce

Zapisz się, by dostawać najciekawsze informacje z przeszłości. Najlepsze artykuły, żadnego spamu.