Bitwa w dolinie Wyoming na obrazie Alonza Chappela.

Indianie urządzili krwawą masakrę Amerykanów. Zabili i oskalpowali setki mężczyzn

Strona główna » Nowożytność » Indianie urządzili krwawą masakrę Amerykanów. Zabili i oskalpowali setki mężczyzn

W toku amerykańskiej wojny o niepodległość obie strony starały się przekonać do współpracy rdzenne plemiona. Argumenty korony brytyjskiej przemówiły jednak do Indian dużo skuteczniej od zachęt zrewoltowanych kolonistów.

1 lipca 1778 roku siły brytyjskie wspierane przez irokeski lud Seneków wkroczyły do doliny Wyoming w Pensylwanii. Rdzenna ludność została wygnana z tego żyznego obszaru dekadę wcześniej. Teraz przyszedł czas na odpłatę.


Reklama


Napastnicy dysponowali 800 ludźmi. Zajęli bez walki dwa amerykańskie forty – Wintermoot i Jenkins – po czym ruszyli dalej na południe, ku głównej warowni rewolucjonistów w dolinie.

W forcie Forty stacjonowało 400 ludzi, głównie nieprzeszkolonych członków milicji. Siły brytyjskie miały wyraźną przewagę, ale ich dowódca i tak zdecydował się użyć podstępu. Jak się okazało: bardzo skutecznego.

Pomnik upamiętniający bitwę w dolinie Wyoming.
Pomnik upamiętniający bitwę w dolinie Wyoming (CC0).

Podstęp Seneków

Oto jak o przebiegu walk pisze Jarosław Wojtczak na kartach książki Fallen Timbers 1794:

3 lipca przed południem [amerykański dowódca Zebulon] Butler wyprowadził z fortu 60 żołnierzy i 326 lokalnych milicjantów, chcąc w polu stawić czoło inwazji brytyjsko-indiańskiej. Na ten widok Brytyjczycy podpalili forty Jenkins i Wintermoot.

Amerykanie, myśląc, że wróg skłania się do odwrotu, gwałtownie ruszyli do przodu i po dotarciu do płonącego fortu Wintermoot wpadli w zasadzkę zastawioną przez Brytyjczyków i Indian w pobliskim lesie. Kiedy zbliżyli się do miejsca, gdzie ukryli się Senekowie, wojownicy nagle ich zaatakowali. Wspierani ogniem brytyjskich rangersów szybko otoczyli Amerykanów, którzy w panice rzucili się do ucieczki.


Reklama


Batalia – nazywana bitwą w dolinie Wyoming – trwała nie dłużej niż trzy kwadranse. Po stronie brytyjsko-indiańskiej zginęły tylko trzy osoby, było ośmiu rannych. Amerykanie na dobrą sprawę nie próbowali nawet stawiać oporu. Walki rychło przerodziły się w rzeź. Jarosław Wojtczak wyjaśnia:

Indianie odcięli uciekinierom drogę odwrotu do Forty Fort i zepchnęli ich pod krzyżowy ogień rangersów.

Tekst stanowi fragment książki Jarosława Wojtczaka pt. Fallen Timbers 1794. To najnowsza pozycja w kultowej serii Bellony „Historyczne Bitwy”.

Do końca dnia ludzie Butlera byli wyłapywani, mordowani i torturowani. Zaledwie 60 z nich, w tym dowódcy i jednemu z jego zastępców, podpułkownikowi Nathanowi Dennisonowi, udało się wyrwać z matni. Pozostali, z drugim zastępcą Butlera podpułkownikiem George’em Dorrance’em, zostali oskalpowani przez Irokezów.

„Żałosne jęki i krzyki”

Wielu przerażonych milicjantów w desperacji rzuciło się do rzeki, Susquehanny. Na brzegach czekali jednak Senekowie z włóczniami. Zadźgane zwłoki spłynęły z nurtem. Los tych, którzy wpadli w ręce wroga był nawet gorszy.


Reklama


Według relacji świadków, być może wyolbrzymionych, jeńców oddano na tortury. Zabijano ich wśród „żałosnych jęków i krzyków”.

Brytyjski dowódca donosił, że jego indiańscy sojusznicy ściągnęli z wrogów 227 skalpów. Po stronie amerykańskiej mogło zginąć nawet 340 osób. Uratowało się około 60.

Bitwa w dolinie Wyoming na obrazie Alonza Chappela.
Bitwa w dolinie Wyoming na obrazie Alonza Chappela.

Honor zwycięzców?

Nazajutrz garstka Amerykanów wciąż obsadzających fort Forty skapitulowała. Rewolucjoniści zdali się na łaskę zwycięzców. Najeźdźcy spalili 1000 domów, przegnali 1000 sztuk bydła i innych zwierząt. Nie doszło jednak do rzezi ludności cywilnej.

Brytyjski dowódca pisał potem z dumą, że nie stała się krzywda „nikomu, kto nie wziął do ręki broni”. Według Barbary Graymont, autorki książki The Iroquois in the American Revolution, komentarz ten był bliski prawdy.

Bibliografia

  • Cruikshank E.A., The Story of Butler’s Rangers and the Settlement of Niagara, Tribune Printing House 1893.
  • Graymont B., The Iroquois in the American Revolution, Syracuse University Press 1972.
  • Wojtczak J., Fallen Timbers 1794, Bellona 2021.

Historia wojny Stanów Zjednoczonych z rdzennymi Amerykanami

Autor
Grzegorz Kantecki

Reklama

Wielka historia, czyli…

Niesamowite opowieści, unikalne ilustracje, niewiarygodne fakty. Codzienna dawka historii.

Dowiedz się więcej

Dołącz do nas

Kamil Janicki

Historyk, pisarz i publicysta, redaktor naczelny WielkiejHISTORII. Autor książek takich, jak Pańszczyzna. Prawdziwa historia polskiego niewolnictwa, Wawel. Biografia, Warcholstwo czy Cywilizacja Słowian. Jego najnowsza książka to Życie w chłopskiej chacie (2024). Strona autora: KamilJanicki.pl.

Rafał Kuzak

Historyk, specjalista od dziejów przedwojennej Polski. Współzałożyciel portalu WielkaHISTORIA.pl. Autor kilkuset artykułów popularnonaukowych. Współautor książek Przedwojenna Polska w liczbach, Okupowana Polska w liczbach oraz Wielka Księga Armii Krajowej.

Wielkie historie w twojej skrzynce

Zapisz się, by dostawać najciekawsze informacje z przeszłości. Najlepsze artykuły, żadnego spamu.