Abonament za media publiczne nie jest nowym wynalazkiem. Ile kosztował w II RP i co groziło niepłacącym?

Strona główna » Polecane » Abonament za media publiczne nie jest nowym wynalazkiem. Ile kosztował w II RP i co groziło niepłacącym?

„Opłatę radiofoniczną” wprowadzono w Polsce już w latach 20. XX wieku, jednocześnie z utworzeniem Polskiego Radia. Przez pierwszą dekadę było to wprawdzie przedsiębiorstwo w większości prywatne, ale zgodnie z zapisami koncesji opłaty narzucało państwo. Egzekwowano je z pełną surowością.

Od 1933 roku kwestie związane z abonamentem regulowała Ustawa o Poczcie i Telegrafie. Wydawano też uzupełniające ją okólniki i rozporządzenia.


Reklama


Stan prawny obowiązujący u schyłku epoki międzywojennej zwięźle podsumowano na stronach Radio-informatora. Kalendarza-przewodnika radiosłuchacza, wydanego w ostatnim roku niepodległości.

„Zezwolenie na posiadanie i używanie”

Oficjalna publikacja tłumaczyła, że każdy, kto pragnie zaopatrzyć się w radioodbiornik, jest zobowiązany uzyskać „kartę rejestracyjną, będącą jednocześnie zezwoleniem na posiadanie i używanie urządzenia”.

Chcąc przed wojną słuchać radia trzeba było co miesiąc wysupłać równowartość 30 obecnych złotych (domena publiczna).
Chcąc przed wojną słuchać radia trzeba było co miesiąc wysupłać równowartość 30 obecnych złotych (domena publiczna).

Na jej podstawie należało uiszczać comiesięczną opłatę. Standardowy abonament w latach 30. ustalono na poziomie 3 złotych miesięcznie. W dzisiejszych pieniądzach byłoby to w przybliżeniu 30 złotych na miesiąc (a więc 360 rocznie).

Pod koniec epoki wprowadzono też wariant tańszy o 50 procent, dla osób, które eksploatowały mało wydajne odbiorniki detektoryjne (pozwalające, w przeciwieństwie do tych lampowych, głównie na słuchanie radia przez słuchawki i to z wyraźnie obniżoną jakością dźwięku).

Wielkie historie co kilka dni w twojej skrzynce! Wpisz swój adres e-mail, by otrzymywać newsletter. Najlepsze artykuły, żadnego spamu.

Kto zwolniony z opłat?

O zwolnienie z abonamentu mogli się ubiegać inwalidzi wojenni, osoby niewidome, naukowcy zajmujący się dziedziną radiotechniki, a także ci, którzy „przedstawią świadectwo ubóstwa”.

Z myślą o wczasowiczach dodano z kolei regulację, która pozwalała zabrać z sobą w podróż dodatkowy odbiornik, ale pod warunkiem, że ten domowy, na który miało się pozwolenie, zostanie „doprowadzony do stanu nieużywalności”.


Reklama


Cel można było osiągnąć poprzez „usunięcie z niego lamp, odłączenie od anteny i uziemienia oraz uziemienie na zewnątrz przewodów antenowych”.

„Specjalni kontrolerzy”

W sprawach związanych z abonamentem należało się kontaktować z urzędami pocztowymi. Za używanie aparatu „na czarno” groziły zaś surowe sankcje.

Jeżeli ktoś nie płacił abonamentu a i tak miał radio w domu musiał liczyć się ze słoną grzywną (domena publiczna).
Jeżeli ktoś nie płacił abonamentu, ale i tak miał w domu radioodbiornik musiał liczyć się ze słoną grzywną (domena publiczna).

Przyłapanego czekała ustawowa grzywna, a do tego odszkodowanie w wysokości sześciomiesięcznej „opłaty radiofonicznej”.

„Do kontroli urządzeń radiowych i sprawdzania kart rejestracyjnych powołani są specjalni kontrolerzy” – podkreślano w Radio-informatorze.

Przeczytaj również o tym, ile w 1939 roku w Polsce trzeba było zapłacić za nowych samochód oraz jak drogie było jego utrzymanie


Reklama


Bibliografia

Radio-informator. Kalendarz-przewodnik radiosłuchacza na rok 1939, red. E. Świerczewski, Warszawa 1939.

Autor
Kamil Janicki
Dołącz do dyskusji

Jeśli nie chcesz, nie musisz podawać swojego adresu email, nazwy ani adresu strony www. Możesz komentować całkowicie anonimowo.


Reklama

Wielka historia, czyli…

Niesamowite opowieści, unikalne ilustracje, niewiarygodne fakty. Codzienna dawka historii.

Dowiedz się więcej

Dołącz do nas

Kamil Janicki

Historyk, pisarz i publicysta, redaktor naczelny WielkiejHISTORII. Autor książek takich, jak Pańszczyzna. Prawdziwa historia polskiego niewolnictwa, Wawel. Biografia, Warcholstwo czy Cywilizacja Słowian. Jego najnowsza książka to Życie w chłopskiej chacie (2024). Strona autora: KamilJanicki.pl.

Rafał Kuzak

Historyk, specjalista od dziejów przedwojennej Polski. Współzałożyciel portalu WielkaHISTORIA.pl. Autor kilkuset artykułów popularnonaukowych. Współautor książek Przedwojenna Polska w liczbach, Okupowana Polska w liczbach oraz Wielka Księga Armii Krajowej.

Wielkie historie w twojej skrzynce

Zapisz się, by dostawać najciekawsze informacje z przeszłości. Najlepsze artykuły, żadnego spamu.