"Bitwa" i "Berezyna". Napoleońskie bitwy w niezwykłej, komiksowej formie

Strona główna » Materiał partnera » "Bitwa" i "Berezyna". Napoleońskie bitwy w niezwykłej, komiksowej formie

Bitwa oraz Berezyna to prawdziwa gratka dla miłośników komiksów historycznych. Docenią je również pasjonaci wojen napoleońskich. Po raz pierwszy w Polsce mamy okazję spojrzeć na ten temat w niezwykłej, komiksowej formie.

Maj 1809 roku. Wielka Armia Napoleona Bonaparte przygotowuje się do przekroczenia Dunaju przez most pontonowy, zbudowany w ciągu jednej nocy przez francuskie służby inżynieryjne. Na drugim brzegu rzeki Francuzów oczekuje Arcyksiążę Karol z wojskami austriackimi, zdeterminowany, by pomścić poniżającą klęskę poniesioną pod Austerlitz.


Reklama


Bitwa pod Essling to pierwsza hekatomba nowożytnych wojen: trzydzieści godzin walki bez zwycięzcy i zwyciężonego, ponad czterdzieści tysięcy poległych, pozostawionych na polu bitwy. Od saperów po woltyżerów, od huzarów po sztab, od murów Wiednia po brzegi wzbierającej rzeki i płonących wiosek – „Bitwa” to znacznie więcej niż powieść czy komiks historyczny. To militarny fresk.

Komiks powstał na podstawie nagrodzonej literacką Nagrodą Goncourtów i Grand Prix Akademii Francuskiej powieści Patricka Rambaud „Bitwa”. Autorem scenariusza jest znany francuski pisarz, eseista i scenarzysta komiksowy Frédéric Richaud. Ilustracje wykonał Ivan Gil – hiszpański rysownik, wykładowca rysunku i komiksu na Akademii Rysunku Profesjonalnego i Ilustracji „Akademia C10” w Madrycie.

Inspiracją do opublikowania tego artykułu stał się komiks Bitwa. Od Essling do Waterloo (Egmont 2019).
Komiks Bitwa. Od Essling do Waterloo (Egmont 2019) znajdziecie na stronie wydawcy.

W 2014 r. komiks został uhonorowany Prix Historia – nagrodą przyznawaną dziełom popularyzującym historię, takim jak wystawy, filmy czy gry – w kategorii komiksu historycznego. Album to prawdziwa gratka dla fanów komiksów historycznych, a szczególnie wielbicieli epoki napoleońskiej.

***

Wrzesień 1812, Napoleon wraz z Wielką Armią wkracza do Moskwy, nie napotykając żadnego oporu. Nie bez powodu: miasto jest wyludnione.

Komiks Berezyna (Egmont 2020) znajdziecie na stronie wydawcy..

Co stało się z mieszkańcami? Gdzie zapasy żywności? Tego samego wieczoru dzielnica chińska staje w płomieniach. Ogień szybko ogarnia drewniane domostwa. Walka z pożarem jest z góry przegrana – pompy strażackie zniknęły. To zasadzka!

Po znakomicie przyjętej „Bitwie” (nagroda dla najlepszego komiksu historycznego 2014) Frédéric Richaud i Ivan Gil prezentują kolejny wyjątkowy album, będący adaptacją powieści Patricka Rambaud „Il neigeait”.

Napoleońskie bitwy w niezwykłej, komiksowej formie

Dołącz do dyskusji

Jeśli nie chcesz, nie musisz podawać swojego adresu email, nazwy ani adresu strony www. Możesz komentować całkowicie anonimowo.


Reklama

Wielka historia, czyli…

Niesamowite opowieści, unikalne ilustracje, niewiarygodne fakty. Codzienna dawka historii.

Dowiedz się więcej

Dołącz do nas

Kamil Janicki

Historyk, pisarz i publicysta, redaktor naczelny WielkiejHISTORII. Autor książek takich, jak Pańszczyzna. Prawdziwa historia polskiego niewolnictwa, Wawel. Biografia, Warcholstwo czy Cywilizacja Słowian. Jego najnowsza książka toŚredniowiecze w liczbach(2024).

Rafał Kuzak

Historyk, specjalista od dziejów przedwojennej Polski. Współzałożyciel portalu WielkaHISTORIA.pl. Autor kilkuset artykułów popularnonaukowych. Współautor książek Przedwojenna Polska w liczbach, Okupowana Polska w liczbach oraz Wielka Księga Armii Krajowej.

Wielkie historie w twojej skrzynce

Zapisz się, by dostawać najciekawsze informacje z przeszłości. Najlepsze artykuły, żadnego spamu.