Dlaczego po przegranej wojnie cesarz Hirohito nie został osądzony? MacArthur miał konkretny plan

Strona główna » Historia najnowsza » Dlaczego po przegranej wojnie cesarz Hirohito nie został osądzony? MacArthur miał konkretny plan

Dla przywódców Niemiec oraz Włoch przegrana w II wojnie światowej oznaczała marny koniec. Sytuacja wyglądała jednak zupełnie inaczej w przypadku władcy trzeciego z państw Osi. Cesarz Japonii nie tylko nie stanął przed żadnym trybunałem, ale nawet nie musiał abdykować. Dlaczego Amerykanie okazali się tak łaskawi?

Zrzucenie dwóch bomb atomowych oraz przystąpienie 9 sierpnia 1945 roku Związku Sowieckiego do wojny z Japonią sprawiło, że zaledwie pięć dni później cesarz Hirohito ogłosił kapitulację Kraju Kwitnącej Wiśni.


Reklama


Był jedynie marionetką

Dla amerykańskiej opinii publicznej oczywistym było, że władca państwa, z którym Stany Zjednoczone od niemal pięciu lat prowadziły krwawą wojnę, straci swoją rangę i stanie przed trybunałem wojennym. Jasno dowodziły tego wyniki sondażu przeprowadzonego latem 1945 roku.

Zgodnie z tym, co podaje profesor Jakub Polit „33% Amerykanów domagało się stracenia Hirohito, 20% – uwięzienia lub wygnania, 16% oddawało decyzje w ręce sądu”. Jedynie 3% respondentów wskazywało na możliwość wykorzystania cesarza „w interesie zwycięzców”.

Cesarz Hirohito na zdjęciu wykonanym w 1938 roku (domena publiczna).
Cesarz Hirohito na zdjęciu wykonanym w 1938 roku (domena publiczna).

Nastroje przeciętnego obywatela USA doskonale oddawały przemyślenia podpułkownika Austina Shofnera, którego cytował w swojej książce Pacyfik. Piekło było za oceanem profesor Hugh Ambrose.

Oficer z 1 Dywizji Piechoty Morskiej, który sam doświadczył piekła obozu jenieckiego „pragnął zobaczyć cesarza Japonii na szubienicy za okrucieństwa, na które pozwalał swoim żołnierzom wobec jeńców wojennych i narodów okupowanych”.


Reklama


Do niczego takiego jednak nie doszło. Co więcej Hirohito utrzymał się na tronie. Stało się tak w głównej mierze za sprawą generała Douglasa MacArthura. Dowódca alianckich sił na Pacyfiku już w trakcie działań zbrojnych miał w najbliższym gronie dawać do zrozumienia, że uważa japońskiego władcę jedynie za marionetkę. Odpowiedzialnością za wojnę obarczał zaś najwyższych dowódców sił zbrojnych Kraju Kwitnącej Wiśni.

W swoim przekonaniu utwierdził się po serii spotkań z cesarzem Hirohito. Monarcha bowiem po kapitulacji starał się ze wszelkich sił współpracować ze zwycięzcami, godząc się na bardzo daleko idące reformy.

Tekst stanowi fragment książki Hugh Ambrose'a pt. Pacyfik. Piekło było za oceanem (Bellona 2023).
Artykuł powstał między innymi w oparciu o książkę Hugh Ambrose’a pt. Pacyfik. Piekło było za oceanem (Bellona 2024).

MacArthur zdecydowanie doceniał taką postawę. W raporcie sporządzonym pod koniec stycznia 1946 roku dla waszyngtońskiego Kolegium Szefów Sztabów podkreślał, że:

Żadne wyraźne i namacalne dowody nie świadczą, by cesarz kształtował polityczne decyzje, za które odpowiadali jego ministrowie. (…) Postawienie go przed sądem bez wątpienia spowoduje w narodzie japońskim olbrzymie wstrząsy, których skutków nie da się przecenić. (…) Zainicjowana zostanie zemsta, której cykl może nie zostać zakończony przez wieki, jeśli kiedykolwiek.


Reklama


Bez cesarza plan by się nie powiódł

Podkreślał przy tym, że w razie buntowniczej postawy Japończyków utrzymanie ich w ryzach „wymagałoby minimum milionowej armii, utrzymywanej przez bliżej nieokreśloną liczbę lat”. W wydanej zaś 19 lat po zakończeniu II wojny światowej książce pt. Reminiscences generał stawiał sprawę jasno:

Od momentu mojej nominacji na naczelnego dowódcę sformułowałem politykę, którą zamierzałem prowadzić, realizując ją za pośrednictwem cesarza i cesarskiego aparatu administracyjnego (…).

Generał Macarthur i cesarz Hirohito na zdjęciu wykonanym 28 września 1945 roku (Gaetano Faillace/domena publiczna).
Generał Macarthur i cesarz Hirohito na zdjęciu wykonanym 28 września 1945 roku (Gaetano Faillace/domena publiczna).

Reformy, które planowałem, miały postawić Japonię w czołówce nowoczesnej postępowej myśli i praktyki. Najpierw zniszczenie władzy wojskowej. Ukaranie zbrodniarzy wojennych. Stworzenie struktur władzy przedstawicielskiej. Unowocześnienie konstytucji. Rozpisanie wolnych wyborów. Równouprawnienie kobiet. Uwolnienie więźniów politycznych. Utworzenie wolnego ruchu związkowego. Popieranie wolnego rynku. Zniesienie policyjnych represji. Rozwój wolnej i odpowiedzialnej prasy. Liberalizacja szkolnictwa. Decentralizacja władzy politycznej. Oddzielenie kościoła od państwa.

Gdyby Amerykanie zmusili cesarza do abdykacji, a następnie postawili go przed sądem realizacja tego planu stałaby się niemożliwa. Jak zauważa autor książki Pacyfik. Piekło było za oceanem zwyciężyła postawa mówiąca o tym, że „zemsta kosztuje więcej, niż ludzkość jest w stanie zapłacić”.

Wojna na Pacyfiku oczami pięciu żołnierzy

Bibliografia

  • Hugh Ambrose, Pacyfik. Piekło było za oceanem, Bellona 2024.
  • Jakub Polit, Niedoszła abdykacja cesarza Shōwa po II wojnie światowej, „Zeszyty Naukowe Uniwersytetu Jagiellońskiego. Prace Historyczne” 145, z. 3 (2018).

Ilustracja tytułowa: Cesarz Hirohito wraz żoną Nagako. 1946 rok (domena publiczna).

WIDEO: Czy pierwsi Piastowie zostali zmyśleni?

Autor
Rafał Kuzak

Reklama

Wielka historia, czyli…

Niesamowite opowieści, unikalne ilustracje, niewiarygodne fakty. Codzienna dawka historii.

Dowiedz się więcej

Dołącz do nas

Rafał Kuzak

Historyk, specjalista od dziejów przedwojennej Polski. Współzałożyciel portalu WielkaHISTORIA.pl. Autor kilkuset artykułów popularnonaukowych. Współautor książek Przedwojenna Polska w liczbach, Okupowana Polska w liczbach oraz Wielka Księga Armii Krajowej.

Wielkie historie w twojej skrzynce

Zapisz się, by dostawać najciekawsze informacje z przeszłości. Najlepsze artykuły, żadnego spamu.