Dom publiczny dla esesmanów w Warszawie. Niemcy mieli 10 żelaznych zasad jego funkcjonowania

Strona główna » II wojna światowa » Dom publiczny dla esesmanów w Warszawie. Niemcy mieli 10 żelaznych zasad jego funkcjonowania

W trakcie II wojny światowej na podbitych terenach Niemcy utworzyli całą sieć domów publicznych. Większość z nich służyła żołnierzom Wehrmachtu, jednak własne burdele zakładało także SS. Jeden z nich powstał w Warszawie.

Jak podkreśla Joanna Ostrowska w książce Przemilczane. Seksualna praca przymusowa w okresie II wojny światowej „już na początku 1941 roku próbowano zorganizować w stolicy osobny dom publiczny dla SS”.


Pomysłodawcą przedsięwzięcia był SS-Gruppenführer Paul Moder, który w tym czasie piastował funkcję dowódcy SS i policji w dystrykcie warszawskim. Poza esesmanami z burdelu mieli korzystać również niemieccy funkcjonariusze policji.

Od 30 do 40 polskich prostytutek

Moder oczekiwał, że w planowanym domu publicznym będzie pracować od 30 do 40 polskich prostytutek, a jego zorganizowaniem zajmie się miejscowa Policja Bezpieczeństwa.

SS-Gruppenführer Paul Moder (pierwsze od lewej) sporządził aż 10-puntową listę, zawierającą zasady funkcjonowania domu publicznego SS w Warszawie (domena publiczna).
SS-Gruppenführer Paul Moder (pierwsze od lewej) sporządził aż 10-puntową listę, zawierającą zasady funkcjonowania domu publicznego SS w Warszawie (domena publiczna).

SS-Gruppenführer do swojego pisma z lutego 1941 roku dołączył również – składające się z 10 punktów – wytyczne, „które miały regulować funkcjonowanie tej instytucji”. Były one bardzo szczegółowe i prezentowały się następująco:

1. Celem uniknięcia wykroczeń przeciwko zasadniczym rozkazom i uniknięcia pojawienia się perwersji, homoseksualizmu i onanii, trzeba urządzić domy publiczne i zapewnić im troskliwy nadzór lekarski.

<strong>Przeczytaj też:</strong> Wstrząsająca relacja kobiety, która 100 lat temu leczyła polskie prostytutki. Pani doktor nie przebierała w słowach

2. Dobór prostytutek powinien przebiegać z uwzględnieniem następujących zasad: powinny to być wyłącznie młode i możliwie najlepiej wyglądające polskie dziewczyny. Chodzi o to, aby w ten sposób przeszkodzić im w realizowaniu powołania jako matki, aby niemieccy mężczyźni z SS i policji byli świadomi, że Polka, ponieważ jest prostytutką, nie może być brana pod uwagę jako żona.

Zdrowie Niemców na pierwszym miejscu

3. Aby uniknąć zachorowań w domach publicznych, konieczne jest internowanie prostytutek oraz czterotygodniowa kwarantanna przed zatrudnieniem oraz po każdym urlopie. Aby odpowiednio zachęcić dziewczyny do pracy, trzeba zadbać o dobrą kwaterę dla nich, dobre wyżywienie, odpowiednie uposażenie i możliwość urlopu.


4. Aby zdobyć odpowiedni materiał, właściwe instancje policyjne muszą prowadzić obszerną ewidencję wszystkich branych pod uwagę prostytutek i dziewcząt, z których to później lekarz wojskowy, w myśl powyższego rozkazu, wybierze najodpowiedniejszy materiał dla domów publicznych.

5. Wszystkie prostytutki, zarówno podczas kwarantanny, jak i w czasie pracy, muszą poddawać się nieustannym zabiegom lekarskim przeciwko rzeżączce i kile.

Dom publiczny miał być przeznaczony dla esesmanów i niemieckich policjantów. Na zdjęciu siedziba gestapo na alei Szucha (domena publiczna).
Dom publiczny miał być przeznaczony dla esesmanów i niemieckich policjantów. Na zdjęciu siedziba gestapo na alei Szucha (domena publiczna).

6. Mężczyźni odwiedzający dom publiczny muszą przed i po stosunku zdezynfekować się pod kontrolą lekarza, to samo dotyczy prostytutek.

7. Domów publicznych nie należy zakładać w bezpośrednim sąsiedztwie kwater wojskowych.

Wielkie historie co kilka dni w twojej skrzynce! Wpisz swój adres e-mail, by otrzymywać newsletter. Najlepsze artykuły, żadnego spamu.

8. Domy publiczne będą prowadzone i dozorowane przez właściwych lekarzy wojskowych według instrukcji dowództwa.

9. Dla zapewnienia optymalnej opieki lekarskiej trzeba zaangażować dermatologów.

10. We wszystkich kwestiach związanych z prostytucją SS i policja muszą jak najściślej współpracować z właściwymi urzędnikami medycznymi występującymi z ramienia władz.


Półtora roku oczekiwania na otwarcie

Powyższe wytyczne, jak wyjaśnia Joanna Ostrowska, opierały się „bezpośrednio na zarządzeniach Himmlera”. Szczególnie warto zwrócić uwagę na punkt drugi, który dobitnie pokazuje jaką rolę dla naszych prababek zarezerwowali naziści.

Mimo że Moder uważał otworzenie burdelu za sprawę pilną, to zaczął on funkcjonować dopiero na początku września 1942 roku. Autorka książki Przemilczane. Seksualna praca przymusowa w okresie II wojny światowej sugeruje, że być może opóźnienie wynikało z nowych, odgórnych rozkazów. Kategorycznie zakazywały one „relacji seksualnych z kobietami innej narodowości”.

Z domu publicznego SS w Warszawie pozwolono z czasem korzystać również żołnierzom Wehrmachtu. Na zdjęciu podobny przybytek z Francji (Bundesarchiv/ Dietrich/CC-BY-SA 3.0).
Z domu publicznego SS w Warszawie pozwolono z czasem korzystać również żołnierzom Wehrmachtu. Na zdjęciu podobny przybytek z Francji (Bundesarchiv/ Dietrich/CC-BY-SA 3.0).

Mimo oficjalnych restrykcji dom publiczny i tak został otwarty. Działał na terenie dawnego Hotelu Podlaskiego przy ulicy Nowogrodzkiej 15, a klientów z zakonu Himmlera obsługiwało w nim 15 polskich prostytutek. Jak podkreślał w jednym z pism szef warszawskiej Policji Kryminalnej SS-Sturmbannführer H. Geisler: „W razie konieczności będzie można tam bez problemu umieścić kolejnych 10 prostytutek”.

Szybko okazało się jednak, że z uwagi na swoje niezbyt dogodne usytuowanie burdel nie cieszył się wielką popularnością wśród esesmanów i policjantów. W tej sytuacji pozwolono z niego korzystać także żołnierzom Wehrmachtu, czemu z początku kierownictwo SS było bardzo przeciwne.

Przeczytaj też wstrząsającą relację kobiety, która 100 lat temu leczyła polskie prostytutki.


Bibliografia

Autor
Rafał Kuzak
Dołącz do dyskusji

Jeśli nie chcesz, nie musisz podawać swojego adresu email, nazwy ani adresu strony www. Możesz komentować całkowicie anonimowo.

Wielka historia, czyli…

Niesamowite opowieści, unikalne ilustracje, niewiarygodne fakty. Codzienna dawka historii.

Dowiedz się więcej

Dołącz do nas

Kamil Janicki

Historyk, pisarz i publicysta, redaktor naczelny WielkiejHISTORII. Autor książek takich, jak Pańszczyzna. Prawdziwa historia polskiego niewolnictwa, Wawel. Biografia, Warcholstwo czy Cywilizacja Słowian. Jego najnowsza książka to Życie w chłopskiej chacie (2024). Strona autora: KamilJanicki.pl.

Rafał Kuzak

Historyk, specjalista od dziejów przedwojennej Polski. Współzałożyciel portalu WielkaHISTORIA.pl. Autor kilkuset artykułów popularnonaukowych. Współautor książek Przedwojenna Polska w liczbach, Okupowana Polska w liczbach oraz Wielka Księga Armii Krajowej.

Wielkie historie w twojej skrzynce

Zapisz się, by dostawać najciekawsze informacje z przeszłości. Najlepsze artykuły, żadnego spamu.