Stefania za czyny swojego męża trafiła do Auschwitz (Creatief/CC-BY-S.A.-3.0).

Dzieciństwo w pasiakach. Wstrząsające wspomnienia dzieci, które przetrwały Auschwitz

Strona główna » Materiał partnera » Dzieciństwo w pasiakach. Wstrząsające wspomnienia dzieci, które przetrwały Auschwitz

Gdy przybywali do obozu, mieli po kilka, może kilkanaście lat. Na tyle dużo, by nie trafić prosto do komory gazowej; ale zbyt mało, by strażnicy uznali ich za w pełni dorosłych. Po latach opowiadają, jak udało im się przeżyć – a także, jak wygląda piekło widziane oczami dziecka.

Wstrząsająca opowieść o obozie Auschwitz widzianym oczyma dziecka.

„Zacząłem więc spisywać wspomnienia moje, moich koleżanek i kolegów. Z nadzieją, że jak je napiszę, to one ode mnie odejdą. Niestety, tak się nie stało….”

Książkę Bogdana Bartnikowskiego Dzieciństwo w pasiakach (Prószyński Media 2019) znajdziesz w atrakcyjnej cenie na stronie Empiku.

Bogdan Bartnikowski miał 12 lat, kiedy w nocy z 11 na 12 sierpnia 1944 roku znalazł się z mamą na rampie KL Auschwitz-Birkenau. Jego opowieść to jedno z najbardziej poruszających świadectw dziecięcej wrażliwości wobec piekła obozowej rzeczywistości.

Wydanie zawiera dotychczas niepublikowany tekst „Chór w Birkenau”.

Poznaj niezwykłe, poruszające świadectwo dziecięcej wrażliwości w zetknięciu z piekłem obozów koncentracyjnych

Polecamy

Ilustracja tytułowa: Brama z napisem Arbeit macht frei – wejście do obozu Auschwitz I (fot. FP Creatief, lic. CC BY S.A. 3.0).

Dołącz do dyskusji

Jeśli nie chcesz, nie musisz podawać swojego adresu email, nazwy ani adresu strony www. Możesz komentować całkowicie anonimowo.


Reklama

Wielka historia, czyli…

Niesamowite opowieści, unikalne ilustracje, niewiarygodne fakty. Codzienna dawka historii.

Dowiedz się więcej

Dołącz do nas

Rafał Kuzak

Historyk, specjalista od dziejów przedwojennej Polski. Współzałożyciel portalu WielkaHISTORIA.pl. Autor kilkuset artykułów popularnonaukowych. Współautor książek Przedwojenna Polska w liczbach, Okupowana Polska w liczbach oraz Wielka Księga Armii Krajowej.

Wielkie historie w twojej skrzynce

Zapisz się, by dostawać najciekawsze informacje z przeszłości. Najlepsze artykuły, żadnego spamu.