Dzięki handlowi kokainą stał się jednym z najbogatszych ludzi na świecie. Ile zarobił najsłynniejszy boss narkotykowy?

Strona główna » Historia najnowsza » Dzięki handlowi kokainą stał się jednym z najbogatszych ludzi na świecie. Ile zarobił najsłynniejszy boss narkotykowy?

Imperium narkotykowe, jakie stworzył Pablo Escobar przynosiło kolosalne zyski. Dzięki handlowi kokainą Kolumbijczyk stał się jednym z najbogatszych ludzi na świecie. Jak wielki był majątek, który zgromadził?

Pablo Escobar zaczął przestępczą karierę od kradzieży samochodów, wymuszania okupów oraz przemytu papierosów. Jeden z jego biografów podaje, że tylko ostatni proceder przynosił mu w pierwszej połowie lat 70. XX wieku około 200 tysięcy dolarów miesięcznie. Biorąc pod uwagę inflację daje to ponad 1,2 miliona dolarów w 2022 roku.


Reklama


Posiadłość warta dziesiątki milionów

Już wtedy Escobar był jednym z najbogatszych Kolumbijczyków. Jednak prawdziwe krocie przyniósł mu przemyt hurtowych ilości kokainy do Stanów Zjednoczonych, którym zajął się w połowie lat 70.

W tym czasie Escobar kupował w Peru narkotyki po 60 dolarów za kilogram, by potem inkasować od Jankesów po 40 a nawet 60 tysięcy za kilo białego proszku.

Escobar twierdził, żr dorobił się na handlu rowerami. Tutaj na zdjęciu wykonanym w 1977 roku pozuje z synem (Juan Pablo Escobar/CC BY-SA 4.0).
Escobar pierwsze poważne pieniądze zarabiał na przemycie papierosów. Tutaj na zdjęciu wykonanym w 1977 roku pozuje z synem (Juan Pablo Escobar/CC BY-SA 4.0).

Jak podaje Mark Bowden w książce pt. Polowanie na Escobara. Historia najsłynniejszego barona narkotykowego dzięki płynącym szerokim strumieniem narkodolarom Escobar:

W 1979 roku wybudował ekstrawagancką posiadłość wiejską na 740-akrowym [300 hektarów – DM] ranczu w pobliżu Puerto Triunfo nad rzeką Magdalena, osiemset mil od Medellín. Nazwał ją „Hacienda Nápoles”. Ziemia kosztowała go 63 miliony dolarów, a to był dopiero początek wydatków.


Reklama


Zbudował lotnisko, lądowisko dla helikopterów, sieć dróg. Sprowadził setki egzotycznych zwierząt – słonie, bizony, lwy, nosorożce, gazele, zebry, hipopotamy, wielbłądy i strusie. Zbudował sześć basenów i stworzył kilka jezior.

Gospodarz oraz jego goście – których bywało nawet 100 jednocześnie – mieli do swojej dyspozycji wszelkie dostępne w tym czasie wygody. A ich zachcianki spełniało nawet 700 pracowników. O rozrzutności Escobara najlepiej świadczy to, że bez mrugnięcia okiem wydał 400 tysięcy dolarów na parę rzadkich czarnych papug!

Artykuł stanowi fragment książki Marka Bowdena pt.  Polowanie na Escobara. Historia najsłynniejszego barona narkotykowego (Wydawnictwo Poznańskie 2021).
Artykuł stanowi fragment książki Marka Bowdena pt. Polowanie na Escobara. Historia najsłynniejszego barona narkotykowego (Wydawnictwo Poznańskie 2021).

Milion dolarów dziennie

Hacienda Nápoles była najokazalszą posiadłością króla kokainy, ale w żadnym razie nie jedyną. Tylko w rejonie Medellín Escobar posiadał aż 19 rezydencji.

Mark Bowden podkreśla, że przywódca siejącego postrach kartelu zdobyte dzięki handlowi narkotykami pieniądze inwestował w „nieruchomości na całym świecie, wielkie połacie ziemi w Antioquii, osiedla apartamentowców i domków jednorodzinnych oraz banki”. A miał co inwestować.


Reklama


Szacuje się, że o ile w 1982 roku Escobar zarabiał pół miliona dolarów dziennie, to w połowie lat 80. było to już cały milion na dobę. J.D. Rockefeller w książce Pablo Escobar. Colombia’s Greatest Hero Or Villain? History Of The Greatest Drug Lord podaje, że w szczytowym momencie przychody całego kartelu wynosiły blisko 60 milionów dziennie. Dawało to w przybliżeniu 24 miliardy dolarów rocznie.

Escobar i kierowany przez niego narkotykowy syndykat opanował blisko 80% światowego rynku kokainy. O tym jak dochodowy był (i nadal jest) interes najlepiej świadczy fakt, że na początku lat 90. sami tylko Amerykanie przeznaczali około 30 miliardów dolarów rocznie na biały proszek.

Jeden z najbogatszych na świecie

Nawet biorąc pod uwagę ogromne wydatki kartelu na łapówki oraz astronomiczne wręcz gaże ludzi zaangażowanych w przemyt (pilotom płacono za lot z cenną kontrabandą milion dolarów) pieniędzy było tak wiele, że nie dało się ich wydać.

W efekcie dziesiątki milionów dolarów ukrywano w ścianach budynków oraz zakopywano. Escobar zarabiał takie krocie, że w ogóle nie przejmował się tym, że co roku około 10% schowanej gotówki padało ofiarą gryzoni oraz wilgoci.

Escobar szybko zaczął być znany z ekstremalnej brutalności. Tutaj na zdjęciu wykonanym podczas kampanii wyborczej w 1982 roku (Elcarrielnoespatrimonio/CC BY-SA 4.0).
Escobar na zdjęciu wykonanym w 1982 roku (Elcarrielnoespatrimonio/CC BY-SA 4.0).

Informacje o bajecznej fortunie jaką zgromadził król kokainy szybko stały się powszechnie znane nie tylko w Kolumbii, ale również na całym świecie. Jak podaje autor książki Polowanie na Escobara już w 1982 roku magazyn „Forbes” szacował jego majątek na dwa miliardy dolarów.

Pięć lat później czasopismo umieściło go w pierwszej dziesiątce najbogatszych ludzi na świecie. Oceniano, że jest wart trzy miliardy dolarów (ponad siedem miliardów obecnie). Escobar pojawiał się w tym zestawieniu aż do swojej śmierci w grudniu 1993 roku.

Przeczytaj również o tym jak Escobar został wrogiem publicznym numer jeden. Dopuścił się czynów, jakich nie praktykowano nawet na wojnie


Reklama


Prawdziwa historia najsłynniejszego barona narkotykowego

Bibliografia

Ilustracja tytułowa: Posiadłość Escobara Nápoles widziana z lotu ptaka. Zdjęcie wykonane w 2013 roku (Alvaro Morales Ríos/CC BY-SA 4.0).

Autor
Daniel Musiał

Reklama

Wielka historia, czyli…

Niesamowite opowieści, unikalne ilustracje, niewiarygodne fakty. Codzienna dawka historii.

Dowiedz się więcej

Dołącz do nas

Rafał Kuzak

Historyk, specjalista od dziejów przedwojennej Polski. Współzałożyciel portalu WielkaHISTORIA.pl. Autor kilkuset artykułów popularnonaukowych. Współautor książek Przedwojenna Polska w liczbach, Okupowana Polska w liczbach oraz Wielka Księga Armii Krajowej.

Wielkie historie w twojej skrzynce

Zapisz się, by dostawać najciekawsze informacje z przeszłości. Najlepsze artykuły, żadnego spamu.