Ekranizacja powieści "Stulecie Winnych". Gdzie można obejrzeć serial?

Strona główna » Materiał partnera » Ekranizacja powieści "Stulecie Winnych". Gdzie można obejrzeć serial?

W wolnych chwilach czytasz książki, a jednocześnie od czasu do czasu lubisz obejrzeć też serial lub film? Dobrym połączeniem tych dwóch pasji bez wątpienia są ekranizacje powieści. Takiego zabiegu doczekała się książka „Stulecie Winnych” polskiej pisarki, Ałbeny Grabowskiej.

O czym jest książka „Stulecie Winnych”?

Ałbena Grabowska stworzyła całą serię, w której skład wchodzą aż 3 tomy (kolejno):

  • „Ci, którzy przeżyli”,
  • „Ci, którzy walczyli”,
  • „Ci, którzy wierzyli”.

Książki z sagi „Stulecie Winnych” opowiadają o losach tytułowej rodziny Winnych, która pochodzi z podwarszawskiego Brwinowa. Koleje mieszkańców spokojnej wsi naznaczone są burzliwymi czasami, w jakich przyszło im żyć. 


Reklama


Seria rozpoczyna się w dniu poprzedzającym wybuch I wojny światowej, kiedy to na świat przychodzą bliźniaczki Maria i Anna. Matka dziewczynek umiera, a ich wychowanie spada na barki ojca, Stanisława. Akcja pierwszego tomu obejmuje wydarzenia od 1918 do 1939 roku. W drugiej części czytelnicy towarzyszą Winnym w okresie II wojny światowej i powojennej rzeczywistości – tutaj historia skupia się na latach 1942 – 1968. Natomiast w finalnym tomie akcja rozpoczyna się w 1971 roku i trwa aż po czasy współczesne. 

Gdzie obejrzeć serial „Stulecie winnych” i kto w rolach głównych?

Szybko okazało się, że seria Grabowskiej to doskonały materiał do tego, by przenieść go na szklany ekran. Za reżyserię serialu odpowiadają Michał Rogalski, Piotr Trzaskalski, Piotr Śliskowski oraz Klara Kochańska. Ponadto na małych ekranach widzowie mają okazję zobaczyć, między innymi:

  • Urszulę Grabowską, jako Annę Winną, 
  • Magdalenę Walach, jako Manię Winną,
  • Weronikę Humaj, jako Kasię Bartosiewicz,
  • Jana Wieczorkowskiego, jako Stanisława Winnego,
  • Kingę Preis, jako Bronisławę Winną,
  • Olafa Lubaszenko, jako doktora Brzozowskiego,
  • Katarzynę Wajdę, jako Władzię Winną.
Podstawą dla serialu stała się bestsellerowa seria powieści Ałbeny Grabowskiej

Serial „Stulecie Winnych”, oparty na książkach Grabowskiej dostępny jest na platformie VOD Telewizji Polskiej. Poza tym poszczególne sezony można oglądać na kanale TVP Seriale, TVP HD i TVP Kultura. 

Najpierw książka później serial – dlaczego?

Zanim jednak zdecydujesz się obejrzeć serial, warto byś najpierw sięgnął po literacką wersję historii. Dlaczego? Ponieważ z reguły to właśnie w książkach znajdziesz pełniejszy i bardziej szczegółowy opis poszczególnych wydarzeń. W końcu budżet na ekranizację książek zawsze ma swój limit, co przekłada się nie długość odcinków i kręcone sceny.


Reklama


To z kolei zmusza twórców scenariusza do jego okrojenia. Historia kina zna przypadki, kiedy to producenci zdecydowali się na wycięcie jednych z bardziej istotnych scen (ich zdaniem mało interesujących), lub umieszczali te, które niewiele wnosiły do całej fabuły. 

Ponadto należy pamiętać, że książki są pierwowzorem, natomiast adaptacja serialowa to najczęściej interpretacja oryginalnej powieści. W związku z tym odbiorcy otrzymują obraz poszczególnych wydarzeń, który przeszedł już przez pryzmat spojrzenia reżysera, producenta czy twórcy scenariusza. Czytając książkę, zyskujesz możliwość własnej interpretacji i masz gwarancję, że nie ominą cię żadne znaczące szczegóły. 

Autorka Stulecia winnych Ałbena Grabowska (Grzegorz Gołębiowski/CC BY-SA 4.0).
Autorka „Stulecia Winnych” Ałbena Grabowska (Grzegorz Gołębiowski/CC BY-SA 4.0).

„Stulecie Winnych” saga obyczajowa warta uwagi

Książki z serii „Stulecie Winnych” to idealna propozycja dla wszystkich miłośników epickich, rodzinnych sag pokoleniowych i książek obyczajowych. Znajdziesz tu opowieść o losach zwyczajnych ludzi, których życie uwarunkowała burzliwa historia i wojenne dzieje Polski. 

Jest to historia, która nie tylko wciąga, ale także wzrusza i bawi, pozwalając skutecznie oderwać się od otaczającej nas rzeczywistości.

Dołącz do dyskusji

Jeśli nie chcesz, nie musisz podawać swojego adresu email, nazwy ani adresu strony www. Możesz komentować całkowicie anonimowo.


Reklama

Wielka historia, czyli…

Niesamowite opowieści, unikalne ilustracje, niewiarygodne fakty. Codzienna dawka historii.

Dowiedz się więcej

Dołącz do nas

Kamil Janicki

Historyk, pisarz i publicysta, redaktor naczelny WielkiejHISTORII. Autor książek takich, jak Pańszczyzna. Prawdziwa historia polskiego niewolnictwa, Wawel. Biografia, Warcholstwo czy Cywilizacja Słowian. Jego najnowsza książka toŚredniowiecze w liczbach (2024).

Rafał Kuzak

Historyk, specjalista od dziejów przedwojennej Polski. Współzałożyciel portalu WielkaHISTORIA.pl. Autor kilkuset artykułów popularnonaukowych. Współautor książek Przedwojenna Polska w liczbach, Okupowana Polska w liczbach oraz Wielka Księga Armii Krajowej.

Wielkie historie w twojej skrzynce

Zapisz się, by dostawać najciekawsze informacje z przeszłości. Najlepsze artykuły, żadnego spamu.