Historia głośnika. Komu zawdzięczamy urządzenie bez którego trudno wyobrazić sobie życie?

Strona główna » Materiał partnera » Historia głośnika. Komu zawdzięczamy urządzenie bez którego trudno wyobrazić sobie życie?

Powszechnie używany przez wszystkich. Znajduje się w radiu, smartfonie, aucie, tablecie, laptopie czy telewizorze. Umożliwia odbiór dźwięków. W dzisiejszym świecie stanowi absolutnie podstawowy sprzęt elektroniczny. O czym mowa? Głośnik, towarzysz ludzkość od 1861 roku. Kto dokonał tak przełomowego odkrycia, jak przebieg rozwój technologiczny? Ciekawi? Zaczynamy! 

Zacznijmy od początku

Pierwszym urządzeniem elektronicznym, które dziś nazywamy głośnikiem zamontował do swojego telefonu Johann Philipp Reis. Urządzenie przez kolejnych 37 lat, co dziwne, nie zdobyło rozgłosu i uznania wśród ludzkości. 


Reklama


W 1898 roku pomysł rozwinął Horacy Short, który stworzył Auxetophone. Po raz pierwszy użyto go publicznie w 1900 roku na szczycie wieży Eiffla. Nad całym Paryżem i radośnie płynącą Sekwaną rozbrzmiał fonograficzny zapis arii operowej, który skradł serca ludzkości na zawsze. Zaczęto pracować nad dalszym rozwojem technologicznym.

Elektryczność

W 1906 roku powstaje pierwszy głośnik elektryczny wynaleziony przez Millera Reese’a Hutchinsona oraz Kelly’ego Turnera. W 1912 roku Teatr Olympic w Chicago posiadał pierwsze dwa nadajniki głośnikowe chłodzone wodą, induktor i dziesięć głośników. 

Moment przełomowy

Jest rok 1924. C.W.Rice i E.W. Kellog z firmy General Electric skonstruowali głośnik magnetoelektryczny. Składał się on z magnesu, ruchomej cewki i membrany. Jest to „pradziad” naszych obecnych głośników. W 1958 roku powstają pierwsze głośniki zamknięte w zgrabnej obudowie. 

Konstruktorzy głośnika głośnik magnetoelektrycznego C.W. Rice i E.W. Kellog (domena publiczna).

Teraźniejszość

I oto są – głośniki JBL. Jak można przeczytać, na ich byt pracowały całe pokolenia. Wyjątkowe, sprytne, poręczne i unikalne. Zachwycające swoim wyglądem i jakością wygrywanej muzyki. Dostępne w szerokiej gamie kolorystycznej. Dedykowane dla kobiet, mężczyzn i młodzieży, dlatego produkowane w najróżniejszych kształtach i kolorach.

Czy ktoś w 1958 r. tworząc pierwszy głośnik w obudowie, spodziewał się aż takiego rozkwitu technologii? Firma JBL stworzyła małe arcydzieła, które mieszczą się w kieszeniach spodni, pracują bezprzewodowo i można je zabrać ze sobą dosłownie wszędzie. 


Reklama


Specyfikacja techniczna

Głośniki dostępne są w bardzo szerokim przedziale cenowym. Można śmiało powiedzieć, że ich zakup osiągalny jest dla każdej kieszeni. Najzwyklejszy model można zakupić już od 100zł. Sprzęt zachwyca jakością dźwięku. Łączy się z urządzeniami za pomocą bluetooth, posiada zasilanie akumulatorowe a czas ładowania to około 2,5 godziny. Pracuje około 10-12 godzin na pełnej baterii. Waga uzależniona jest indywidualnie od  modelu, ale mniej więcej urządzenia ważą około 500g. Najbardziej rozbudowane modele ok. 2400 g.

Trudno byłoby w dzisiejszym świecie funkcjonować bez głośników. Nie moglibyśmy słuchać radia, telewizji. Rozmawiać przez telefon. Oglądać filmów w kinie czy na smartfonie. Organizacja koncertów byłaby znacznie utrudniona. Głośnik to wynalazek, który dał początek nowej erze technologicznej. Bez niego wiele dzisiejszych sprzętów elektronicznych nie miałoby racji bytu. 

Dołącz do dyskusji

Jeśli nie chcesz, nie musisz podawać swojego adresu email, nazwy ani adresu strony www. Możesz komentować całkowicie anonimowo.


Reklama

Wielka historia, czyli…

Niesamowite opowieści, unikalne ilustracje, niewiarygodne fakty. Codzienna dawka historii.

Dowiedz się więcej

Dołącz do nas

Rafał Kuzak

Historyk, specjalista od dziejów przedwojennej Polski. Współzałożyciel portalu WielkaHISTORIA.pl. Autor kilkuset artykułów popularnonaukowych. Współautor książek Przedwojenna Polska w liczbach, Okupowana Polska w liczbach oraz Wielka Księga Armii Krajowej.

Wielkie historie w twojej skrzynce

Zapisz się, by dostawać najciekawsze informacje z przeszłości. Najlepsze artykuły, żadnego spamu.