Zmora miast starożytnego Rzymu. Pod tym względem bardzo daleko im było do dzisiejszych

Strona główna » Starożytność » Zmora miast starożytnego Rzymu. Pod tym względem bardzo daleko im było do dzisiejszych

W największych miastach starożytnego Rzymu żyły setki tysięcy a nawet miliony mieszkańców. Takie masy ludzi produkowały ogromne ilości śmieci oraz nieczystości, których usuwanie stanowiło wielkie wyzwanie. O tym jak sobie z tym radzono 2000 lat temu pisze Agnieszka Krzemińska w książce pt. Dawniej ludzie żyli w brudzie. Kiedy i dlaczego zaczęliśmy o siebie dbać?

Kwestia czystości stała się problemem w momencie, gdy zaczęliśmy mieszkać w większych grupach w jednym miejscu, czyli w wymuszającym osiadły tryb życia neolicie.


Reklama


Zawartość nocników wylewana za okno

Od tego momentu problem zanieczyszczenia i wyjałowienia okolic osad rolników był tak poważny, że często, po pewnym czasie należało je po prostu opuścić (u nas najbardziej jednoznacznym przykładem są łużyckie osady typu biskupińskiego na Pałukach).

Poza tym w większych skupiskach ludzi i zwierząt produkowano ogromną ilość śmieci (na przykład potłuczonych skorup, odpadków produkcyjnych i pokonsumpcyjnych) oraz nieczystości.

Model rzymskiej insuli (domena publiczna).
Model rzymskiej insuli. W takim wielorodzinnych budynkach mieszkała większość ludności miast starożytnego Rzymu (domena publiczna).

Niby większość starano się wrzucać do jam-śmietników, ale mimo to domy i tak tonęły we wnoszonym do nich cuchnącym odchodami błocie. Jeszcze poważniejszym problemem stało się sprzątanie ciasno zabudowanych miast ze śmieci i zostawianych przez ludzi i zwierzęta odchodów.

Nawet Rzymianie mieli kłopoty z utrzymaniem czystości w swych wspaniałych, wybrukowanych i pełnych instalacji sanitarnych miastach. Patrycjusze mogli się chować za murami otoczonych ogrodami willi, nie dało się jednak w ten sposób uciec od smrodu, hałasu i brudu na wąskich uliczkach ubogich dzielnic Wiecznego Miasta, takich jak Subura.


Reklama


Na wyższe piętra czynszowych kamienic nie doprowadzano wody, więc nie było tam ani kuchni, ani toalet, korzystano tam zatem z nocników, których zawartość zapewne wylewano za okno. Ponieważ zdawano sobie sprawę, że usuwanie odpadów w miastach jest ważne dla zdrowia i komfortu mieszkańców, Rzymianie skodyfikowali zasady ich sprzątania.

Cloaca Maxima

Urzędnikami zajmującymi się porządkiem byli edylowie kurulni (bywali nimi również plebejusze), którzy między innymi decydowali o częstotliwości wywozu śmieci i usuwania z ulic padłych zwierząt. Prace porządkowe odbywały się zazwyczaj nad ranem, kiedy w mieście było najspokojniej.

Artykuł stanowi fragment książki Agnieszki Krzemińskiej pt. Dawniej ludzie żyli w brudzie. Kiedy i dlaczego zaczęliśmy o siebie dbać? (Wydawnictwo Poznańskie 2021).
Artykuł stanowi fragment książki Agnieszki Krzemińskiej pt. Dawniej ludzie żyli w brudzie. Kiedy i dlaczego zaczęliśmy o siebie dbać? (Wydawnictwo Poznańskie 2021).

Aby zachować higienę na rzymskim wysypisku śmieci (dziś trzydziestometrowe Monte Testaccio), kolejne warstwy nieczystości przesypywano wapnem. Nie trzeba też było brudzić sobie śnieżnobiałej togi, chodząc po mieście, bo były chodniki i na drugą stronę można było przejść po uniesionych nad poziom ulicy kamiennych zebrach, tak doskonale zachowanych w Pompejach.

Jaja pasożytów na grzebieniach, tkaninach i w odchodach świadczą o tym, że życie w rzymskim mieście dalekie było od współczesnych standardów. Latryny i łaźnie cuchnęły, natomiast do Cloaca Maxima spływały tylko nieczystości z toalet publicznych, co oznacza, że ścieki z toalet prywatnych gdzieś musiały być odprowadzane lub wylewane.


Reklama


Problemy najbogatszych

Problemy z sanitariatami mieli też mieszkańcy wspaniałych willi, bo nawet jeśli posiadali toalety, to odprowadzające z nich nieczystości rury były nieszczelne, co powodowało, że z ubikacji rozchodził się często intensywny fetor.

Właściciele willi chętniej korzystali z nocników opróżnianych przez niewolników, ustępy zaś odwiedzała służba. Poza tym podczas jedzenia rzucanie na podłogę resztek było ogólnie przyjętym zwyczajem, oczywiście niewolnicy je sprzątali, tylko zapewne nie wszyscy byli tak samo sumienni, więc przykre zapachy i walające się po podłodze śmieci musiały być dość częstym zjawiskiem.

Na prywatne przyłącze wody stać było tylko najbogatszych starożytnych Rzymian (Ettore Forti/domena publiczna).
Wnętrze rzymskiej willi w wyobrażeniu XIX-wiecznego artysty (Ettore Forti/domena publiczna).

Tym, co rzeczywiście sprawiało, że bogaczom żyło się bardziej komfortowo, były otaczające ich domy ogrody. Dbali o nie głównie ogrodnicy, których zadanie polegało na sianiu i pielęgnowaniu miłych dla oka i nosa kwiatów oraz krzewów.

Przydomowe ogrody

Harmonia ogrodowych rabatek, wyznaczanych między nimi alejek oraz dających chłód zbiorników wodnych przynosiła wytchnienie i sprawiała, że nie docierał do nich brud i hałas miasta, podobnie jak do zmyślnie zaprojektowanych domów nie docierały upał i kurz, które zieleń skutecznie zatrzymywała.


Reklama


Zarówno w ciepłych krajach regionu basenu Morza Śródziemnego, jak i potem przy willach i pałacach północnej Europy odpowiedzialni za wygląd i porządek w ogrodach byli zazwyczaj mężczyźni, choć zdarzały się – zwłaszcza w krajach anglosaskich – uzdolnione ogrodniczki.

W Europie chrześcijańskiej miało to tradycję w postaci żeńskich zakonów, gdzie to mniszki zajmowały się wirydarzami, a niektóre z nich, jak Hildegarda z Bingen, były prawdziwymi badaczkami przyrody.

Źródło

Artykuł stanowi fragment książki Agnieszki Krzemińskiej pt. Dawniej ludzie żyli w brudzie. Kiedy i dlaczego zaczęliśmy o siebie dbać? Ukazała się ona nakładem Wydawnictwa Poznańskiego.

Kiedy i dlaczego ludzie zaczęli o siebie dbać?

Tytuł, lead i śródtytuły pochodzą od redakcji. Tekst został poddany obróbce redakcyjnej w celu wprowadzenia większej liczby akapitów.

Ilustracja tytułowa: Pompejska ulica w wyobrażeniu XIX-wiecznego artysty (Eduardo Ettore Forti/domena publiczna).

Autor
Agnieszka Krzemińska

Reklama

Wielka historia, czyli…

Niesamowite opowieści, unikalne ilustracje, niewiarygodne fakty. Codzienna dawka historii.

Dowiedz się więcej

Dołącz do nas

Kamil Janicki

Historyk, pisarz i publicysta, redaktor naczelny WielkiejHISTORII. Autor książek takich, jak Pańszczyzna. Prawdziwa historia polskiego niewolnictwa, Wawel. Biografia, Warcholstwo czy Cywilizacja Słowian. Jego najnowsza książka to Życie w chłopskiej chacie (2024). Strona autora: KamilJanicki.pl.

Rafał Kuzak

Historyk, specjalista od dziejów przedwojennej Polski. Współzałożyciel portalu WielkaHISTORIA.pl. Autor kilkuset artykułów popularnonaukowych. Współautor książek Przedwojenna Polska w liczbach, Okupowana Polska w liczbach oraz Wielka Księga Armii Krajowej.

Wielkie historie w twojej skrzynce

Zapisz się, by dostawać najciekawsze informacje z przeszłości. Najlepsze artykuły, żadnego spamu.