Rodzina Dyninów, Polacy żydowskiego pochodzenia, znalazła niezwykły sposób na ukrycie się przed nazistowskimi prześladowaniami. Na czas wojny Jerzy, jego matka i siostra wcielili się w polskich arystokratów. Jak udało im się uniknąć rozpoznania?
Wstrząsający pamiętnik Jerzego Dynina, młodego Polaka żydowskiego pochodzenia, który przeżył wojnę, podając się za polskiego arystokratę. Swe wspomnienia spisał w 1946 roku, po polsku wychodzą dopiero teraz.
We wrześniu 1939 roku Dyninowie, zamożna łódzka rodzina żydowska, uciekają najpierw do Wilna, a potem na Kresy. Czternastoletni wtedy Jerzy razem z matką i siostrą trafia pod opiekę rodziny Plater-Zyberków, która zmienia im jedną literę w nazwisku i przedstawia jako swych krewnych.
- Ile rodzin jest w stanie jeść z jednego talerza?
- Jak uniknąć obowiązkowego korzystania z miejskiej łaźni?
- Czy miłość da się ukryć tak jak pochodzenie?
- Czy rodzinna biżuteria zagwarantuje przetrwanie?
- Dlaczego, walcząc o swoje życie, ratować również kogoś obcego?
Pamiętnik Jerzego Dynina, napisany prostym, emocjonalnym językiem jest zarówno obrazem zmagania się z wojenną tułaczką, jak i portretem nastoletniego wówczas autora i jego patriotycznej postawy. Jest to również niespotykane i wolne od powojennych narracji studium tego, jak zachowywali się w czasie wojny Polacy, Białorusini i Litwini.
Pełną historię Jerzego Dynina i jego rodziny poznasz sięgając po książkę Aryjskie papiery – niezwykłą relację z czasów wojny.
Polecamy
Ilustracja tytułowa: fragment okładki (materiały promocyjne).