Jak przetrwać Zagładę? Przejmująca relacja z czasów wojny

Strona główna » Materiał partnera » Jak przetrwać Zagładę? Przejmująca relacja z czasów wojny

Rodzina Dyninów, Polacy żydowskiego pochodzenia, znalazła niezwykły sposób na ukrycie się przed nazistowskimi prześladowaniami. Na czas wojny Jerzy, jego matka i siostra wcielili się w polskich arystokratów. Jak udało im się uniknąć rozpoznania?

Wstrząsający pamiętnik Jerzego Dynina, młodego Polaka żydowskiego pochodzenia, który przeżył wojnę, podając się za polskiego arystokratę. Swe wspomnienia spisał w 1946 roku, po polsku wychodzą dopiero teraz.


We wrześniu 1939 roku Dyninowie, zamożna łódzka rodzina żydowska, uciekają najpierw do Wilna, a potem na Kresy. Czternastoletni wtedy Jerzy razem z matką i siostrą trafia pod opiekę rodziny Plater-Zyberków, która zmienia im jedną literę w nazwisku i przedstawia jako swych krewnych.

Książkę Jerzego Dynina Aryjskie papiery (Prószyński i S-ka 2019)
  • Ile rodzin jest w stanie jeść z jednego talerza?
  • Jak uniknąć obowiązkowego korzystania z miejskiej łaźni?
  • Czy miłość da się ukryć tak jak pochodzenie?
  • Czy rodzinna biżuteria zagwarantuje przetrwanie?
  • Dlaczego, walcząc o swoje życie, ratować również kogoś obcego?

Pamiętnik Jerzego Dynina, napisany prostym, emocjonalnym językiem jest zarówno obrazem zmagania się z wojenną tułaczką, jak i portretem nastoletniego wówczas autora i jego patriotycznej postawy. Jest to również niespotykane i wolne od powojennych narracji studium tego, jak zachowywali się w czasie wojny Polacy, Białorusini i Litwini.

Pełną historię Jerzego Dynina i jego rodziny poznasz sięgając po książkę Aryjskie papiery  – niezwykłą relację z czasów wojny.

Polecamy

Ilustracja tytułowa: fragment okładki (materiały promocyjne).

Dołącz do dyskusji

Jeśli nie chcesz, nie musisz podawać swojego adresu email, nazwy ani adresu strony www. Możesz komentować całkowicie anonimowo.


Reklama

Wielka historia, czyli…

Niesamowite opowieści, unikalne ilustracje, niewiarygodne fakty. Codzienna dawka historii.

Dowiedz się więcej

Dołącz do nas

Rafał Kuzak

Historyk, specjalista od dziejów przedwojennej Polski. Współzałożyciel portalu WielkaHISTORIA.pl. Autor kilkuset artykułów popularnonaukowych. Współautor książek Przedwojenna Polska w liczbach, Okupowana Polska w liczbach oraz Wielka Księga Armii Krajowej.

Wielkie historie w twojej skrzynce

Zapisz się, by dostawać najciekawsze informacje z przeszłości. Najlepsze artykuły, żadnego spamu.