Maria Józefa Habsburg

Maria Józefa Habsburg. Ostatnia polska królowa

Strona główna » Nowożytność » Maria Józefa Habsburg. Ostatnia polska królowa

Podręczniki milczą na jej temat. A wielu historyków nawet nie pamięta o jej istnieniu. Ale to właśnie ona przekonała męża, by siłą i oszustwem zagarnął polski tron. Jej żądza władzy doprowadziła Polskę do upadku. I utorowała drogę do rozbiorów.

Maria Józefa Habsburg. Urodzona w Wiedniu 8 grudnia 1699 roku. Uchodziła za najlepszą partię na kontynencie. Była nie tylko córką zmarłego cesarza, ale też – bratanicą jego następcy. O jej rękę ubiegały się tabuny kandydatów. W tym gronie znalazł się również syn króla Polski i elektora saskiego, Fryderyk August.

Negocjacje podjęto, gdy oboje byli małymi dziećmi. Ciągnęły się przez lata. Z uwagi na upragnione małżeństwo Fryderyk August zmienił nawet wyznanie – z luteranizmu przeszedł na katolicyzm. W roku 1719 wreszcie dopiął celu. A wesele, które zorganizowano w Dreźnie przeszło do historii jako jedna z najwspanialszych uroczystości epoki baroku.


Reklama


Wesele stulecia

Bale, inscenizacje, gonitwy i festyny trwały przez dwa tygodnie. Zjechało się ośmiuset gości. Wielką ucztę zorganizowano wśród dekoracji mającej udawać kopalnię srebra. Z kolei na jedno z polowań przywieziono pięćset saren i jeleni. Niektóre aż z Puszczy Białowieskiej. Łącznie wydano astronomiczną kwotę czterech milionów talarów.

Maria Józefa Habsburg (domena publiczna).

Niesamowity ślub dał początek zaskakująco udanemu – a zarazem: wybitnie szkodliwemu – małżeństwu.

Maria Józefa urodziła aż czternaścioro dzieci. Nie tolerowała żadnych romansów Fryderyka Augusta i wywierała na niego ogromny wpływ. Wynosiła i zrzucała ze stołków kluczowych ministrów. Jej ambicja dała o sobie znać zwłaszcza w roku 1733. W znacznym stopniu to ona przekonała męża, by podjął walkę o polską koronę, po tym jak zmarł jego ojciec August II. W efekcie Fryderyk August został Augustem III. A Rzeczpospolita ostatecznie straciła niezależność i pogrążyła się w anarchii.

Cena władzy

Przejęcie tronu wymagało zdania się na rosyjską interwencję zbrojną. I zaakceptowania przyszłej zależności od wschodniego sąsiada. Maria Józefa dla władzy była jednak gotowa na dowolne ustępstwa. I na otwarte oszustwo.

Małżonkowie tylko z rzadka przyjeżdżali nad Wisłę. Jeśli królowej zdarzało się zawitać do Polski, to zawsze ostentacyjnie brała udział w kościelnych uroczystościach. Wspierała Jezuitów, obdarowywała Jasną Górę, była znana z braku tolerancji. Mieszała się do rozlicznych sporów politycznych i starała się zapewnić następstwo tronu jednemu ze swoich synów.

Drezno, 1760 (domena publiczna).

Nalegała też na gruntowny remont Zamku Królewskiego w Warszawie. Chciała przy okazji stworzyć dla siebie osobny apartament. Na własną salę audiencyjną zajęła nawet dotychczasową izbę polskiego senatu.

Niezmiennie energiczna i przepojona ambicją, stale pchała męża do coraz to nowych wojen. Marzyła o przejęciu tronu austriackiego, prowokowała konflikty z cesarstwem i z Prusakami. W efekcie do upadku doprowadziła nie tylko Polskę, ale też Saksonię. Osobiście dowodziła skazaną na porażkę obroną Drezna. A ostatnie miesiące życia spędziła pod hohenzollernowską okupacją. Zmarła osamotniona i poniżona 17 listopada 1757 roku.


Reklama


Autor
Kamil Janicki

Reklama

Wielka historia, czyli…

Niesamowite opowieści, unikalne ilustracje, niewiarygodne fakty. Codzienna dawka historii.

Dowiedz się więcej

Dołącz do nas

Kamil Janicki

Historyk, pisarz i publicysta, redaktor naczelny WielkiejHISTORII. Autor książek takich, jak Pańszczyzna. Prawdziwa historia polskiego niewolnictwa, Wawel. Biografia, Warcholstwo czy Cywilizacja Słowian. Jego najnowsza książka toŚredniowiecze w liczbach (2024).

Rafał Kuzak

Historyk, specjalista od dziejów przedwojennej Polski. Współzałożyciel portalu WielkaHISTORIA.pl. Autor kilkuset artykułów popularnonaukowych. Współautor książek Przedwojenna Polska w liczbach, Okupowana Polska w liczbach oraz Wielka Księga Armii Krajowej.

Wielkie historie w twojej skrzynce

Zapisz się, by dostawać najciekawsze informacje z przeszłości. Najlepsze artykuły, żadnego spamu.